Մայիսի 30-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը կազմակերպեց քննարկում՝ «Կուսակցական համակարգի կայացման խնդիրները Հայաստանում» թեմայով։ Քննարկման բանախոսներն էին քաղաքական գործիչ Հայկ Խանումյանը և Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի ղեկավար Լիանա Բադալյանը։ Քննարկումը վարում էր ԺԱՏԿ նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը։
Բանախոսներն ու միջոցառման մասնակիցները քննարկեցին կուսակցությունների ֆինանսավորման մեխանիզմները ու դրանց արդյունավետացման ճանապարհները, պետության դերը կուսակցությունների կայացման գործում, ինչպես նաև կուսակցական համակարգի կայուն զարգացման համար անհրաժեշտ գործոնները։ Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց Հայաստանում գաղափարական դիսկուրսի պակասին, քաղաքական դաշտում հստակ դիրքորոշումների և քաղաքական ուժերի միջև բովանդակային բանավեճերի բացակայությանը։
Քննարկմանը մասնակցեցին Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության, փորձագիտական դաշտի, միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ։

On May 30, the Regional Center for Democracy and Security organized a panel discussion on the topic “Challenges to the Consolidation of the Party System in Armenia.” The panel featured politician Hayk Khanumyan and Liana Badalyan, Program Manager at the Friedrich Ebert Foundation’s Armenia office. The discussion was moderated by Tigran Grigoryan, Director of the Regional Center for Democracy and Security.
Speakers and participants examined mechanisms for political party financing and ways to improve their effectiveness, the role of the state in supporting party development, and the factors essential for the stable and long-term consolidation of Armenia’s party system. Special attention was given to the lack of ideological discourse, the absence of clearly defined political positions, and the general lack of substantive debate among political forces.
The discussion brought together representatives from Armenia’s civil society, expert community, international organizations, and diplomatic missions.