Խոշտանգում ոստիկանության բաժնում և զրո մեղադրանք․ Տիգրան Ուլուբաբյանի դեպքը
Մարտի 17-ին փաստաբան Ռոման Երիցյանը Ֆեյսբուքում գրառում արեց Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության ոստիկանների կողմից Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգելու և նրա հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու վերաբերյալ։ Մի շարք լրատվամիջոցների շնորհիվ դեպքը հանրային լայն հնչեղություն ստացավ։ Կոնկրետ անձի իրավունքների խախտման պատմությունը արագ տեղափոխվեց ավելի լայն խոսույթի դաշտ՝ ոստիկանական ամեանթողությունից, բռնությամբ խոստովանավություն կորզելուց մինչև փաստաբանական աշխատանքի խոչընդոտում և խտրական վերաբերմունք արցախցիների նկատմամբ։ Փորձենք հասկանալ, թե ինչպես ստացվեց, որ Հայաստանի համար ոչ եզակի բնույթ կրող այդ դեպքը դարձավ հասարակական համերաշխության խաթարման թեմա։
Հանցագործությունների կոծկում և անպատժելիություն
Տիգրան Ուլուբաբյանի գործի բոլոր շրջադարձերին հետևող Ազատություն ռադիոկայանը հայտնում է, որ այս տարի Լոռու մարզային վարչության ոստիկանների կողմից բռնությամբ կամ սպառնալիքներով խոստովանություն կորզելու մասին ևս երկու ահազանգ է եղել, բայց որևէ ոստիկանի դեռևս մեղադրանք չի առաջադրվել։ Ավելի ընդգրկուն վիճակագրություն Հայաստանի մասշտաբով ներկայացնում է Հետքը․ «Հայաստանում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնությունների վերաբերյալ տարեկան միջինը 180 հաղորդում է ներկայացվում: 2018-2024 թթ. առաջին վեց ամիսներին 1167 նման հաղորդում է ներկայացվել։ Դրանց հիման վրա նախաձեռնվել է 1112 քրեական վարույթ: Սակայն, վերջին 6,5 տարվա ընթացքում միայն 20 գործ է մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան»։ Այս առումով, լրատվամիջոցը հիմնավոր մտահոգություն է հայտնում, որ Տիգրան Ուլուբաբյանի գործով նշանակված ծառայողական քննությունը, որը հետագայում կասեցվեց և փոխարինվեց քրեական վարույթով, նույնպես կարող է ձևական բնույթ կրել։ Նույն մտահոգությունն է կիսում նաև տուժածի փաստաբանը, որը բողոքի ակցիայի կոչ արեց Տիգրան Ուլուբաբյանի խոշտանգման մեջ կասկածվող ոստիկանների ծառայողական պարտականությունները կասեցնելու և ձերբակալելու պահանջով։
Փաստաբանը, ինչպես նաև ակցիային միացած մի շարք գործիչներ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի դեպքի վերաբերյալ դիրքորոշումը որակեցին կանխակալ։ Նախարարը նշեց, որ դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում չեն հաստատվել բուժհաստատությունում նշած մարմնական վնասվածքները։ «Նորից եմ շեշտում, ես գնահատական չեմ տալիս, ֆիքսում եմ, որ կա քաղաքացու ահազանգ, որտեղ նշվում է, որ տասը րոպեն մեկ ինտենսիվ ծեծ է եղել, եղել է տարբեր վնասվածքներ, եղել են ութ հոգի, տասը րոպեն մեկ ինտենսիվ ծեծի արդյունքում չստանալ վնասվածք և անկախ փորձագիտական եզրակացությամբ, դա չֆիքսվի, սա ուղղակի պիտի դառնա օբյեկտիվ քննության առարկա»,- հայտարարեց նա: Նախարարը նաև հարցադրում արեց, թե կարող է նույն մարդը օրեր առաջ ոստիկանին բնորոշ պատշաճ վարքագիծ դրսևորել՝ պահպանելով օրենքը և ապահովելով այլ անձանց անվտանգությունը, օրեր հետո վերածվել մարդու իրավունքները կոպտորեն խախտող ոստիկանի։ Արփինե Սարգսյանը հավաստիացրեց, որ ոստիկանների մեղքը չապացուցվելու դեպքում սուտ մատնության մեղադրանքով պատասխանատվության կենթարկեն համապատասխան անձանց։
Իրավական գործընթաց փաստաբանի նկատմամբ
Տիգրան Ուլուբաբյանի գործում հերթական շրջադարձը տեղի ունեցավ մարտի 22-ին, երբ համակարգը «պատասխան հարվածը» հասցրեց։ Այդ օրը նրա փաստաբան Ռոման Երիցյանը տեղեկացրեց, որ ուժայինները արշավ են սկսել իր դեմ։ Նույն օրը պարզ դարձավ, որ քաղաքացու դիմումի հիման վրա քրեական վարույթ է հարուցել փաստաբանի նկատմամբ՝ խարդախությամբ գումար շորթելու կասկածով։ Երիցյանը հերքում է իր առնչությունը հանցավոր արարքի հետ և պնդում է, որ դիմում ներկայացրած քաղաքացուն ուժայինները միտումնավոր մոլորության մեջ են գցել։
Խտրականություն և պառակտիչ խոսք
Տիգրան Ուլուբաբյանի դեպքը կարճ ժամանակամիջոցում սկսեց դիտարկվել որպես արցախցիների նկատմամբ խտրական վերաբերմունք և նպատակաուղղված թիրախավորում։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում, իր դեմ սկսված իրավական հետապնդմանն անդրադառնալիս, փաստաբանը հայտարարեց, որ համոզված է՝ այդ արշավն իրականացվում է իր արցախցի լինելու պատճառով։ Նրան երկրորդեց Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ ամբողջ գործընթացը համարելով որպես իշխանություններ կողմից մեկնարկող արշավի նոր ալիք արցախցիների դեմ։ Ըննդիմադիր որոշ գործիչներ նույնպես սկսեցին որակել այդ դեպքը որպես արցախցիների դեմ ուղղված ակցիա։
Այս փուլում դժվար է միանշանակ պնդել, որ Տիգրան Ուլուբաբյանի դեպքը արցախցիների նկատմամբ խտրականության դրսևորում էր՝ հաշվի առնելով նույն բաժանմուքնում խոշտանգումների մասին նախորդ հաղորդումները։ Այն, ամենայն հավանականությամբ, ոստիկանական բռնությունների ավելի համակարգային խնդրի հետևանք է։
Այսպիսով, ներկայում Տիգրան Ուլուբաբյանի գործով կասկածվող որևէ ոստիկանի մեղադրանք չի առաջադրվել։ Փորձը ցույց է տալիս, որ ոստիկանական բաժանմունքներում տեղի ունեցած բռնության դեպքերի մեծագույն մասն անպատիժ է մնում։ Հայաստանի ուժային կառույցները շարունակում են մնալ փակ համակարգ, որտեղ հանցագործությունները կարող են քննվել օրենքի շրջանցումով։ Հնչեղությունը, որ կարողացել են ապահովել տուժածի փաստաբանն ու լրատվամիջոցները, կարևոր նշանակություն ունի, և հերթական անգամ ոստիկանական բռնությունը հանրության ուշադրության կենտրոնում է հայտնվում։ Սա ավելի շատ բացառություն է, որովհետև նմանատիպ բազմաթիվ դեպքերի մասին հանրությունը չի իմանում, սակայն նույնիսկ այս պարագայում չկա երաշխիք, որ Տիգրան Ուլուբաբյանի գործն օբյեկտիվ քննության կարժանանա։

On March 17, lawyer Roman Yeritsyan posted on Facebook about Tigran Ulubabyan being tortured by officers at the Lori Regional Police Department and being subjected to insults. Thanks to several media outlets, the incident received widespread public attention. The story of an individual’s rights violation quickly shifted to a broader discourse, from police impunity and extracting confessions through violence to obstructing legal counsel and discriminatory treatment toward people from Artsakh. Let’s try to understand how this case, not unique for Armenia, became a topic that disrupted social solidarity.
Concealment of Crimes and Impunity
Radio Liberty, which has been following all developments in Tigran Ulubabyan’s case, reports that this year there have been two more alerts about Lori Regional Police officers extracting confessions through violence or threats, but no officer has yet been charged. Hetq provides more comprehensive statistics nationwide: “In Armenia, an average of 180 reports are submitted annually regarding violence against citizens by law enforcement representatives. Between 2018 and the first six months of 2024, 1,167 such reports were submitted. Based on these, 1,112 criminal proceedings were initiated. However, over the past 6.5 years, only 20 cases have been sent to court with indictments.” In this regard, the media outlet expresses legitimate concern that the internal investigation initiated in Tigran Ulubabyan’s case, which was later suspended and replaced with criminal proceedings, might also be merely formal. The victim’s lawyer shares the same concern and called for a protest demanding the suspension and arrest of the police officers suspected of torturing Tigran Ulubabyan.
The lawyer, as well as several figures who joined the protest, characterized the position of Interior Minister Arpine Sargsyan on the case as biased. The minister noted that the forensic examination did not confirm the bodily injuries reported at the medical facility. “I emphasize again, I’m not making an assessment, I’m stating that there is a citizen’s report claiming intense beatings every ten minutes, various injuries, eight people involved, and yet no injuries were sustained from these alleged intense beatings every ten minutes, and this wasn’t confirmed by an independent expert conclusion—this simply must become a subject of objective investigation,” she declared. The minister also questioned whether the same person could display proper police behavior days earlier—upholding the law and ensuring the safety of others—only to transform into an officer grossly violating human rights days later. Arpine Sargsyan assured that if the police officers’ guilt is not proven, the appropriate individuals will be held accountable for false accusations.
Legal Process Against the Lawyer
A new turn in Tigran Ulubabyan’s case occurred on March 22, when the system “struck back.” That day, his lawyer Roman Yeritsyan reported that law enforcement had launched a campaign against him. The same day, it became clear that criminal proceedings had been initiated against the lawyer based on a citizen’s complaint, on suspicion of extorting money through fraud. Yeritsyan denies any connection to the criminal act and insists that law enforcement deliberately misled the citizen who submitted the complaint.
Discrimination and Divisive Speech
Tigran Ulubabyan’s case quickly began to be viewed as discriminatory treatment and deliberate targeting of people from Artsakh. In a Facebook live stream addressing the legal pursuit against him, the lawyer declared he was convinced the campaign was being conducted because of his Artsakh origin. Former Artsakh State Minister Artak Beglaryan echoed this sentiment, considering the entire process as a new wave of a campaign launched by the authorities against people from Artsakh. Some opposition figures also began characterizing the case as an action directed against Artsakh Armenians.
At this stage, it is difficult to definitively claim that Tigran Ulubabyan’s case was a manifestation of discrimination against people from Artsakh, considering previous reports of torture at the same police station. It is, most likely, a consequence of a more systemic problem of police violence.
Currently, no police officer suspected in Tigran Ulubabyan’s case has been charged. Experience shows that the vast majority of cases of violence in police stations remain unpunished. Armenia’s law enforcement structures continue to be a closed system where crimes can be investigated by circumventing the law. The publicity that the victim’s lawyer and the media have managed to secure is significant, and once again police violence has come to public attention. This is more of an exception because the public doesn’t learn about many similar cases, but even in this instance, there is no guarantee that Tigran Ulubabyan’s case will receive an objective investigation.