ԺԱՏԿ երրորդ աշխատարանն Արցախի դպրոցների տնօրենների և ուսուցիչների մասնակցությամբ
Ապրիլի 19-ին տեղի ունեցավ Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ամրապնդելով արցախցի փախստականների ժողովրդավարական ներգրավումը» ծրագրի հերթական աշխատարանը, որին մասնակցում էին Արցախի դպրոցների տնօրեններ և ուսուցիչներ։
ԺԱՏԿ փորձագետ Տաթև Ղազարյանը ներկայացրեց ՀՀ ընտրական օրենսգրքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, անդրադարձավ վարչական ռեսուրսի չարաշահման և կուսակցությունների ֆինանսավորման խնդիրներին։
Թվայնացման ծրագրերի մասնագետ Աննա Գրադլյանը ներկայացրեց, թե ինչպես քաղաքացիները կարող են մասնակցություն ունենալ թվային տարբերակով՝ մասնակցելով նախագծերի քննարկմանը կամ դիմելով տարբեր պետական հաստատություններ։
Սիվիլնեթի փաստերի ստուգման թիմի ղեկավար Անի Գրիգորյանը խոսեց մեդիագրագիտության թեմայով՝ անդրադառնալով ապատեղեկատվության դեմ պայքարին ու բարեխիղճ լրագրությանը։

The Third RCDS workshop with school principals and teachers from Nagorno-Karabakh
On April 19, the Regional Center for Democracy and Security (RCDS) held its latest workshop under the “Enhancing Democratic Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees.” project, attended by school principals and teachers from Artsakh.
RCDS expert Tatev Ghazaryan presented the amendments to the Electoral Code of the Republic of Armenia and addressed issues concerning the misuse of administrative resources and political party financing.
Digitalization project specialist Anna Gradlyan explained how citizens can participate digitally by taking part in project discussions or submitting requests to various state institutions.
Ani Grigoryan, head of the CivilNet fact-checking team, spoke on the topic of media literacy, focusing on the fight against disinformation and ethical journalism.
The project is implemented with the financial support of the European Union and the German Marshall Fund of the United States – Transatlantic Foundation (GMF TF). Its contents are the sole responsibility of the Regional Center for Democracy and Security and do not necessarily reflect the views of the European Union and or the GMF TF