Ժամանակակից Հայաստանում, սակայն, այս բանավեճը մեծամասամբ բացակայել է ոչ միայն քաղաքական օրակարգից, այլև ակադեմիական քննարկումներից։ Զգալիորեն ավելին է գրվել և, հետևաբար, ավելի հայտնի է Հայ առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) և պետության հարաբերությունների մասին Օսմանյան կայսրության Թանզիմաթի շրջանում և Ռուսական կայսրության կողմից պարտադրված ու մինչև 1917 թվականը գործող «Պոլոժենիե»-ի (Положение)՝ եկեղեցական կանոնադրության ժամանակաշրջանում: Չնայած իրենց ինքնաբավ արժեքին, այս ուսումնասիրությունները սահմանափակ առնչություն ունեն արդի իրավա-քաղաքական քննարկումների հետ, քանի որ դրանք պետություն-եկեղեցի հարաբերություններին մոտենում են հիմնականում պատմական տեսանկյունից և արտացոլում են այնպիսի պայմաններ, որոնցում թե՛ Հայ առաքելական եկեղեցին, թե՛ հայ ժողովուրդը գտնվում էին կայսերական տիրապետության տակ: Պետության և ՀԱԵ հարաբերությունները պատմականորեն վերջին մի քանի դարերում զարգացել են կայսերական կառավարման շրջանակներում, որտեղ փոքրամասնություն կազմող դավանանքային համայնքները կարգավորվում էին կայսերական իշխանությունների կողմից, և անկախ հայկական պետություն գոյություն չուներ։ Ակնհայտորեն, սա է պատճառը, որ մինչև վերջերս նորանկախ հայկական պետությունում պետություն և եկեղեցի հարաբերությունների վերաբերյալ քննարկումների պակաս էր զգացվում:
Հատկանշական է և ուշագրավ, որ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքն ընդունվել է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի կողմից 1991 թվականի հունիսին՝ Հանրապետության առաջին սահմանադրության ընդունումից չորս տարի առաջ, և ուժի մեջ է մինչ օրս: 1991-ին անկախության ձեռքբերումից ի վեր Հայաստանը ձգտել է հաստատվել որպես ժամանակակից և ժողովրդավարական պետություն, հաղթահարել աթեիստական մոդելի ժառանգությունը և դնել կրոնական ազատության հիմքերը՝ համահունչ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի 18-րդ հոդվածին, որին վերոհիշյալ օրենքը հստակ հղում է անում իր նախաբանում:
Անկախ Հայաստանը, ինչպես շատ պետություններ, որոնք Կրոնի կամ համոզմունքի ազատության հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցող Ահմեդ Շահիդի կողմից դասակարգվել են որպես «արտոնյալ կրոն» ունեցողներ, բախվել է եկեղեցու հետ իր հարաբերություններում նուրբ հավասարակշռության անհրաժեշտությանը: Քաղաքական և իրավական բանավեճերը, ինչպես նաև պետական քաղաքականությունը հիմնականում կենտրոնացած են եղել այն հարցի շուրջ, թե որքանով Հայ առաքելական եկեղեցին, հաշվի առնելով նրա պատմական դերը և ժամանակակից հեղինակությունը, պետք է օգտվի հատուկ կարգավիճակից և արտոնյալ դիրքից երկրի կրոնական դաշտում:
2001 թվականին անդամակցելով Եվրոպայի խորհրդին՝ ՀՀ ստանձնել է պարտավորություններ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակներում՝ ապահովելու, որ ՀԱԵ ուղղված ցանկացած ճանաչում կամ աջակցություն չխաթարի փոքրամասնական կրոնական համայնքների ու անձանց իրավունքները։ Գործնականում քննարկումները ծավալվել են ՀԱԵ պատմական, մշակութային և ազգային նշանակությունը հավասարության և խտրականության բացառման սկզբունքների հետ բալանսավորելու շուրջ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Հավասարություն և խտրականության բացառում ապահովելու փորձերը միշտ չէ, որ հաջողված են եղել, ինչի մասին վկայում են Հայաստանի սահմանադրական դատարան ներկայացված և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ՀՀ պարտված գործերը:
Միևնույն ժամանակ, Հայ առաքելական եկեղեցու և հայկական անկախ պետության տարանջատման կամ նրանց միջև հստակ «բաժանարար պատ» սահմանելու հարցը երբևէ լրջորեն չի քննարկվել նույնիսկ ակադեմիական մակարդակով, թերևս այն պատճառով, որ նման բանավեճի համար հրատապ գործնական պատճառ չի առաջացել: Սա բնորոշ չէ միայն Հայաստանին և արտացոլում է ավելի լայն օրինաչափություն, որը նկատվում է պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների նմանատիպ մոդելներով գործող երկրներում, օրինակ՝ Վրաստանում:
Հաշվի առնելով այս ոլորտում հանրային սահմանափակ բանավեճը և քաղաքացիների շրջանում կրոնի կամ համոզմունքի ազատությունը (ԿՀԱ) որպես մարդու իրավունք անբավարար ընկալումը՝ զարմանալի չէ, որ այս հարցի նկատմամբ մոտեցումները ձևավորվում են հիմնականում քաղաքական նկատառումներից ելնելով՝ գեներացվելով կառավարական ամենաբարձր մակարդակներում: Այս մոտեցումները հաճախ չեն համապատասխանում միջազգային իրավական չափանիշներին կամ պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների պատմական և նորմատիվ հիմքերին, ներառյալ մարդու իրավունքների սկզբունքների վրա դրանց հիմնված լինելուն՝ ինչպես ամփոփված է միջազգային իրավունքում:
Այս հոդվածում ես անդրադառնում եմ այն հարցերին, որոնք էական են պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները հասկանալու համար: Կցանկանայի նաև նշել, որ ես քննում եմ առկա խնդիրները բացառապես ԿՀԱ-ի տեսանկյունից՝ խուսափելով քաղաքական գնահատականներից կամ մոտեցումներից, որոնք դուրս են իմ մասնագիտական շրջանակից:
Ի՞նչ է եկեղեցու և պետության տարանջատումը, և ի՞նչ է դա նշանակում միջազգային իրավունքում ու պրակտիկայում
Եկեղեցու և պետության տարանջատման սկզբունքը, որն ամրագրված է բազմաթիվ ժողովրդավարական երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի սահմանադրություններում, սկիզբ է առնում երկարամյա փիլիսոփայական և սահմանադրական ավանդույթից, որի նպատակն է պաշտպանել խղճի և կրոնի ազատությունը: Դրա հիմնական նպատակը երկակի է եղել՝ պաշտպանել անհատներին հավատքի կամ համոզմունքի հարկադրանքից և ապահովել կրոնական կազմակերպությունների ինստիտուցիոնալ ինքնավարությունը՝ զերծ պահելով դրանք պետության անհարկի միջամտությունից:
Այս ընկալումը ձևավորվել է աստիճանաբար՝ ի պատասխան պատմական այն համատեքստերի, որտեղ կրոնական իշխանությունն ու քաղաքական իշխանությունը սերտորեն փոխկապակցված էին, հաճախ՝ ի վնաս կրոնական ազատության և սոցիալական կայունության: Նախաարդիական Եվրոպայում այնպիսի դոկտրիններ, ինչպիսին է cuius regio, eius religio-ն (ում տիրույթը, նրա կրոնը), լիազորում էին տիրակալներին որոշել իրենց հպատակների կրոնը՝ անհատական խղճի ազատությունը ստորադասելով քաղաքական իշխանությանը և կրոնական հաստատությունները ներքաշելով կառավարման համակարգերի մեջ: Դրա հետևանքով առաջացած հակամարտությունները, ներառյալ Եվրոպայում տևական կրոնական պատերազմները, երկարատև մտավոր և իրավական բանավեճեր խթանեցին:
Այս մտահոգությունները կենտրոնական տեղ էին զբաղեցնում Լուսավորության դարաշրջանի քաղաքական մտքի մեջ: Այնպիսի մտածողներ, ինչպիսին էր Ջոն Լոկը, պնդում էին, որ խղճի ազատությունը չի կարող ապահովված լինել, եթե եկեղեցական իշխանությունը և պետական իշխանությունը ինստիտուցիոնալ առումով տարբերակված չլինեն՝ դրանով իսկ կանխելով թե՛ պետության կողմից պարտադրված հավատքը, թե՛ հանրային իշխանության նկատմամվ կրոնական գերիշխանությունը: Այս իրավա-փիլիսոփայական քննարկումը հիմք դրեց իրավական կարգավորումների համար, որոնք կրոնական հայացքները և հավատքը դիտարկում էին որպես պետության օրինական հասանելիությունից դուրս գտնվող տիրույթ:
18-րդ դարի վերջին ձևավորված սահմանադրական ավանդույթները նյութական և իրավական արտահայտություն տվեցին այս գաղափարներին: Ամերիկյան համատեքստում խղճի ազատությունը դրվեց անհատական ազատության կենտրոնում: Թեև 1776 թվականի Անկախության հռչակագիրը հղում է անում Արարչի կողմից տրված բնական իրավունքներին, դրա հիմքում ընկած փիլիսոփայությունը, որը հետագայում կոդիֆիկացվեց ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին ուղղման մեջ, սահմանեց, որ պետությունը չի կարող ոչ պաշտոնական կրոն հաստատել, ոչ էլ միջամտել կրոնի ազատ դավանմանը: Այս երաշխիքները նախատեսված էին թե՛ անհատներին, թե՛ կրոնական համայնքներին հարկադրանքից, քաղաքական գործիքայնացումից և պետական վերահսկողությունից պաշտպանելու համար՝ միաժամանակ թույլ տալով կրոնական դերակատարներին ազատորեն մասնակցել հանրային կյանքին:
Զուգահեռ, թեև տարբերվող զարգացում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայում: 1789 թվականի Մարդու և քաղաքացու իրավունքների հռչակագիրը հաստատեց կարծիքի ազատությունը, ներառյալ կրոնական կարծիքը, որպես հիմնարար իրավունք՝ ենթակա միայն հանրային կարգի պահպանման համար անհրաժեշտ սահմանափակումների: Այս մոտեցումը արտացոլում էր խիղճը քաղաքական գերիշխանությունից ազատելու հանձնառություն: Այն հետագայում ինստիտուցիոնալացվեց Եկեղեցիների և պետության տարանջատման մասին 1905 թվականի օրենքով, որը պաշտոնականացրեց պետության չեզոքության սկզբունքը՝ վերջ դնելով դավանանքների պաշտոնական ճանաչմանը և հանրային ֆինանսավորմանը` դրանով իսկ ամրապնդելով պետության անկողմնակալ դերը կրոնական հարցերում:
Պետք է նշել, որ եկեղեցու և պետության տարանջատումը չձևավորվեց որպես կրոնի նկատմամբ թշնամական դոկտրին: Սա ավելի շատ սահմանադրական կառուցակարգ էր խղճի ազատությունը պաշտպանելու, քաղաքացիների միջև հավասարությունն ապահովելու և քաղաքական ու հոգևոր իշխանության կենտրոնացումը նույն ինստիտուցիոնալ կառույցներում կանխելու համար: Հեռու լինելով կրոնը սոցիալական, քաղաքական կամ քաղաքացիական կյանքից բացառելուց՝ այս մոդելը, պետության նկատմամբ կիրառվող այլ սահմանափակումների հետ մեկտեղ, որոնք սահմանվել են մարդու իրավունքների պահպանումն ապահովելու նպատակով, ձգտում է սահմանափակել պետական իշխանությունը և պահպանել բազմակարծությունը՝ կանխելով պետության նույնացումը որևէ կոնկրետ կրոնական համակարգի հետ կամ դրա սատարումը, ֆինանսավորումը ու արտոնյալ կարգավիճակի տրամադրումը:
Այս ինտելեկտուալ և սահմանադրական ժառանգությունը շարունակում է ձևավորել մարդու իրավունքների ժամանակակից եվրոպական իրավունքը: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հետևողականորեն հաստատել է, որ պետության չեզոքությունը և անկողմնակալությունը կրոնական հարցերում հանդիսանում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածով նախատեսված կրոնի կամ հավատքի ազատության էական բաղադրիչներ: Այս շրջանակներում կրոնական անհատները և համայնքները մնում են ազատ՝ մասնակցելու հանրային և քաղաքական կյանքին. հիմնական սահմանափակումը վերաբերում է պետությանը. այն պետք է ձեռնպահ մնա պաշտոնական կրոն հաստատելուց կամ որևէ կրոնական համայնքի արտոնյալ վերաբերմունք ցուցաբերելուց, այդ թվում՝ հանրային ռեսուրսների հատկացման միջոցով: Տարանջատման այս սկզբունքը գործում է որպես երաշխիք բազմակարծության ապահովման համար, ի թիվս ժողովրդավարական կարգի այլ սահմանադրական սկզբունքների, որպեսզի ԿՀԱ-ն կարողանա իրականացվել բոլորի կողմից՝ առանց խտրականության:
Որպես եվրոպական իրավական և սահմանադրական ավանդույթի հետևորդ՝ Հայաստանն իր ժամանակակից իրավական դաշտը հիմնում է նույն պատմական և փիլիսոփայական հիմքերի վրա: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 17-րդ հոդվածն ամրագրում է խղճի և կրոնի ազատության սկզբունքները, իսկ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքը սահմանում է կրոնական համայնքների գործունեության և ինքնավարության իրավական շրջանակը: Միասին վերցրած՝ այս դրույթները արտացոլում են ժողովրդավարական համակարգերում հետապնդվող հիմնարար նպատակները՝ անհատի հավատքի ազատության պաշտպանությունը, կրոնական կազմակերպությունների անկախության ապահովումը և կրոնական հարցերում պետության չեզոքության պահպանումը:
Հայաստանի Հանրապետության «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքը տառացիորեն հետևում է այս սկզբունքներին:
Օրենքի 17-րդ հոդվածը սահմանում է․ «եկեղեցին անջատված է պետությունից: Սույն հիմնադրույթի համաձայն պետությունը`ա) իրավունք չունի քաղաքացուն հարկադրել դավանելու այս կամ այն կրոնը. բ) չի միջամտում եկեղեցու և կրոնական կազմակերպությունների` օրենքին համապատասխանող գործունեությանը և ներքին կյանքին, արգելում է եկեղեցիների և կրոնական կազմակերպությունների կառուցվածքում որևէ պետական մարմնի կամ նրա հանձնարարությունները կատարող անձի գործունեություն.գ) արգելվում է եկեղեցու մասնակցությունը պետական կառավարմանը, եկեղեցու և կրոնական կազմակերպությունների վրա չի դնում որևէ պետական ֆունկցիա»[i]:
Օրենքի 18-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «Պետությունը չի ֆինանսավորում ինչպես կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը, այնպես էլ աթեիզմի քարոզչությունը, միևնույն ժամանակ կրոնական կազմակերպությունների անդամներին ու սպասավորներին վերապահում է հասարակական ու քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք` այլ քաղաքացիների հետ համահավասար»[ii]:
Հայաստանի օրենսդրությունը հստակորեն նշում է, որ այն «արգելում է եկեղեցու մասնակցությունը պետական կառավարմանը և եկեղեցուն կամ կրոնական կազմակերպությունների վրա չի դնում որևէ պետական ֆունկցիա»: Այն սահմանափակումը, որ կրոնական կազմակերպությունները «չեն կարող իրականացնել պետական ֆունկցիաներ», նշանակում է, որ կրոնական կազմակերպություններին, ներառյալ ՀԱԵ, արգելված է իրականացնել այնպիսի լիազորություններ, որոնք վերապահված են բացառապես պետությանը: Սա ներառում է այնպիսի գործողություններ, ինչպիսիք են հարկահավաքությունը, պաշտոնական փաստաթղթերի (անձնագրեր կամ ծննդյան վկայականներ) տրամադրումը, օրենքների ընդունումը և այլն: Այս արգելքը հատկապես կարևոր է, քանի որ անցյալում երկար ժամանակահատվածների ընթացքում՝ մինչև խորհրդային շրջանը, որոշ քվազի-պետական ֆունկցիաներ, ներառյալ դատական գործառույթները և կրթությունը, Օսմանյան կամ Ռուսական կայսրություններում ապրող պետականազուրկ հայ բնակչության շրջանում իրականացվել են ՀԱԵ կողմից:
Պետական ֆունկցիաների իրականացման սահմանափակումը կարևոր սահմանադրական սկզբունք է, որի նպատակն է կանխել զուգահեռ ոչ պետական կառույցների ստեղծումը կամ գործունեությունը, ինչպիսիք են որոշ երկրներում գոյություն ունեցող կրոնական դատարանները, որոնք սահմանադրությամբ վերապահված են բացառապես պետությանը: Միջազգային և եվրոպական իրավական չափանիշները հետևողականորեն հաստատում են, որ պետական հիմնական գործառույթները, հատկապես արդարադատության իրականացումը, պետք է մնան բացառապես պետության սահմանադրական իրավասության ներքո, քանի որ զուգահեռ կրոնական կամ ոչ պետական կառույցների, օրինակ՝ կրոնական դատարանների հիմնումը խաթարում է իրավական որոշակիությունը, օրենքի առջև հավասարությունը և իրավունքի գերակայությունը, ինչպես ճանաչվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից[iii]:
Այս կարգավորումը չի նշանակում, որ կրոնական կազմակերպությունները, ներառյալ Հայ առաքելական եկեղեցին, դուրս են մնում քաղաքական, հանրային, սոցիալական կամ մշակութային կյանքից. նրանք սահմանափակված չեն սոսկ «հոգևոր տիրույթով»: Ընդհակառակը, օրենքը հստակ սահմանում է, որ պետությունը կրոնական կազմակերպությունների անդամներին կամ սպասավորներին երաշխավորում է մյուս քաղաքացիների հետ հավասար հիմունքներով մասնակցելու քաղաքացիական և քաղաքական կյանքին:
Ի՞նչ է կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարությունը, և ինչո՞ւ պետությունները չեն կարող միջամտել
Կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարության սկզբունքը նախատեսված է պաշտպանելու կրոնական հաստատությունները, ներառյալ եկեղեցին, պետության անհարկի միջամտությունից: Այս ինքնավարությունը ոչ միայն կրոնական կազմակերպությունների իրավունքն է, այլև պետության իրավական և բարոյական պատասխանատվությունը և հաճախ անվանվում է «հարգելու պատասխանատվություն». այն պարտավորեցնում է պետությանը զերծ մնալ կրոնական համայնքների անկախությունը կամ գործունեությունը ոտնահարելուց: Այս հարցի վերաբերյալ առկա է գիտական աշխատությունների, ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումների և ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքի հարուստ պաշար: Սակայն սույն հոդվածի նպատակների համար ես կկենտրոնանամ բացառապես ՄԻԵԴ-ի մեկնաբանության վրա, քանի որ այն հայաստանյան իրավական համակարգի անբաժանելի մասն է և պարտադիր է հայաստանյան իրավունքի համար:
Կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարության վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ը նշել է.
«Կրոնական համայնքները ավանդաբար և համընդհանուր գոյություն են ունեցել կազմակերպված կառույցների ձևով: Կրոնական համայնքի կազմակերպման եղանակին վերաբերող գործերում Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը (ԿՀԱ) պետք է մեկնաբանվի 11-րդ հոդվածի (խաղաղ հավաքների և միավորումների ազատություն) լույսի ներքո, որը պաշտպանում է միավորումների կյանքը պետության անհիմն միջամտությունից: Կրոնական համայնքների ինքնավար գոյությունը անփոխարինելի է ժողովրդավարական հասարակության մեջ բազմակարծության համար և, հետևաբար, հարց է, որը գտնվում է 9-րդ հոդվածով ընձեռվող պաշտպանության հենց սրտում»[iv]:
ՄԻԵԴ-ի հետևյալ գործերը ցույց են տալիս, թե ինչպես է եկեղեցու ինքնավարության սկզբունքը կիրառվել դատական պրակտիկայում և այն որոշումներում, որոնք արդեն իսկ հանդիսանում են հայաստանյան օրենսդրության անբաժանելի մասը:
“Păstorul cel Bun”(լավ քահանա) արհմիությունը ընդդեմ Ռումինիայի գործում ռումինացի ուղղափառ քահանաները ձգտում էին արհմիություն ստեղծել՝ հակառակ եկեղեցու ցանկության: Թեև ՄԻԵԴ-ի փոքր պալատը սկզբնապես կողմ էր քահանաներին, Մեծ պալատը 2013 թվականին բեկանեց որոշումը՝ հաստատելով եկեղեցու ինքնակառավարման և կրոնական ինքնավարության իրավունքը: Այս գործը ամրապնդեց այն սկզբունքը, որ կառավարությունները չպետք է միջամտեն կրոնական կազմակերպությունների ներքին որոշումներին, հատկապես՝ նրանց հոգևոր առաջնորդների վերաբերյալ:
Նմանապես, Բուլղարիայի ուղղափառ եկեղեցու սուրբ սինոդը (Մետրոպոլիտ Ինոկենտիյ) և այլք ընդդեմ Բուլղարիայի գործում առաջնորդության շուրջ վեճ էր առաջացել կոմունիզմի անկումից հետո: Բուլղարիայի կառավարությունը ճանաչեց միայն Պատրիարք Մաքսիմի առաջնորդությունը՝ եկեղեցիներից ու վանքերից վտարելով այլընտրանքային Սինոդի հոգևորականներին և հետևորդներին: ՄԻԵԴ-ը վճռեց, որ սա խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը, քանի որ պետությունը միջամտել է եկեղեցու ներքին կազմակերպմանը և նախապատվություն տվել մի խմբակցությանը մյուսի նկատմամբ:
Ֆերնանդես Մարտինեսը ընդդեմ Իսպանիայի գործը վերաբերում էր քահանայի պայմանագրի չերկարաձգման շուրջ վեճին, ինչը հարցեր էր առաջացրել եկեղեցու ներքին կառավարման վերաբերյալ: ՄԻԵԴ-ի մեծ պալատը վճռեց, որ պետությունը պետք է հարգի կրոնական կազմակերպությունների ներքին որոշումները և չի կարող միջամտել դրանց կառավարմանը: Վճիռը վերահաստատեց այն սկզբունքը, որ կրոնական համայնքները ունեն ինքնավարություն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի համաձայն, հատկապես՝ իրենց հոգևորականների նշանակման և կառավարման հարցերում:
Պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները, որոնք ձևավորվել են դժվարին պատմական հանգամանքներում՝ ներառյալ Եվրոպայում կրոնական պատերազմների ժառանգությունը, ընկած են ժամանակակից արևմտյան ժողովրդավարությունների հիմքում։ Մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը ճանաչում է, որ շատ կրոնական կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Հայ առաքելական եկեղեցին, գոյություն են ունեցել ժամանակակից պետություններից շատ ավելի առաջ, և որ նրանց ինքնավարության հարգումը, ներառյալ իրենց ներքին կառույցները, նվիրապետությունը և կանոնական հարաբերությունները ինքնուրույն որոշելու ազատությունը, կրոնի կամ համոզմունքի ազատության կենտրոնական բաղադրիչն է: Ժողովրդավարական սահմանադրականության հիմքում ընկած է այն սկզբունքը որով գիծ կամ սահման է քաշվում պետության և քաղաքացիների միջև՝ պաշտպանելով անհատներին և նրանց միավորումները, այդ թվում՝ կրոնական կազմակերպությունները, պետության կամայական գործողություններից:
Այս ամենը նշանակում է, որ պետությունը՝ որպես մարդու իրավունքների միջազգային և ներպետական իրավունքի պահպանման հիմնական պատասխանատու, պետք է ձեռնպահ մնա կրոնական կյանքին անհարկի միջամտությունից և կատարի իր պոզիտիվ պարտավորությունները՝ ապահովելու կրոնական ազատությունների արդյունավետ իրացումը:

In modern Armenia, however, this debate has remained largely absent, not only from political discourse but also from academic discussion. By contrast, substantially more has been written — and is therefore better known — about the Armenian Apostolic Church (hereafter the Church or Armenian church interchangeably) under the Tanzimat period in the Ottoman Empire and under the Polozhenie (Положение), the ecclesiastical charter imposed by the Russian Empire and in force until 1917. While valuable in their own right, these studies have limited relevance for contemporary discussions, as they approach state–church relations primarily from a historical perspective and reflect conditions in which both the Armenian church and the Armenian people were subject to imperial rule. Relations between the state and the Armenian church historically in the last several centuries developed within an imperial governance framework, in which minority confessional communities were regulated by imperial authorities and no independent Armenian state existed. Apparently, that is the reason for the relative lack of discussions on state and church relations in the young modern Armenian state until recently.
It is both significant and noteworthy that the Law on Freedom of Conscience and on Religious Organisations was adopted by the Supreme Council of Armenia in June 1991—four years prior to the adoption of the first Constitution of the Republic—and remains in force to this day. Since gaining independence in 1991, Armenia has sought to establish itself as a modern and democratic state, to overcome the legacy of an atheistic model, and to lay the foundations for religious freedom in line with Article 18 of the International Covenant on Civil and Political Rights, to which the abovementioned law explicitly refers in its preamble.
Independent Armenia—like many states classified as having a “favoured religion” by former UN Special Rapporteur on Freedom of Religion or Belief Ahmed Shaheed—has faced a need for a delicate balance in its relations with the Church. Political and legal debate, as well as state policy, have largely focused on the extent to which the Armenian church, given its historical role and contemporary prominence, should enjoy a special status and a privileged position within the country’s religious landscape. Joining the Council of Europe in 2001, the state undertook obligations under the European Convention of Human Rights to ensure that any recognition or support for the Armenian church does not undermine the rights of minority religious communities, including the Armenian Evangelical church, emerging evangelical movements, Jehovah’s Witnesses, and other faith groups. In practice, discussions have revolved around reconciling the Church’s historical and social significance for the nation with principles of equality and non-discrimination, to be compliant with international standards. The attempts to ensure equality and non-discrimination were not always successful, as evidenced by several cases brought before the Constitutional Court of Armenia and the European Court of Human Rights (ECtHR).
Meanwhile, the question of the separation between the Armenian church and the Armenian state—or of defining a clear “wall of separation” between them—has never been seriously addressed, even at the academic level, perhaps because there has not been a pressing practical reason for such a debate. This is not unique to Armenia, and reflects a broader pattern observed in countries operating under similar models of state–church relations, such as Georgia. Given the limited public debate in this sphere and the insufficient understanding of freedom of religion or belief (FoRB) as a human right among the citizens, it is unsurprising that approaches to this issue are construed largely stemming from political considerations, including and primarily being generated at the highest levels of government. These approaches do not often align with international legal standards or with the historical and normative foundations of state–church relations, including their grounding in human rights principles, as summarised by the international law.
In this article I elaborate on questions essential to understanding state–church relations as matters of public interest and concern. I examine the issues strictly from a FoRB perspective, avoiding political assessment, which lies beyond my field of expertise.
What is separation between church and state and what does that mean in international law and practice?
The principle of separation of church and state, enshrined in the constitutions of many democratic countries, including Armenia, originates from a long-standing philosophical and constitutional tradition aimed at protecting freedom of conscience and religion. Its core purpose has been twofold: to safeguard individuals from coercion in matters of belief, and to ensure the institutional autonomy of religious organisations by shielding them from undue state interference.
This understanding developed gradually in response to historical contexts in which religious authority and political power were deeply intertwined, often to the detriment of religious freedom and social stability. In pre-modern Europe, doctrines such as cuius regio, eius religio (whose realm, his religion) empowered rulers to determine the religion of their subjects, subordinating individual conscience to political authority and entangling religious institutions in systems of governance. The resulting conflicts, including prolonged religious wars in Europe, prompted sustained intellectual and legal reflection.
These concerns were central to the political thought of Enlightenment. Thinkers such as John Locke argued that freedom of conscience could not be secured unless ecclesiastical authority and state power were institutionally distinct, thereby preventing both state-imposed belief and religious domination of public authority. This intellectual shift laid the foundation for legal arrangements that treated religious belief as lying beyond the legitimate reach of the state.
The constitutional traditions that emerged in the late eighteenth century gave concrete legal expression to these ideas. In the American context, freedom of conscience was placed at the centre of individual liberty. Although the Declaration of Independence of 1776 refers to natural rights endowed by the Creator, its underlying philosophy—subsequently codified in the First Amendment to the United States Constitution—established that the state may neither establish an official religion nor interfere with the free exercise of religion. These guarantees were designed to protect both individuals and religious communities from coercion, political instrumentalization, and state control, while allowing religious actors to participate freely in public life.
A parallel, though distinct, development occurred in France. The Declaration of the Rights of Man and of the Citizen of 1789 affirmed freedom of opinion, including religious opinion, as a fundamental right, subject only to limitations necessary for the maintenance of public order. This approach reflected a similar commitment to liberating conscience from political domination. It was later institutionalised through the 1905 Law on the Separation of the churches and the state, which formalised the principle of state neutrality by ending official recognition and public funding of religious denominations, thereby reinforcing the impartial role of the state in religious matters.
The separation of church and state did not emerge as a doctrine hostile to religion. Rather, this was a constitutional construal for safeguarding freedom of conscience, ensuring equality among citizens, and preventing the concentration of political and spiritual authority within the same institutional structures. Far from excluding religion from social, political or civic life, this model, alongside with other constraints imposed on the state, established in order to ensure the adherence to human rights, seeks to limit the state power, and preserve pluralism by preventing the state from identifying itself with, endorsing, funding or privileging any particular belief system.
This intellectual and constitutional legacy continues to shape contemporary European human rights law. The European Court of Human Rights (ECtHR) has consistently affirmed that state neutrality and impartiality in religious matters are essential components of freedom of religion or belief under Article 9 of the European Convention on Human Rights. Within this framework, religious individuals and communities remain free to participate in public and political life; the principal constraint applies to the state: it must refrain from establishing an official religion or granting preferential treatment to any religious community, including through the allocation of public resources. This principle of separation functions as a guarantee for ensuring pluralism, among other constitutional principles of democratic order, so that FoRB can be exercised by all without discrimination.
As a follower of the European legal and constitutional tradition, Armenia bases its modern legal framework on the same historical and philosophical foundations. Article 17 of the Constitution of the Republic of Armenia enshrines the principles of freedom of conscience and religion, while the Law on Freedom of Conscience and Religious Organisations establishes the legal framework for the functioning and autonomy of religious communities. Together, these provisions reflect the fundamental objectives observed in democratic systems: protecting individual freedom of belief, ensuring the independence of religious organisations, and maintaining the neutrality of the state in religious matters.
The law on Freedom of Conscience and Religious Organizations of the Republic of Armenia literally follows these principles.
Section 17 of the Law stipulates that “In the Republic of Armenia, church and state are separate. On the basis of this separation the state: a) Shall not force a citizen to adhere to any religion. b) Shall not interfere in the activities and internal affairs of church and Religious Organizations as long as they operate in accordance with the law, no state agency or person acting on behalf of such agency shall operate within a Religious Organization. c) Prohibits the participation of the church in governing the state and shall not impose any governmental functions on the church or Religious Organization”[1].
Section 18 of the Law stipulated that “The state shall finance neither the activity of Religious Organizations nor of atheistic propaganda. At the same time, the state guarantees the right of the members or employees of Religious Organizations to take part in the civil and political life on an equal basis with other citizens[2]”
Armenian law explicitly states that it “prohibits the participation of the church in governing the state and shall not impose any governmental functions on the Church or Religious Organization.” The limitation that religious organisations “cannot perform state functions” means that religious organisations, including the Armenian church, are prohibited to exercise powers that are reserved exclusively to the state. This includes activities such as collecting taxes, issuing official documents like passports or birth certificates, enacting laws, etc. This prohibition is particularly important since for extended periods in the past, before the Soviet period, some quasi-governmental functions, including adjudication and education, were carried out among the stateless Armenian population that lived within the Ottoman or Russian Empires, by the Armenian church.
Limiting the exercise of state functions is an important constitutional principle aimed at preventing the creation or operation of parallel non-state structures—such as religious courts existing in some countries—that are reserved exclusively for the state under the constitution. International and European legal standards consistently affirm that core state functions—particularly the administration of justice—must remain exclusively within the constitutional authority of the state, as the establishment of parallel religious or non-state structures, such as religious courts, undermines legal certainty, equality before the law, and the rule of law, as recognized by the European Court of Human Rights, the Venice Commission, and the OSCE/ODIHR[3].
This regulation does not imply that religious organisations, including the Armenian church, are excluded from political, public, social, or cultural life; they are not confined solely to the “spiritual realm.” On the contrary the law clearly stipulates that state guarantees the right of the members or employees of Religious Organizations to take part in the civil and political life on an equal basis with other citizens.
What is autonomy of religious organisations and why states cannot interfere?
The principle of autonomy of religious organisations is designed to protect religious institutions, including the church, from undue interference by the state. This autonomy is not only a right of religious organisations but also a legal and moral responsibility of the state, and is often referred to as the “responsibility to respect;” it obliges the state to refrain from infringing upon the independence or functioning of religious communities. There exists an extensive body of scholarly writing, decisions of US Supreme Court and ECtHR case law on this matter. For the purposes of this article, however, I will focus solely on the ECtHR’s interpretation, as it forms an integral part of the Armenian legal system and is binding for Armenian law.
On autonomy of religious organisations ECtHR said:
“Religious communities have traditionally and universally existed in the form of organised structures. In cases concerning the mode of organisation of a religious community, Article 9 (FoRB) of the Convention must be interpreted in the light of Article 11 (freedom of peaceful assembly and freedom of association), which safeguards associative life against unjustified state interference. The autonomous existence of religious communities is indispensable for pluralism in a democratic society and is therefore an issue at the very heart of the protection which Article 9 affords”[4]
The following ECtHR cases illustrate how the principle of church autonomy has been applied in jurisprudence and in decisions that are already an integral part of Armenian legislation.
In Sindicatul “Păstorul cel Bun” v. Romania, Romanian Orthodox priests sought to form a trade union against the church’s wishes. While a small panel of the European Court of Human Rights (ECtHR) initially sided with the priests, the Grand Chamber in 2013 reversed the decision, affirming the Church’s right to self-governance and religious autonomy. This case reinforced the principle that governments must not interfere in the internal decisions of religious organisations, particularly regarding their spiritual leaders.
Similarly, in Holy Synod of the Bulgarian Orthodox Church (Metropolitan Inokentiy) and Others v. Bulgaria, a leadership dispute arose after the fall of communism. The Bulgarian government recognized only Patriarch Maxim’s leadership, evicting clergy and followers of an alternative Synod from churches and monasteries. The ECtHR ruled that this violated Article 9 of the European Convention on Human Rights, as the state interfered in the church’s internal organization and favoured one faction over another.
Fernández‑Martínez v. Spain: the case concerned a dispute over the non-renewal of a priest’s contract, which raised questions about the church’s internal governance; the Grand Chamber of the ECtHR held that the state must respect the internal decisions of religious organisations and cannot interfere in their governance. The ruling reaffirmed the principle that religious communities have autonomy under Article 9 of the European Convention on Human Rights, particularly regarding the appointment and management of their clergy.
State–church relations, shaped by difficult historical circumstances, including the legacy of religious wars in Europe, lie at the very core of modern Western democracies and constitute one of the foundational pillars of human rights. While the concept of generations of rights is often contested by the human rights scholars, religious freedom draws on much earlier constitutional and legal traditions that were recognised long before the adoption of the Universal Declaration of Human Rights in 1948. International human rights law recognises that many religious organisations, including the Armenian church, long predate modern states and that respect for their autonomy — including the freedom to determine their internal structures, leadership, and practices — is a central component of freedom of religion or belief. At the heart of democratic constitutionalism is the principle that constitutions draw a clear line between the state and citizens, protecting individuals and their associations — including religious organisations — from arbitrary state action.
All said above means that the state, as the primary duty‑bearer under international and domestic human rights law, must refrain from undue interference in religious life and must take positive steps to ensure the effective enjoyment of religious freedoms. The power dynamic between the state and the church reflects broader human rights architecture: rights holders are protected against state power, and the state is responsible for respecting, protecting, and facilitating these rights. Here where the boundary is drawn.
Isabella Sargsyan
Expert on Freedom of Religion or Belief
[2] ibid
[3] Check See ECtHR, Refah Partisi and Others v. Turkey (GC), no. 41340/98, 2003; Venice Commission, Report on Freedom of Religion and Belief, CDL-AD(2010)054; OSCE/ODIHR–Venice Commission, Guidelines on the Legal Personality of Religious or Belief Communities (2014).