Հակաղարաբաղյան խոսքը հանրային տիրույթում և քաղաքականությունում․ պատճառները և դրա դեմ պայքարելու միջոցները
Անհանդուրժողականությունը հայ հասարակության տարբեր հատվածների միջև երկար պատմություն ունի: Բնակչության մեծ տեղաշարժերը, որոնք տեղի են ունեցել նախորդ դարում, ուղեկցվել են նմանատիպ, իսկ հաճախ ավելի դաժան խնդիրներով, որոնց հիմա բախվում են արցախցիները բռնի տեղահանությունից հետո։ Կարևոր խնդիր եղել և մնում է անօթևան մնացած խմբի թիրախավորումը, փոխադարձ անհանդուրժողականությունը։ Հերթական ալիքն առաջացրել է նոր սրացումներ, բայց պատումները հիմնականում նույնն են եղել, որոնց հիմքում մյուս խմբին «ճիշտ» կամ «իսկական» հայի հատկանիշներից զուրկ համարելն է։
Փոխադարձ թիրախավորման բազմաթիվ դրվագներ են պահպանվել ժամանակակիցների գրվածքներում։ Հայտնի օրինակ է նախորդ դարասկզբին Արարատյան դաշտի հայերի և Օսմանյան կայսրությունից տեղահանված հայերի միջև տարածված փոխադարձ ատելությունը։ Հրաչյա Աճառյանն իր հուշերում պատմում է, որ Էջմիածնում տեղացիների կողմից ընդգծված վատ վերաբերմունքի էր արժանանում տաճկահայ լինելու պատճառով։ «․․․Այսպես սկսվեց ատելությունը երկու տարրերի միջև։ Տաճկահայ բառը ավելի ատելի և նախատական դարձավ։ Մինչև անգամ ամուսնական խնամիությունները դադարեցին երկուսի միջև և ամբողջ Կովկասը, մանավանդ Արարատյան նահանգը բռնված էր փոխադարձ ատելությամբ, արհամարհանքով և կռվով» (Հրաչյա Աճառյան, «Կյանքիս հուշերից», էջ 203)։ Միևնույն ժամանակ, Աճառյանը նույնպես  նախապաշարմունքների կրող էր․ Արարատյան դաշտի բնակիչներին համարում էր պակաս գործունյա, իսկ արտաքինից բնորոշում էր որպես «գեշ»։ Ցեղասպանության հետևանքով Արևելյան Հայաստանում ապաստանած գաղթականի մտքերը տեղացիների մասին արտացոլում են գտնում նաև Չարենցի «Խմբապետ Շավարշ»-ում»․
«Ընդունեցին— թուրքից էլ վատ, այո՛.
«Ռուսահայ եղբայրնե՜րը»… «Հայրենի՜ք». «Հայ»,
Կուշտ, ականջները դինջ, ապահով։
Բայց ինչո՞ւ ընդունեցին այդքան վա՛տ, վա՛տ,
Օտարի, թշնամու, գրողի պես.
Դե, հայեր են լիրբ, մուխաննաթ[4],—
Մտածում Էր Շավարշը— հայեր են գեշ,
Այլասերված հայեր, ռսացած․․․»։
Ակնհայտ է, որ հակադարձ պատումները տեղացիների կողմից այն մասին էին, որ վրա հասած աղետի մեղավորները «թրքացած» ու «անշնորհակալ» տաճկահայերն են։
Մեզ համար ավելի թարմ է 1988-ից հետո Ադրբեջանից տեղահանված հայերի խնդիրը, որին Հայաստանը բախվել է որպես անկախ պետություն։ Հետխորհրդային տնտեսական նոր իրողության պայմաններում նրանց մեծ մասը չի կարողացել մշտապես հաստատվել Հայաստանում։ Նոնա Շահնազարյանի մենագրությունում կարդում ենք. «Հետազոտության իրականացման պահին ձևավորված իրավիճակում հետպատերազմյան ղարաբաղյան հասարակությունում առաջացել են մի քանի խմբեր, որոնք ենթարկվել են բազմակի մարգինալացման։ Նրանց թվին են պատկանում փախստականները Ադրբեջանից և կանայք։ Փախստականների հետագիծն այսպիսին է․ Ադրբեջանից արտաքսել են որպես հայերի, Հայաստանում և Ղարաբաղում ընդունում են որպես եկվորներ։ Նրանց ունեզրկել են Ադրբեջանում և տեղափոխվել են աղքատ ռեգիոն, գումարած հետխորհրդային բարդությունները։ Հասարակության անցումը դեպի կլանային սկզբունքներ նույնպես առաջին հերթին հարվածել է նրանց»։
Վերոնշյալ օրինակները ցույց են տալիս, որ կենցաղային մակարդակում անհանդուրժողականությունը սնվում է միևնույն պատումներից, փոխվում են միայն թիրախային խմբերը։ Եթե նախկինում «ռսացած» էին Կովկասի հայերը, իսկ «թրքացած»՝ օսմանյան հայերը, ապա հետագայում «ռսացան» Բաքվի հայերը, իսկ «թրքացան» ղարաբաղցիները։ Ըստ երևույթին, արտաքին տարբերությունների բացակայության պայմաններում, անհանդուրժողականության «գրգռիչ» է հանդիսանում լեզուն (օտար կամ բառբառ)։
2020-ի պատերազմից և 2023-ի բռնի տեղահանությունից հետո անհանդուրժողականությունն արցախցիների նկատմամբ (արցախատյացություն) մտահոգիչ աստիճանի է հասել։ Ատելության խոսքի գեներացման համար սոցիալական ցանցերը լայն հնարավորություններ են բացում։ Արցախին կամ արցախցիների վերաբերող ցանկացած նյութ, որ հարապարակում են լրատվամիջոցները, որքան էլ ապաքաղաքական լինի, կարող է առաջացնել ատելության և փոխադարձ վիրավորանքների բազմաթիվ մեկնաբանություններ։ Օրինակ, «Ազատություն» ռադիոկայանը Ֆեյսբուքում հրապարակում էր արել վարչապետի ուղղությամբ խնձոր նետած տարեց արցախցու դատական գործի վերաբերյալ։ Հրապարակումն ազգային նշանակության թեմա չի արծարծում, բայց լրատվականի էջի ամենադիտված ու մեկնաբանված (մոտ 1000 մեկնաբանություն) հրապարակումներից է։  Բանը հասել է նրան, որ խմբագրությունը, կանխազգալով մեկնաբանությունների բովանդակությունը, առաջին ամրագրված մեկնաբանությունում հորդորում է վիրավորանք, հայհոյանք ու բռնության կոչեր պարունակող մեկնաբանություններ չգրել․ դա, իհարկե, որևէ արդյունք չի ունեցել։ Միայն այդ հրապարակման մեկնաբանությունները կարդալը բավական է հասկանալու անհանդուրժողականության աստիճանը, որ տիրում է մեր հասարակությունում, առնվազն, վիրտուալ տիրույթում։
Ներկայումս չկան պատճառներ, որ անհանդուրժողականությունը կարող է մոտակա ժամանակներում մարել, սակայն կան մի շարք գործոններ և գործիչներ, որոնք վատթարացնում են վիճակը։ Վատթարացնող գլխավոր հանգամանքն իշխող ուժի և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից պարբերաբար հնչող խոսքերն են, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի թիրախավորում են արցախցիներին, ինչն էլ տիրաժավորվում է նրանց կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցներում։ 2020-ի պատերազմից հետո նոր միտում առաջացավ՝ արցախցիների թիրախավորումը հասավ քաղաքական բարձր ամբիոններ։ Պատերազմի հետևանքով առաջացած ներքաղաքական լարվածության պայմաններում արցախատյացությունը դարձավ իշխանական քարոզչության բաղադրիչներից մեկը։ Չի կարելի ասել, որ դա համակարգային բնույթ է կրում, սակայն հատկանշական է, որ քարոզչական զինանոցում նույն պատումներն են, որոնք տեղ են գտնում կենցաղային խոսույթում։ Փոխադարձ վիրավորանքներով, պիտակավորմամբ հագեցած քաղաքական խոսքի մեջ այդ պատումները հարմար տեղավորվում են։ Հնչելով բարձրաստիճան պաշտոնյայի շուրթերից՝ այդ պատումները որոշակի լեգիտիմություն են ստանում, իսկ թիրախավորող խոսքը սովորական երևույթ է դառնում։
Օրինակ, բավականին տարածված պատումը՝ պատերազմի ժամանակ արցախցիների համատարած դասալքության մասին, լայն արձագանք է գտնում Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի հանրային խոսքում։ 2023-ի հուլիսի վերջին իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողի սադրիչ հարցից հետո վարչապետը հունից դուրս է գալիս և սկսում է մեղադրանքներ տեղալ արցախցիների հասցեին «փախուստի» համար՝ հավելելով, որ Ղարաբաղի բարբառով խոսելը չի նշանակում հերոս լինել։ Ստեփանակերտում Աննա Հակոբյանի հիմնադրամի ամանորյա միջոցառման չեղարկումն առիթ հանդիսացավ, որ նա նույնպես թիրախավորի արցախցիներին՝ մեղադրելով նրանց վախկոտության և երեխաներին քաղաքականացնելու մեջ։ Լարված հարաբերությունները Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև առաջացնում են փոխադարձ մեղադրանքներ, որտեղ հաճախ կոնկրետ անձանց հասցեին հնչած խոսքերը մատուցվում են ընդհանուրին վերաբերվող ձևով։ Այսպես, Ալեն Սիմոնյանի խոսքը «մնալ կռվելու» մասին դժվար է ընկալել որպես մի քանի հոգու ուղղված, ինչպես ինքն է պնդում։ Մինչդեռ, նույնիսկ մի քանի հոգու ուղղված լինելու պարագայում այդ բառերը ոչ մի աղերս չունեն իրականության հետ և լեգիտիմացնում են մերկապարանոց մեղադրանքներն առ այն, որ Հայաստանի կողմից տրամադրված զենքի հանձման համար պատասխանատու է միայն Արցախի իշխանությունը։
Թիրախավորման մեկ այլ բաղադրիչ առնչվում է բռնի տեղահանումից հետո Հայաստանում հաստատված արցախցիների կարգավիճակի հետ։ ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձանց մասնակցությունը Հայաստանի քաղաքական այնպիսի գործընթացներում, ինչպիսին են ըննդիմության ցույցերը, խտրական վերաբերմունքի առիթ է իշխանական գործիչների և նրանց կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների համար։ Փաշինյանի կարծիքով՝ Արցախի ժողովուրդը նախկինում պետք է եղել իշխանություն պահելու համար, իսկ ներկայումս  ընդդիմության կողմից օգտագործվում է որպես «ցույցի մատերիալ»։ Հայաստանում քաղաքական գործընթացներին արցախցիների մասնակցության քննադատության փաշինյանական մոտեցումը հիմնավորվում է նրանով, որ նրանք հայաստանյան ընտրություններին չեն մասնակցել և նրանց գործողությունները հավասարեցվում են օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից քաղաքական ակցիաներին միանալուն։ «Հայաստանի ընտրված ղեկավարին մեղադրելով՝ արցախցին անուղղակի ու՞մ է մեղադրում»․- ասում է վարչապետը։ Նույն տրամաբանությունն է իշխանական պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանի խոսքի մեջ․ «Արցախցիները թող այստեղ ապրեն, աշխատեն, բայց մեր երկրի գործերին չխառնվեն, իրենց հյուրի նման թող պահեն, ոչ թե ուզենան տանտեր դառնալ, քսան տարի տանտեր են եղել, դրա համար երկիրն այս վիճակում է»։
Ընդդիմության ակցիաներին մասնակցելու պատճառով թիրախավորման մեկ այլ հայտնի օրինակ է ցուցարարների գաղտնալսման՝ Քննչականի կոմիտեի նյութը, որտեղ խոսում են Ղարաբաղի բարբառով։ Այս ձայնագրությունը տարածել են բոլոր իշխանական մեդիա ռեսուրսները, այդ թվում «Հանրայինը» և հիմնականում շեշտում էին, որ խոսողներն Արցախից են։ Զավեշտալի է, որ «Հայկական ժամանակ»-ի հրապարակման մեջ խոսակցությունը «թարգմանել» են, բայց ոչ թե գրական հայերեն, այլ արարատյան բարբառով։ Իշխանական լրատվամիջոցներն այդ ցույցերը լուսաբանում էին այնպես, որ տպավորություն ստեղծվի, թե մասնակիցների մեծ մասն արցախցի է, այսինքն՝ քաղաքացի չհանդիսացող անձինք, եկվորներ։ Այստեղից ուղղակիորեն բխում է արցախցիների և հատկապես Արցախի ղեկավարության պիտակավորումը որպես արտաքին ուժերի (իմա՝ Ռուսաստանի) շահերի սպասարկողներ։
Փաշինյանի կարծիքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց որոշ շրջանակ կամա թե ակամա անում է գործողություններ և քայլեր, որոնք սպառնալիք են ստեղծում Հայաստանի ազգային անվտանգության համար․․․ և անհրաժեշտության դեպքում պետք է արվեն և ձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր, որպեսզի նաև արտաքին ուժերը որոշ շրջանակների Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար սպառնալիք ստեղծելու նպատակով չօգտագործեն»։ Այն բանում, որ «որոշ արցախցիներ», մասնավորապես, Սամվել Շահրամանյանը, արտաքին ուժերի կողմից է կառավարվում ի վնաս Հայաստանի, իշխանական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը կասկած չունի։ Նրա խոսքերով, Շահրամանյանին «դեսանտ» են իջեցրել Երևանում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը լուծարելու նպատակով։ Անգամ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրությունը խտրական դրսևորումներ ունի, երբ հատուկ ընգծվում է իշխանությունը յուրացնելու փորձի մեջ մեղադրվող անձանցի մի մասի ԼՂ նախկին բնակիչ լինելու հանգամանքը։
Վերոնշյալ կեղծ պատումներով չի սահմանափակվում արցախցիների թիրախավորումը։ Տարածված է նաև նրանց «անշնորհակալ» լինելու մասին թեզը, ըստ որի կառավարությունից աջակցություններ են ստանում, բայց շարունակում են բողոքել։ Փաշինյանն այդ մասին ուղղակի ասաց․ «դավաճանական կառավարության աջակցություններն ինչու՞ եք ստանում»։ Կարելի է հիշատակել նաև արցախցիների նույնականացումը Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների հետ։
Այս ամենով հանդերձ, մեզ համար կարևոր է հասկանալ, թե որն է այդ ամենը հնչեցնելու մոտիվը, և ինչպես պետք է դրա դեմ պայքարել։ Ոմանք ակնհայտ անձնական նախապաշարմունքներ ունեն, բայց ավելի հիմնավոր է սեփական ձախողումների մեղքը այլոց վրա բարդելու բացատրությունը։ Պարտությունը և Արցախի կորստի մեղքը վերջինիս ղեկավարությանը և բնակիչներին վերագրելը հարմար է Հայաստանի իշխանությունների համար և այն պատճառով, որ ինքնին խոցելի վիճակում հայտնված և լեգիտիմ ներկայացվածությունից զրկված մեղադրվող կողմը չի կարող համարժեք պատասխան տալ, և որ այդ տեսակետը հանրության մի մասի մոտ ողջունվում է։ Մեկ այլ պատճառ է, որ քաղաքական գործիչը կամ լրատվամիջոցը ատելության խոսքի և պիտակավորման համար էական պատասխանատվություն չի կրում։
Մերկապարանոց պատումները հանրայնացնելով և լեգիտիմացնելով՝ Հայաստանի իշխանավորները վտանգավոր ճանապարհի վրա են։ Որոշակի լսարանի համար ականջահաճո խոսքեր ասելու համար բաժանարար հռետորաբանության օգտագործումն առաջին հերթին վնասում է Հայաստանի հասարակական համերաշխությունը և թունավոր հոգեբանական մթնոլորտ է ստեղծում։ Այս առումով, կա բարձր հավանականություն, որ գալիք ընտրություններին ընդառաջ նման անընդունելի դրսևորումները կշատանան։
Հասարակության մեջ առկա անհանդուրժողականությունը, փոխադարձ ատելությունը ավելի խորքային պատճառներ ունեն և «ղարաբաղցի-հայաստանցի» տարբերակումից եկող էմոցիաները մեծ խնդրի մի բաղադրիչն են։ Դրանց հաղթահարումը երկարատև, բազմակողմանի ջանքեր է պահանջում։ Կարևոր է, որ այստեղ տաբու թեմաներ չլինեն, հարցի մասին շատ խոսվի, քննարկվի բոլոր կողմերի հետ՝ կարծրատիպերը ջարդելու նպատակով։
Քաղաքական խոսքում և մեդիայում այդպիսի դրսևորումներն ավելի վտանգավոր են, ու դրանց դեմ ավելի թիրախային պայքար պետք է մղել։ Ալեքսանդր Սիրունյանի դեպքը ցույց տվեց, որ նրա բացահայտ արցախատյաց լինելու մեջ իշխանությունը խնդիր չէր տեսնում, մյուս կողմից՝ բավարար հակազդեցությունն արդյունք է տալիս։ Սիրունյանի առաջադրման չեղարկման ուղղությամբ հայաստանյան քաղհասարակության մի շարք կազմակերպություններ զգալի ներգրավվածություն են ունեցել։
Արցախցիների թիրախավորման դրսևորումների դեմ պայքարում շատ կարևոր դերակատարում ունի մեդիան։ Հայաստանում կան խոշոր լրատվամիջոցներ, որոնք իրենց հրապարակումներում միշտ կառուցողականորեն անդրադառնում են թեմային և լայն հանրային հնչեղություն ապահովում։ Պետք է փորձել ազդել նաև այն լրատվամիջոցների վրա, որոնք հակաարցախյան պատումներ են տարածում, աշխատել դրանց խմբագիրների հետ։
Հոդվածը նախապես հրապարակվել է Step1 կայքում։
Փետրվարի 26-ին «Ստեփանակերտ» մեդիա ակումբը քննարկում էր կազմակերպել Արցախից բռնատեղահանվածների նկատմամբ ատելության խոսքի տարածման պատճառահետևանքային կապերի և դրան հակազդելու միջոցների, նշյալ թեմայով հանրային քննարկումների մթնոլորտի  առողջացմանը նպաստելու մասին։ Սույն հոդվածում տեղ են գտել նաև այդ քննարկման ժամանակ հնչած տեսակետներն ու առաջարկությունները:

The History of Intolerance in Armenian Society
Intolerance between different segments of Armenian society has a long history. Large population shifts in the past century have been accompanied by similar, and often even harsher, problems to those now faced by the forcibly displaced Artsakh Armenians. A key issue has been, and remains, the targeting of the displaced group and the resulting mutual intolerance. The latest wave of displacement has reignited tensions, but the narratives remain largely unchanged—centered around the notion that the other group lacks the qualities of a “true” Armenian.
Many instances of mutual targeting have been preserved in contemporary writings. A well-known example is the mutual hostility between the Armenians of the Ararat Plain and those displaced from the Ottoman Empire at the beginning of the last century. In his memoirs, linguist Hrachia Acharian describes the pronounced hostility he faced in Etchmiadzin for being an Ottoman Armenian. He recounts:
“…Thus began the hatred between the two groups. The term ‘Tachkahay’ (Ottoman Armenian) became even more despised and derogatory. Even marital alliances between the two groups ceased, and the entire Caucasus, especially the Ararat province, was consumed by mutual hatred, contempt, and conflict” (Hrachia Acharian, From My Life, p. 203).
At the same time, Acharian himself harbored prejudices, viewing the inhabitants of the Ararat Plain as less industrious and physically describing them as “ugly.”
The thoughts of an Armenian refugee from the Ottoman Empire regarding the local population are also reflected in Yeghishe Charents’ Brigadier Shavarsh.
“They accepted them—worse than the Turks, yes.
‘Russian-Armenian brothers’… ‘Fatherland’… ‘Armenian,’
Content, ears relaxed, secure.
But why did they accept them so poorly, so badly,
Like strangers, enemies, outcasts?
Well, Armenians are deceitful, hypocritical—
Shavarsh thought—they are ugly Armenians,
Degenerate Armenians, Russified…”
Conversely, the dominant narrative among local Armenians accused the incoming Ottoman Armenians of being “Turkified” and ungrateful.
A more recent example concerns the displacement of Armenians from Azerbaijan after 1988, which Armenia faced as an independent state. Due to the post-Soviet economic realities, most of these displaced persons struggled to permanently settle in Armenia. In her monograph, Nona Shahnazaryan writes:
“In the post-war Karabakh society at the time of the study, several groups had undergone multiple marginalizations. Among them were refugees from Azerbaijan and women. The trajectory of refugees followed this pattern: expelled from Azerbaijan for being Armenian, they were then perceived as outsiders in Armenia and Karabakh. Having lost everything in Azerbaijan, they arrived in impoverished regions, compounded by post-Soviet hardships. The transition to a clan-based society also disproportionately affected them.”
These examples illustrate that intolerance at the everyday level is fueled by the same narratives, with only the targeted groups changing. If in the past, Armenians of the Caucasus were considered “Russified” and Ottoman Armenians “Turkified,” later, Baku Armenians were labeled “Russified,” while Karabakh Armenians were branded as “Turkified.” In the absence of visible external differences, language—whether a foreign language or a dialect—often becomes the primary trigger for intolerance.
Anti-Artsakh Sentiment in Contemporary Armenia
Following the 2020 war and the forced displacement of 2023, hostility toward Artsakh Armenians (Artsakhatyatsutyun) has reached alarming levels. Social media provides vast opportunities for the spread of hate speech. Any news about Artsakh or its people, even if apolitical, can generate thousands of hateful and offensive comments. For example, Azatutyun published a Facebook post about the court case of an elderly Artsakh Armenian who threw an apple at the Prime Minister. Though the report did not discuss a nationally significant issue, it became one of the most viewed and commented-on posts on the media’s page, gathering around 1,000 comments. Anticipating the reaction, the editorial team pinned a comment urging people not to post insults, hate speech, or calls for violence—but to no avail. The comments alone illustrate the extent of intolerance prevailing in Armenian society, at least in the virtual space.
Currently, there are no signs that intolerance will subside anytime soon, but several factors and actors are making matters worse. The primary aggravating factor is the rhetoric of the ruling party and affiliated individuals, who directly or indirectly target Artsakh Armenians. These narratives are amplified by pro-government media outlets.
A new trend emerged after the 2020 war: the targeting of Artsakh Armenians reached political platforms. Amid internal political tensions caused by the war, anti-Artsakh sentiment became a component of government propaganda. While this rhetoric is not systematic, it is notable that the same narratives used in everyday discourse are now employed in political speech. These narratives fit seamlessly into a political discourse saturated with mutual insults and labels. When uttered by high-ranking officials, such narratives gain a degree of legitimacy, normalizing targeted speech.
For example, the widely circulated claim that Artsakh Armenians engaged in mass desertion during the war is echoed in the public statements of Prime Minister Nikol Pashinyan and his wife, Anna Hakobyan. In late July 2023, during a press conference, Pashinyan lost his temper after a provocative question and accused Artsakh Armenians of “fleeing,” adding that speaking the Karabakh dialect does not make one a hero. Similarly, after the cancellation of a New Year’s event by Anna Hakobyan’s foundation in Stepanakert, she accused Artsakh Armenians of cowardice and of using children for political purposes.
Tense relations between the Armenian and Artsakh authorities have resulted in mutual accusations, where statements about specific individuals are often generalized to the entire population. For instance, Speaker of Parliament Alen Simonyan’s remark about “staying and fighting till the end” is difficult to interpret as directed at just a few individuals, as he later claimed. Even if it were meant for a select few, his words have no basis in reality and only serve to legitimize baseless accusations that the Artsakh authorities were solely responsible for surrendering the weapons provided by Armenia.
Another aspect of targeting concerns the status of displaced Artsakh Armenians in Armenia. The participation of non-citizens in Armenian political processes, such as opposition protests, has been used as grounds for discriminatory rhetoric by government figures and their media allies. Pashinyan argues that in the past, the people of Artsakh were used to keep the government in power, and now they are being used by the opposition as “protest material.” He justifies his criticism of their participation in Armenian political affairs by claiming that they did not take part in Armenian elections, equating their involvement with that of foreign citizens joining political actions. “By blaming Armenia’s elected leader, who are the Artsakh Armenians indirectly blaming?” he asks.
A similar sentiment is echoed by pro-government MP Gagik Melkonyan:
“Let the Artsakh Armenians live and work here, but they should not interfere in our country’s affairs. They should behave like guests, not try to become the hosts. They were the hosts for twenty years, and that’s why the country is in this state.”
Another notable example of targeting Artsakh Armenians due to their participation in protests is the leaked wiretap from the Investigative Committee, in which demonstrators were recorded speaking in the Karabakh dialect. All pro-government media outlets, including Public TV, disseminated the recording, emphasizing that the speakers were from Artsakh. Amusingly, Haykakan Zhamanak even published a “translation” of the conversation—not into standard Armenian but into the Ararat dialect. The government-controlled media covered the protests in a way that suggested most participants were Artsakh Armenians, reinforcing the narrative that they were non-citizens and outsiders.
This naturally leads to the labeling of Artsakh Armenians—particularly its leadership—as proxies of foreign powers (i.e., Russia). According to Pashinyan, “Certain groups among the forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh, whether intentionally or unintentionally, are taking actions and steps that pose a threat to Armenia’s national security… and, if necessary, appropriate measures should be taken to ensure that foreign forces do not use certain groups to create threats to the security of the Republic of Armenia.”
Ruling party MP Artur Hovhannisyan has no doubt that “some Karabakh Armenians,particularly Samvel Shahramanyan, are being controlled by foreign forces against Armenia’s interests. According to him, Shahramanyan was “parachuted” into Yerevan with the aim of dismantling the Republic of Armenia. Even the official statement from the Investigative Committee exhibits discriminatory elements by specifically highlighting the fact that some of the individuals accused of attempting to seize power are former residents of Nagorno-Karabakh.
The targeting of Karabakh Armenians is not limited to these false narratives. Another widespread narrative portrays them as “ungrateful,” claiming that despite receiving government assistance, they continue to complain. Pashinyan himself openly stated: “Why are you accepting assistance from a ‘treasonous government’?” Another recurring theme is the identification of Karabakh Armenians with Armenia’s second and third presidents.
Given all this, it is crucial to understand the motivation behind such statements and how to counter them. Some individuals may have personal biases, but a more fundamental explanation is the attempt to shift blame for the government’s own failures onto others. Assigning responsibility for the defeat and the loss of Artsakh to its leadership and population serves Armenia’s authorities well—both because the accused party, having lost its legitimacy and being in a vulnerable position, cannot effectively respond, and because this narrative finds support among parts of the public. Another reason is that politicians and media outlets face little to no consequences for spreading hate speech and stigmatization.
By promoting and legitimizing baseless narratives, Armenian authorities are treading a dangerous path. The use of divisive rhetoric to appeal to certain audiences primarily undermines social cohesion in Armenia and fosters a toxic psychological environment. In this regard, there is a high probability that such unacceptable tendencies will intensify as the upcoming elections approach.
The intolerance and mutual hatred present in society have deeper underlying causes, and the emotions stemming from the “Karabakh Armenian–Armenian from Armenia” distinction are just one component of a larger issue. Overcoming these divisions requires long-term, multifaceted efforts. It is essential that no topic is treated as taboo, and that discussions take place with all sides in order to break stereotypes.
Such manifestations in political discourse and the media are even more dangerous, and a more targeted effort must be made to counter them. The case of Alexander Sirunyan demonstrated that the authorities saw no problem in his overt anti-Karabakh stance, but at the same time, sufficient public backlash yielded results. Armenian civil society organizations played a significant role in blocking Sirunyan’s nomination.
The media plays a crucial role in countering the targeting of Karabakh Armenians. There are major news outlets in Armenia that consistently address this issue constructively and generate broad public awareness. Efforts should also be made to influence those media outlets that propagate anti-Karabakh narratives by engaging with their editors and working to change their approach.
The article was originally published in Armenian on Step1.am.
On February 26, the “Stepanakert” media club organized a discussion on the causes and consequences of the spread of hate speech against forcibly displaced people from Artsakh, as well as ways to counter it and contribute to a healthier atmosphere for public discussions on this topic. This article also includes the viewpoints and recommendations expressed during the discussion.