ԺԱՏԿ քննարկում․ Արցախից բռնի տեղահանվածների բնակարանային ծրագրերի արդյունքներն ու առկա խնդիրները
Օգոստոսի 20-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը կազմակերպեց քննարկում՝ նվիրված Արցախից բռնի տեղահանված անձանց բնակապահովման ծրագրերի միջանկյալ արդյունքներին։ Բանախոսներն էին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումներում առանձին գործառույթներ համակարգող խորհրդական Գայանե Ղարագյոզյանը և փաստաբան Անուշ Շահրամանյանը։ Քննարկման մոդերատորը ԺԱՏԿ փորձագետ Հայկ Խանումյանն էր։
Գայանե Ղարագյոզյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության 2022 և 2024 թվականների բնակապահովման ծրագրերով բնակարանի վկայականներ ձեռք բերած և դրանք իրացրած անձանց թվերը։ Երկու ծրագրերով մինչև այժմ բնակարանի հարցը լուծել է մոտ 8000 արցախցի ընտանիք կամ ավելի քան 33 հազար անձ։
Անուշ Շահրամանյանը խոսեց շահառուների մոտ հաճախ հանդիպող խնդիրների մասին, որոնց մի մասը լուծվում են դատական ճանապարհով։ Այս ամենը, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու որոշ բարդություններ (շահառուների՝ տարբեր փաստաթղթեր վերականգնելու անհրաժեշտությունը, անձնագրային բաժինների ծանրաբեռնվածությունն ու գործընթացի՝ խոստացածից ավելի տևելը) բերում է բնակապահովման ծրագրից օգտվելու խնդիրների։

On August 20, the Regional Center for Democracy and Security held a discussion on the interim results of housing programs for persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. The speakers were Gayane Gharagyozyan, an adviser coordinating specific functions within the structural subdivisions of the Ministry of Labor and Social Affairs, and lawyer Anush Shahramanyan. The discussion was moderated by RCDS expert Hayk Khanumyan.
Gayane Gharagyozyan presented figures on the number of people who had obtained and used housing certificates under the Armenian government’s 2022 and 2024 housing programs. To date, the two programs have provided housing solutions for approximately 8,000 Nagorno-Karabakh families, or more than 33,000 individuals.
Anush Shahramanyan spoke about common problems faced by beneficiaries, some of which are resolved through legal proceedings. These issues, along with certain difficulties in obtaining Armenian citizenship—including the need for beneficiaries to restore various documents, the heavy workload of passport offices, and procedures taking longer than promised—have created additional obstacles to accessing the housing programs.