ԺԱՏԿ հերթական աշխատարանը Արցախի համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ
Ապրիլի 12-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ամրապնդելով արցախցի փախստականների ժողովրդավարական ներգրավումը» ծրագրի շրջանակում տեղի է ունեցել արցախցի համայնքային առաջնորդների մասնակցությամբ երկրորդ աշխատարանը, որին մասնակցել են Արցախի համայքների և շրջանների ղեկավարներ։
ԺԱՏԿ աշխատարան արցախցի երիտասարդ առաջնորդների համար
Տարածքային պաշտպանության թեմայով ԺԱՏԿ քննարկում
Փետրվարի 26-ին տեղի ունեցավ«Տարածքային պաշտպանություն․ միջազգային փորձն ու Հայաստանի իրողությունները» թեմայով քննարկումը, որի բանախոսներն էին ՀՀ Տարածքային պաշտպանության զորքերի առաջին հրամանատար գնդապետ Սուրեն Սուրենյանը և ԺԱՏԿ ռազմական փորձագետ Էդուարդ Առաքելյանը։
տեղի ունեցավ Ժողովրդավարական անվտանգության հայաստանյան երրորդ ամենամյա համաժողովը
2026թ․ փետրվարի 17-ին տեղի ունեցավ Ժողովրդավարական անվտանգության հայաստանյան երրորդ ամենամյա համաժողովը, որին մասնակցել են Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ու փորձագիտական դաշտի անդամներ, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ դերակատարներ։
Հայկ Խանումյանը միացել է ԺԱՏԿ թիմին
Ուրախ ենք հայտնել, որ ԺԱՏԿ թիմին է միացել Հայկ Խանումյանը՝ որպես փորձագետ։ Խանումյանը ավարտել է Երևանի պետական համլսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը, մասնագիտացել է նաև եվրոպական ուսումնասիրությունների գծով Ստրասբուրգի համալսարանում։ 2015-2020 թվականներին եղել է Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավոր։ 2020-2022 թվականներին զբաղեցրել է Արցախի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնը։
ԺԱՏԿ զեկույցի քննարկում․ Ռուս-ուկրաինական հակամարտության դասերը Հայաստանի համար
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել Ժողովրդավարության և անվտանգության կենտրոնի «Պատերազմի նոր դեմքը․ ռուս-ուկրաինական հակամարտության դասերը Հայաստանի համար» զեկույցի քննարկումը։ Զեկույցի հեղինակ Էդուարդ Առաքելյանը ներկայացրել է հետազոտության մեջ տեղ գտած հիմնական թեզերը՝ զուգահեռներ տանելով նաև հայաստանյան իրականության հետ։
ԺԱՏԿ-ն ավարտել է մասնակցային բյուջետավորման իրազեկման արշավը Հայաստանի ամենամեծ՝ Արտաշատում խոշորացված համայնքում
ՀՀ ամենամեծ՝ Արտաշատ խոշորացված համայնքում, ավարտվեց մասնակցային բյուջետավորման գործընթացի իրազեկման արշավի փուլը, որի շրջանակում իրականացվել է 38 իրազեկման դասընթաց՝ 37 գյուղական և 1 քաղաքային բնակավայրում։
ԺԱՏԿ նոր զեկույցի շնորհանդես և քննարկում
Հուլիսի 29-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը ներկայացրեց իր նոր «Պառակտիչ պատումներ.իշխանամերձ շրջանակների ատելության խոսքը արցախցի փախստականների դեմ»» խորագրով զեկույցը։
Կուսակցական համակարգի կայացման խնդիրները Հայաստանում. քննարկում
Քննարկման բանախոսներն էին քաղաքական գործիչ Հայկ Խանումյանը և Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի ղեկավար Լիանա Բադալյանը։
Ուղիղ երկխոսություն. փախստականների կարիքների հասցեագրումը Հայաստանում
Փետրվարի 4-ին տեղի ունեցավ ԺԱՏԿ համաժողովը
Փորձագիտական համայնքի խնդիրները Հայաստանում. քննարկրում
Հունվարի 23-ին տեղի է ունեցել «Փորձագիտական համայնքի խնդիրները Հայաստանում» թեմայով քննարկում
Ժողովրդավարական անվտանգության հայաստանյան երկրորդ ամենամյա համաժողով
Դեկտեմբերի 16-ին կայացավ Ժողովրդավարական անվտանգության հայաստանյան երկրորդ ամենամյա համաժողովը
Վեբինար՝ նվիրված Հայաստանի ռազմավարական կախվածություններին Ռուսաստանից
Հոկտեմբերի 15-ին Հայնրիխ Բյոլլ հիմնադրամի Թբիլիսիի գրասենյակը կազմակերպեց Böll Talks ձևաչափով վեբինար՝ նվիրված Հայաստանի ռազմավարական կախվածություններին Ռուսաստանից:
Նոր հետազոտության շնորհանդես․ Հայաստանի կառուցվածքային կախվածությունը Ռուսաստանից
Սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նոր հետազոտության («Հայաստանի կառուցվածքային կախվածությունը Ռուսաստանից. առևտուր, էներգետիկա, անվտանգություն») շնորհանդեսը։ Հետազոտությունն իրականացվել է Հայնրիխ Բյոլ հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի երևանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ:
Այցեր ՀՔԱՎ և Ժուռնալիստների Ասպարեզ ակումբ
ցախցի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում ԺԱՏԿ ծրագրի մասնակիցների հետ
ԺԱՏԿ նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ-ի Հելսինկյան հանձնաժողովի կոնգրեսական լսումներին
Սեպտեմբերի 10-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՄՆ Հելսինկյան հանձնաժողովի Հայաստանի նվիրված կոնգրեսական լսումներին։ Իր ելույթում նա ընդգծել է առկա մարտահրավերների պայմաններում Հայաստանի ժողովրդավարության և անվտանգության ամրապնդման համար միջազգային աջակցության անհրաժեշտությունը։
ԺԱՏԿ քննարկումը ՀՀ անվտանգային համարգում արցախցիների ինտեգրման թեմայով
Օգոստոսի 30-ին ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը կազմակերպել է «Արցախցիների ինտեգրումը Հայաստանի ուժային կառույցներում․ խնդիրներ և անելիքներ» վերտառությամբ քննարկում։
Երկօրյա դասընթաց Ծաղկաձորում
Օգոստոսի 24-25-ը Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում» ԺԱՏԿ ծրագրով նախատեսված երկրորդ դասընթացը։
Այց ԱՊՐԻ Արմենիա
Արցախցի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում ԺԱՏԿ ծրագրի
Այց Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
Արցախցի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում ԺԱՏԿ ծրագրի մասնակիցների հետ
Այց Կովկասի ինստիտուտ
Արցախցի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում ԺԱՏԿ ծրագրի մասնակիցների հետ հունիսի 20-ին այցելել ենք Կովկասի ինստիտուտ գիտահետազոտական կենտրոն։
ԺԱՏԿ դասընթաց Աղվերանում
Մայիսի 25-26-ը Աղվերանում տեղի է ունեցել «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում» ԺԱՏԿ ծրագրով նախատեսված դասընթացներից առաջինը։
Քննարկում արցախցիների բնակարանային աջակցության ծրագրի վերաբերյալ
Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը հունվարի 22-ին քննարկում է կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված ՀՀ կառավարության բնակարանային աջակցության ծրագրի վերաբերյալ։ Քննարկման բանախոսներն էին ԺԱՏԿ փորձագետ Արամ Թադևոսյանն ու Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախկին նախարար Հայկ Խանումյանը։ Քննարկումը վարում էր ԺԱՏԿ նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը։
Հանդիպում Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամում
«Արցախցի փախստականների ինտեգրումը Հայաստանի վերլուծական և ՀԿ դաշտերում» ԺԱՏԿ ծրագրի մասնակիցների հետ մայիսի 7-ին այցելել ենք «Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամ» (ծրագիրն իրականացվում է ԵՀՀ ֆինանսական աջակցությամբ)։ Այցի ընթացքում ԵՀՀ ներկայացուցիչները պատմել են կազմակերպության գործունեության, նպատակների, իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի մասին, թե ինչ համագործակցություն կա տեղահանությունից հետո Հայաստանում վերագրանցված արցախյան հասարակական կազմակերպությունների հետ։ Մասնակիցները տեղեկացել են ԵՀՀ կողմից ընձեռնվող գործնական հնարավորությունների մասին։
Արամ Թադևոսյանը և Էդուարդ Առաքելյանը միանում են ԺԱՏԿ թիմին
Ուրախ ենք ներկայացնել Արամ Թադևոսյանին և Էդուարդ Առաքելյանին որպես ԺԱՏԿ նոր համալրում:
Բարև, ես Սթեֆանի Թեյնն եմ՝ ԺԱՏԿ թիմի նոր անդամը Լոնդոնից։ Չնայած դեռ 10 օր եմ Հայաստանում գտնվում, բայց արդեն իսկ կարելի է վստահությամբ նշել, որ հրաշալի ժամանակ եմ անցկացնում երկրում և մտածում եմ այստեղ ավելի երկար մնալու վերաբերյալ։ Վերջերս ստանալով բակալավրի աստիճան Բրիսթոլի համալսարանի «Մարդաբանություն» բաժնից՝ ես ցանկանում եմ կիրառել իմ հետազոտական հմտությունները այս ունիկալ միջավայրում։ Ես այժմ «Դեպի Հայք» ծրագրի մաս եմ հանդիսանում և ավարտել եմ լեզվի կարճ, բայց ինտենսիվ դասընթաց, որի արդյունքում բարելավել եմ խոսակցային արևմտահայերենս։ Հուսով եմ՝ կկարողանամ օգտագործել դա իմ նոր դերում։
Աշխատանքային ընթրիք Մաթիաս Լյութենբերգի հետ
Հուլիսի 17-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը աշխատանաքային ընթրիք է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների ընթացքը և այլ արդիական հարցեր։
«Shell» ընկերության փոխնախագահի այցը ԺԱՏԿ գրասենյակ
Հունիսի 30-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոն էին այցելել «Shell» ընկերության փոխնախագահ Ջոյաննա Կունսբերգին և տարածշրջանային ավագ խորհրդական Անատոլի Լեոնտիևին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը առնչվող հարցեր։
Աշխատանքային նախաճաշ Բունդեսթագի պատգամավոր տիկին Մեռլե Շփելերբերգի հետ
Հունիսի 26-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարծաշրջանային կենտրոնի նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ, արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հանձնաժողովների անդամ, կանաչների խորհրդարանական խմբի և Հարավային Կովկասի հարցերով զեկուցող տիկին Մեռլե Շփելերբերգի հետ։ Քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացի տարբեր ասպեկտները, հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը։
Ֆինլանդիայի դեսպանի այցը ԺԱՏԿ գրասենյակ
ԺԱՏԿ-ն հյուրընկալեց Շվեդիայի դեսպանին
ԺԱՏԿ նախագահը հյուրընկալեց Շվեդիայի դեսպան՝ պարոն Պատրիկ Սվենսոնին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային կարևոր զարգացումները։ Տիգրան Գրիգորյանը ներկայացրեց նաև ԺԱՏԿ գործնեության նպատակներն ու անելիքներն առաջիկայում։

On April 27, a discussion titled "Inclusion of Nagorno Karabakh Residents in the Armenian Labor Market" was organized by the Regional Center for Democracy and Security.
Second RCDS Workshop Held for Nagorno-Karabakh Community Leaders
On April 12, the second workshop for community leaders from Nagorno-Karabakh took place within the framework of the Regional Center for Democracy and Security’s project “Enhancing Democratic Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees.” The workshop brought together mayors of towns and villages, as well as heads of regions, from Nagorno-Karabakh.
RCDS workshop for young leaders from Nagorno-Karabakh
On April 4, the Regional Center for Democracy and Security organized the first workshop on electoral processes, civic participation, and countering disinformation in Yerevan as part of the project “Enhancing Democratic Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees.” The workshop’s target group was young leaders from Nagorno-Karabakh.
On February 26, RCDS organized a discussion on the topic of "Territorial Defense: International Experience and Armenian Realities." The speakers were the first commander of the RA Territorial Defense Forces, Colonel Suren Surenyan, and RCDS security analyst Eduard Arakelyan.
RCDS hosts Third Annual Armenian Conference on Democratic Security
On February 17, 2026, the Third Annual Armenian Conference on Democratic Security took place, bringing together members of Armenia’s civil society and expert community, representatives of diplomatic missions accredited in Armenia, and other interested stakeholders.
Hayk Khanumyan joins RCDS Team
RCDS discussion: The Instrumentalization of Justice in Armenia and Civil Society’s Response
On October 8, the Regional Center for Democracy and Security held a discussion of its report “The New Face of War: Lessons of the Russo-Ukrainian Conflict for Armenia.” The report’s author, Eduard Arakelyan, presented the main findings of the study, drawing parallels with Armenia’s own context.
RCDS report presentation:
RCDS report presentation: "Narratives of Division"
On July 29, the Regional Center for Democracy and Security presented its latest report, “Narratives of Division: Ruling Party-Linked Hate Speech Against Karabakh Armenian Refugees.”
Discussion: Challenges to the Consolidation of the Party System in Armenia
The panel featured politician Hayk Khanumyan and Liana Badalyan, Program Manager at the Friedrich Ebert Foundation’s Armenia office.
Direct Dialogue: Addressing Refugee Needs in Armenia
On February 4, the Regional Center for Democracy and Security (RCDS) held a conference
RCDS Holds a discussion on Challenges Facing the Expert Community in Armenia
On January 23, a discussion titled “Challenges Facing the Expert Community in Armenia” took place.
Second Annual Armenian Conference for Democratic Security
On December 16, the Second Annual Armenian Conference for Democratic Security took place, bringing together experts, policymakers, and civil society representatives to discuss Armenia's democratic development amidst a challenging geopolitical and security landscape.
Webinar by RCDS and the Heinrich Boell Foundation
On October 15, The Heinrich Böll Foundation’s Tbilisi Office for the South Caucasus Region  hosted a Böll Talks webinar examining Armenia's strategic dependencies on Russia. The event featured the presentation of the report, "Armenia's Structural Dependence on Russia: Trade, Energy, Security," prepared by the Regional Center for Democracy and Security.
New Research Presentation: Armenia's Structural Dependence on Russia
On September 27, the Regional Center for Democracy and Security (RCDS) presented its new research, "Armenia's Structural Dependence on Russia: Trade, Energy, Security," to an audience of invited guests. This research was conducted in collaboration with the Heinrich Böll Foundation's Yerevan Office for the South Caucasus region.
RCDS Visits to HCA Vanadzor and Journalists' Asparez Club: Supporting the Integration of Nagorno-Karabakh Refugees
On September 21, as part of the RCDS program focused on integrating Nagorno-Karabakh refugees into Armenia's NGO and analytical sectors
RCDS Director Tigran Grigoryan Testifies at U.S. Helsinki Commission Congressional Hearing on Armenia
On September 10, Tigran Grigoryan, director of the Regional Center for Democracy and Security (RCDS), delivered a testimony at the U.S. Helsinki Commission's Congressional hearing on Armenia. His address emphasized the urgent need for international support to strengthen Armenia’s democracy and security in the face of ongoing challenges.
RCDS Hosts Discussion on Integrating Artsakh Officers into Armenia's Security Structures
On August 30, the Regional Center for Democracy and Security hosted a discussion titled "Integration of NK refugees into Armenia's Security Structures: Challenges and Next Steps."
On August 24-25, the second RCDS retreat  under the "Integration of Nagorno-Karabakh Refugees
Visit to APRI Armenia
On August 6, participants from the RCDS project, which focuses on integrating Nagorno-Karabakh
Visit to Transparency International Anti-Corruption Center
On July 12, participants from the RCDS project focused on integrating Artsakh refugees
visit to the caucasus institute
On June 20, we visited the Caucasus Institute research center with participants of the People's Democratic Party program for the integration of Artsakh refugees in the analytical and NGO fields of Armenia. During the meeting, Caucasus
RCDS retreat in aghveran
On May 25-26, a retreat organized by the Regional Center for Democracy and Security took place in Aghveran as part of the project "Integration of Nagorno-Karabakh Refugees in the Analytical and NGO Fields of Armenia."
Discussion on Housing Assistance Program for Displaced Families from Nagorno-Karabakh Organized by RCDS
On January 22, the Regional Center for Democracy and Security (RCDS) organized a discussion on the Armenian government's housing assistance program for displaced families from Nagorno-Karabakh. The speakers included RCDS expert Aram Tadevosyan and former Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Artsakh, Hayk Khanumyan. The discussion was moderated by RCDS head Tigran Grigoryan.
Meeting at the Eurasia Partnership Foundation
On May 7, we had the opportunity to accompany participants from the "Integration of Artsakh Refugees in the Analytical and NGO Fields in Armenia" project, generously supported by the Eurasia Partnership Foundation (EPF), on a visit to EPF headquarters. During the visit, EPF staff shared insights into their organization's mission and ongoing programs with our project’s participants, many of whom previously led NGOs in Artsakh that have recently re-registered in Armenia following forced displacement. This visit provided our project participants with valuable insights into the practical opportunities offered by EPF to support integration efforts.
RCDS Welcomes Eduard Arakelyan and Aram Tadevosyan
We're excited to announce Aram Tadevosyan and Eduard Arakelyan as the newest additions to RCDS. Aram brings extensive project management skills, while Eduard offers deep analytical expertise. Their combined experience in private and public sectors enriches our think tank's ability to deliver insightful solutions. We're eager to see their contributions in driving impactful outcomes
The Regional Center for Democracy and Security (RCDS) hosted its first-ever Democratic Security in Armenia conference on December 14. The conference featured three dynamic panels, each exploring critical aspects of Armenia's democratic and security landscape.
Stephanie Thain Joins the RCDS Team as intern
Joint Statement by a Group of Armenian Civil Society Organizations on the Press Statement by Charles Michel
The undersigned civil society organizations in Armenia express their alarm over the press statement of July 15 made by Charles Michel, President of the European Council, following the latest trilateral meeting with Prime Minister Pashinyan and President Aliyev. Specifically, we are concerned that the announcement equates the Lachin Corridor and Aghdam as options to address the current humanitarian crisis.
Working Dinner with Matthias Lüttenberg
The head of the Regional Center for Democracy and Security Tigran Grigoryan had a working dinner yesterday with Matthias Lüttenberg, Director for Eastern Europe, Caucasus and Central Asia of the German MFA. The deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and the ongoing peace talks between Armenia and Azerbaijan were discussed during the meeting.
Meeting with ''Shell'' Vice President Joanna Kunsberg  at the RCDS Office
Meeting with ''Shell'' Vice President Joanna Kunsberg at the RCDS Office
On June 30, Joyanna Kunsberg, Vice President of the ''Shell'' company, and Anatoly Leontiev, Regional Senior Advisor, visited the Regional Center for Democracy and Security. Issues related to regional security were discussed during the meeting.
Working Breakfast with Bundestag Member Ms. Merle Spellerberg
The Visit of the Finnish Ambassador to the RCDS Office
On May 24, the Regional Center for Democracy and Security hosted Ms. Kirsti Narinen, the roving Ambassador of Finland to the South Caucasus, along with Tanya Taminen and Dimitri Saramonov from the Konrad Adenauer Foundation. They discussed the internal situation in Nagorno-Karabakh and several regional issues with the guests. Furthermore, they discussed the role of the EU in initiatives that contribute to the establishment of trust and stability in the Armenian-Azerbaijani context.
The visit of the Swedish ambassador to the RCDS office
The ambassador of Sweden to Armenia, Patrick Svensson, visited the office of the RCDS on May 11th. Ambassador Svensson and the head of the RCDS, Tigran Grigoryan, discussed the recent developments in the region and exchanged views on other pressing issues. Mr. Grigoryan stressed the importance of EU engagement in the Armenia-Azerbaijan peace process and talked about the need for the creation of viable international security mechanisms in Nagorno-Karabakh.