Շահերի բախում, թափանցիկության պակաս և ատելության սերմանում արցախցիների նկատմամբ
Կոռուպցիայի կանխարգելման ​​հանձնաժողովը Հրազդան և Արտաշատ քաղաքների ղեկավարներին տուգանել է 300 000-ական դրամով` շահերի բախմանը վերաբերող հանգամանքների մասին գրավոր հայտարարություն Հանձնաժողովին չներկայացնելու համար: Այս համայնքների ղեկավարները պայմանագրեր են կնքել  մերձավորի կամ քաղաքական կապեր ունեցող անձի հետ՝ առանց հանձնաժողովին օրենքով սահմանված կարգով ծանուցելու։
Ըստ ԶԼՄների էթիկայի Դիտորդ մարմնի օգոստոսի 26-ի եզրակացության՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը մայիս և հունիս ամիսներին ընդդիմության ցույցերը լուսաբանելիս խախտել է լրագրողական էթիկան: Հեռարձակումները անտեղի մատնանշել են, որ մարդկանց վճարել են ցույցերին մասնակցելու համար, շահարկել ցույցի որոշ մասնակիցների արցախյան բարբառը։
Երբ իշխանության հետ փոխ​​կապված մեդիա ընկերությունը կեղծ պատումներ է տարածում խոցելի խմբերի՝ փախստականների մասին, դա կարող է ամրապնդել վտանգավոր կարծրատիպերը և խորացնել սոցիալական վիհը: Հայաստանի ժողովրդավարական հասարակությունում Հանրային հեռուստատեսությունը պետք է ծառայի հանրային շահին ու որպես ճշգրիտ տեղեկատվության և բազմակարծության հարթակ, այլ ոչ թե որպես ապատեղեկատվություն տարածելու և թշնամանք սերմանելու գործիք։

Another Hetq investigation last month revealed that a Los Angeles property owned by the sister of Environment Minister Hakob Simidyan also serves as the registered address for the U.S. branches of the My Step Foundation, a charity headed by the prime minister’s wife, and First Channel America, a subsidiary of Armenian Public Television.
Such behavior undermines the principles of transparency and accountability crucial for Armenia’s democratic growth. It erodes public trust in institutions, hampering efforts to build a fair and just society. When political power is misused for personal gain, it weakens the rule of law and fosters an environment where governance is driven by favoritism rather than merit.
The Observatory criticized Public Television for failing to critically assess the official information it received and for fostering an atmosphere of hostility toward Karabakh Armenians. The finding underscores the need for responsible journalism, especially in a context as sensitive as Armenia’s, where media plays a pivotal role in shaping public perceptions and social cohesion.