Տեղի ունեցավ ԺԱՏԿ հինգերորդ աշխատարանը
Մայիսի 23-ին տեղի ունեցավ Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ամրապնդելով արցախցի փախստականների ժողովրդավարական ներգրավումը» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված հինգերորդ աշխատարանը, որին մասնակցում էին Արցախում տարբեր բնագավառներում աշխատած անձինք։
Սիվիլնեթի փաստերի ստուգման թիմի ղեկավար Անի Գրիգորյանը խոսեց մեդիագրագիտության և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի մասին, պատմեց այն գործիքների մասին, որ իրենք օգտագործում են փաստերը ստուգելու համար։ Անին անդրադարձավ նաև ընտրությունների ժամանակ տարբեր թիմերի կողմից օգտագործվող մոլորեցնող բովանդակությանը։
Թվայնացման ծրագրերի մասնագետ Աննա Գրադլյանը խոսեց Հայաստանի թվային օրակարգի մասին, ներկայացրեց թվային հարթակներ, որոնցով քաղաքացիները կարող են մասնակցել որոշումների կայացմանը, օգտվել պետական ծրագրերից, իրենց դիմումներն ուղղել պետական կառույցներին։
Ընտրական գործընթացների մասնագետ Մարիամ Հովեյանը ներկայացրեց ընտրական օրենսգրքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը, անդրադարձավ վարչական ռեսուրսի և այլ ընտրական միջամտությունների հարցերին։

On May 23, the fifth workshop organized within the framework of the Regional Center for Democracy and Security’s project “Strengthening the Democratic Engagement of Nagorno-Karabakh Refugees” took place, bringing together individuals who had worked in various sectors in Nagorno-Karabakh.
Ani Grigoryan, head of CivilNet’s fact-checking team, spoke about media literacy and combating disinformation, presenting the tools their team uses to verify facts. Ani also addressed misleading content used by different political forces during elections.
Anna Gradlyan, a digitalization programs specialist, discussed Armenia’s digital agenda and presented digital platforms through which citizens can participate in decision-making, benefit from state programs, and submit applications to government institutions.
Mariam Hoveyan, an expert on electoral processes, presented the recent amendments to the Electoral Code, the activities of election observation missions, and addressed issues related to the misuse of administrative resources and other forms of electoral interference.