Պարենի իրավունքը և պարենային անվտանգությունը որպես հայաստանաբնակ մարդու արժանապատիվ կյանքի կարևոր անկյունաքար
Այս նկարը ստեղծվել է արհեստական բանականության միջոցով: Որևէ նմանություն իրական մարդկանց կամ իրադարձությունների հետ պատահական է։
06/05/2026
Յուրաքանչյուր ոք ունի պարենի իրավունք, սակայն Հայաստանում 10 մարդուց միայն երեքն են պարենով ապահովված։ Պարենային անապահովությունը Հայաստանում շարունակում է բարձր մնալ։ Ըստ ՄԱԿ-ՊՀԾ-ի «Հայաստանի Հանրապետության պարենային անվտանգության և խոցելիության» 2024 թվականի գնահատման՝ հետազոտված տնային տնտեսությունների 20%-ը պարենային անապահով վիճակում է, իսկ 54%-ը պարենային ապահովվածության սահմանային շեմին է գտնվում։ Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանում 10 մարդուց յոթը, այսինքն բնակչության զգալի մեծամասնությունը ճգնաժամային կամ շոկային իրավիճակների դեպքում պարենի տեսանկյունից անապահով դառնալու վտանգի տակ է։ Մինչդեռ, ըստ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի (ՄԻՀՀ) 25-րդ հոդվածի՝ բավարար, համարժեք և առողջ սննդի իրավունքը բավարար կենսամակարդակի իրավունքի մի մասն է։ Պարենի իրավունքը միջազգային իրավունքի համատեքստում պարտադիր է դարձել 1966 թվականին՝ Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի 11-րդ հոդվածով։ Հայաստանի Հանրապետությունը 1993 թվականի հունիսի 9-ին միացել է այս դաշնագրին:
Միջազգային մակարդակով կարևոր քաղաքական առաջընթաց բերեց 1996 թվականին Հռոմում կայացած Համաշխարհային պարենի գագաթնաժողովը, որին, 186 երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների շարքում մասնակցում էր նաև Հայաստանի պատվիրակությունը։ Գագաթնաժողովի շրջանակում սահմանվեց պարենային անվտանգության նոր ձևակերպումը, ըստ որի. «Պարենային անվտանգությունը իրավական, կազմակերպական, նյութատեխնիկական և այլ բնույթի միջոցառումների համալիր է, որն ուղղված է անհրաժեշտ որակի և բավարար քանակով, առողջության համար անվտանգ, հասարակության սոցիալ-մշակութային և պատմական առանձնահատկությունների տեսանկյունից ընդունելի, լիարժեք պարենով ապահովմանը, որը հասանելի է հասարակության յուրաքանչյուր անդամի և կարող է սպառվել նրա կողմից ցանկացած պահի և ցանկացած իրավիճակում (այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների և ռազմական դրության ժամանակ)՝ առողջ և բարեկեցիկ կյանք վարելու համար»: Բացի այդ, Համաշխարհային պարենի գագաթնաժողովի կողմից ընդունված գործողությունների ծրագրում պետությունները կոչ արեցին ՄԱԿ-ի Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտեին (ՏՍՄԿ) պարզաբանել պարենի իրավունքը և այն կոնկրետ պարտավորությունները, որոնք պետությունները պետք է կատարեն: Ի պատասխան՝ ՏՍՄԿ-ն հրապարակեց իր թիվ 12 (1999) ընդհանուր մեկնաբանությունը, որը սահմանում է պարենի իրավունքը: Ըստ այդմ, պարենի իրավունքն իրականացվում է «երբ յուրաքանչյուր տղամարդ, կին և երեխա […] ցանկացած պահի ունի բավարար սննդի ֆիզիկական և տնտեսական հասանելիություն կամ դրա ձեռքբերման համար անհրաժեշտ միջոցներ»։ Այսպիսով՝ տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի անդամ պետությունները, այդ թվում Հայաստանը, պարտվորություն ունի հարգել, պաշտպանել և իրացնել պարենի իրավունքը։
Առհասարակ, պարենային անվտանգության դիրքը գնահատվում է պարենային անվտանգության գլոբալ ինդեքսով, որն առաջին անգամ հրապարակվել է 2012 թվականին և ամեն տարի կառավարվում ու թարմացվում է բրիտանական The Economist-ի և գործընկերների կողմից։ Ինդեքսը գնահատում է պարենի անվտանգությունը չորս հիմնական հենասյուներով՝ պարենամթերքի մատչելիություն, հասանելիություն, որակ և անվտանգություն, ինչպես նաև պարենային ապահովության կայունություն և հարմարվողականություն: Ինդեքսը հիմնված է մի դինամիկ մոդելի վրա, որը կառուցված է սննդի անվտանգության թվով 68 որակական և քանակական չափորոշչից: Պարենային անվտանգության գլոբալ ինդեքսի վերջին 2022 թվականի զեկույցում, որում գնահատված է պարենի անվտանգությունը 113 երկրներում, Հայաստանի վերաբերյալ տվյալները բացակայում են։
Պարենային անվտանգության բնորոշման հիմնական ցուցանիշ է պարենամթերքով ինքնաբավության մակարդակը: Հայաստանում պարենամթերքով ինքնաբավության մակարդակը հասկանալու համար կարևոր է ուսումնասիրել առաջին անհրաժեշտության պարենամթերքների ինքնաբավության մակարդակը և պարենային հաշվեկշիռը, որը ցույց է տալիս պարենամթերքի շարժն արտադրության պահից մինչև վերջնական օգտագործում: Պաշտոնական վիճակագրական տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալից, որ Հայաստանում պարենամթերքով ինքնաբավության մակարդակը շարունակում է մտահոգիչ ցածր մնալ։ Այսպես, 2024 թվականին առաջին անհրաժեշտության պարենամթերքներից Հայաստանում արտադրվել է ցորենի միայն 22.8%-ը, եգիպտացորենի 8.3%-ը, հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի (ոլոռ, լոբի, ոսպ, սիսեռ) 38.4%-ը, թռչնի մսի 26.0%-ը, խոզի մսի 49.7%-ը, շաքարի 55.0%-ը։ Հատկանշական է, որ 2025 թվականին Հայաստան ներմուծված ցորենի գինը նախորդ տարվա նկատմամբ աճել է 28.0%-ով։ Առհասարակ, 2025 թվականին 2024-ի համեմատ գնաճ է գրանցվել մի շարք կարևոր պարենային ապրանքախմբերի դեպքում, օրինակ, յուղերի և ճարպերի (ամբողջությամբ ներկրվող ապրանք) գինն աճել է 12.3%-ով, ձուկ և ծովամթերքինը՝ 18.1%-ով, բանջարեղենինը՝ 10.7%-ով, մրգինը՝ 6.9%-ով, հացաբուլկեղեն և ձավարեղենինը՝ 3.2%-ով, մսինը՝ 2.2%-ով: Միաժամանակ, բնակչության բարեկեցության և կենսամակարդակի գնահատման կարևոր ցուցանիշ է հանդիսանում աղքատության մակարդակը: 2024 թվականին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 21.7% է, ծայրահեղ աղքատությունը՝ 0.6%։
Պարենային ապրանքների ներմուծման մտահոգիչ ծավալների և վերջին տարիներին կարևոր պարենային ապրանքախմբերի շարունակական գնաճի պայմաններում կաևոր է անդրադառնալ նաև Հայաստանի ագրոպարենային համակարգի վիճակին, քանի որ երկրի պարենային անվտանգությունը և ինքնաբավությունը ապահովվում է հատկապես գյուղատնտեսության և տեղում սննդամթերքի արտադրության համակարգերի միջոցով: Հատկանշական է, որ Հայաստանի պարենային հաշվեկշռում գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները չեն աճում՝ փոքր և մասնատված հողակտորների, տեղեկատվության, գիտելիքի ու ռեսուրսների պակասի, ժամանակակից տեխնոլոգիաների, տեխնիկայի ու անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի բացակայության, գյուղմթերք վերամշակող կազմակերպությունների սակավաթիվ լինելու, ինչպես նաև գյուղմթերքի ցածր ու անկանոն մատակարարումների ու ոչ ֆորմալ տնտեսվարողների առկայությամբ պայմանավորված։ Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում` ոռոգման ջրի անհասանելիության կամ անբավարար մատակարարումների, գյուղատնտեսական տեխնիկայի օգտագործման անմատչելիության, հողի բերրիության ցածր մակարդակի, հողօգտագործողի կամ հողի սեփականատիրոջ բացակայության, ցածր եկամտաբերության, անհրաժեշտ շրջանառու միջոցների անբավարարության և մի շարք այլ պատճառներով։ Միաժամանակ, թերի են ագրոպարենային համակարգի վերափոխման և զարգացման մասին պատկերացումները, հատկապես գիտության, քաղաքականության և գյուղատնտեսական պրակտիկ գործունեության կապի խզմամբ, ինչպես նաև ագրարային խորհրդատվական համակարգի բացակայությամբ պայմանավորված: Արդյունքում, տեղական արտադրության ծավալները մնում են փոքր, իսկ պարենամթերքի ինքնաբավության մակարդակը՝ ցածր:
Վերադառնանք պարենի իրավունքին։ Բրազիլիայի, Ուկրաինայի, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության, Մալիի, Նեպալի և մի շարք այլ պետությունների սահմնադրությունները ուղղակիորեն երաշխավորում են պարենի իրավունքը։ Սահմանադրությունը պետության մայր օրենքն է, և եթե պարենի իրավունքը դառնում է սահմանադրությամբ ամրագրված հիմնարար իրավունք, ապա այն արտացոլվում է իրավունքի բոլոր ոլորտներում։ Հայաստանի սահմանադրությունում պարենի իրավունքը երաշխավորվում է անուղղակիորեն՝ ավելի լայն մարդու իրավունքների համատեքստում։ Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության Հոդված 84-ով սահմանվում է, որ յուրաքանչյուր կարիքավոր և տարեց մարդ, օրենքին համապատասխան, ունի արժանապատիվ գոյության իրավունք:
Առհասարակ, Հայաստանում պարենային անվտանգության ապահովման նպատակով ընդունվել են մի շարք իրավական ակտեր։
2020 թվականին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության 7.20 կետով նշվում է, որ պետությունը գործուն քայլեր է ձեռնարկելու բնակչության բոլոր խմբերի համար առողջապահական նորմերին համապատասխանող, բազմազանեցված սննդամթերքի ֆիզիկական ու տնտեսական մատչելիությունն ապահովելու ուղղությամբ: Միաժամանակ հավելելով, որ քաղաքականությունը միտված է պարենային անվտանգության համակարգի դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանը:
Պարենային անվտանգության հարցերը արտացոլված են նաև 2026 թվականին ընդունված «Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինում»։ Դոկտրնի 71-րդ կետվ պարենային անվտանգության ապահովման համատեքստում սահմանվել են գյուղատնտեսության նորարարական զարգացման, կայուն արտադրական մեթոդների ներդրման և սննդամթերքի արտադրության համակարգերի վերափոխման ուղղություններ։ Միաժամանակ նպատակ է սահմանվել ապահովել Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացումն ու պարենային անվտանգությունը՝ հողային և ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, բուսաբուծության և անասնաբուծության ինտենսիվ զարգացման խթանման, գյուղմթերքի վերամշակման և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների արդիականացման, գյուղատնտեսական ամբողջական արժեշղթայի զարգացման ապահովման միջոցով՝ համախմբելով փոքր և միջին ֆերմերային տնտեսությունները։
Պարենային անվտանգության նպատակներ և մեխանիզմներ են սահմանված նաև 2002 թվականին ընդունված «Պարենային անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում, ինչպես նաև 2023 թվականին ընդունված «Պարենային անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարությունում» և Պարենային անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարության 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագիրում։ Հատկապես վերջինիս համատեքստում կարևոր է հասկանալ, թե ինչքանով են ակնկալվող հիմնական անմիջական ինչպես նաև երկարաժամկետ արդյունքները չափելի և առհասարակ, որ կառույցները և ինչպես են չափելու դրանք։
Իրավական ակտերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ չնայած պարենի իրավունքը ուղակիորեն սահմանված չէ սահմանադրությամբ և իրավական ակտերով, այդուհանդերձ, պարենային անվտանգության խնդիրները և դրանց լուծման մեխանիզմները առնվազն հստակ նկարագրված են վերոշարադրյալ իրավական ակտերում։ Մնում է դրանց իրագործումը և որ ամենակարևորն է, չափելի արդյունքների կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ազդեցությունը հայաստանաբնակ մարդու կյանքի և բարեկեցության վրա։ Իհարկե Հայաստանում պարենային անապահովության բարձր մակարդակը հուշում է, որ դեռ ակտիվ աշխատանք է պետք տանել իրավական ակտերով սահմանված արդյունքներին հասնելու համար։ Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել և գնահատել պետական, ակադեմիական, փորձագիտական, և առհասարակ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների կողմից համապատասխան իրավական ակտերով սահմանված նպատակներին հասնելու համար մինչ օրս իրագործած աշխատանքները, գրանցված հաջողությունները, քաղված դասերն ու ձախողումների քննադատական վերլուծությունները։ Հարկավոր է նաև հասկանալ, թե որ ինստիտուտներն են բացակայում նորարարական համակարգում և հաշվետվողականության ու մոնիթորինգի ինչ նոր մեխանիզմներ են հարկավոր փոփոխվող ազգային, տարածաշրջանային ու գյոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու և սահմանված հավակնոտ տեսլակիններին ու ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար։ Միաժամանակ, հարկ է հաշվի առնել, որ մեր ժամանակաների մարտահրավերները արդյունավետ հասցեավորելու համար կարևոր է միջոլորտային համագործակցության խթանումը։ Օրինակ, հաշվի առնելով Հայաստանում պարենային ապահովվածության սահմանային շեմին գտնվող մարդկանց թիվը, կարևոր կլինի համապատասխան պարենային ճգնաժամերի և արտակարգ իրավիճակների կանխատեսման, կանխարգելման և արագ արձագանքման միջոլորտային հարթակի, ենթակառուցվածքների ու կարողությունների ստեղծումը։ Նմանատիպ մեխանիզմներ են անհրաժեշտ նաև Հայաստանի ագրոպարենային համակարգի արդար և կայուն անցումն ապահովելու և նոր իրողությունների համատեքստում հնարավորություննեը ճիշտ գնահատելու և օգտագործելու համար։
Եվ առհասարակ, անհրաժեշտ է բոլոր իրավական ակտերի, ներդրվող մեխանիզմների և ինստիտուտների գործողությունների կենտրոնում ունենալ հայաստանաբնակ մարդուն և նրա արժանապատիվ կյանքը, իսկ դրա կարևոր անկյունաքարն է պարենի իրավունքը և պարենային անվտանգությունը։

The Right to Food and Food Security: Cornerstones of Dignity in Armenia
Everyone has the right to food; however, only three out of ten people in Armenia are food secure. Food insecurity remains high in Armenia. According to the 2024 "Food Security and Vulnerability" assessment of the UN World Food Programme (WFP), 20% of the surveyed households are food insecure, while 54% are at the marginal threshold of food security. In other words, seven out of ten people in Armenia—the significant majority of the population—are at risk of becoming food insecure in the event of crisis or shock situations. Meanwhile, according to Article 25 of the Universal Declaration of Human Rights (UDHR), the right to adequate and healthy food is part of the right to an adequate standard of living. Within the context of international law, the right to food became mandatory in 1966 through Article 11 of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (ICESCR). The Republic of Armenia acceded to this Covenant on June 9, 1993.
A major political advancement at the international level was brought by the 1996 World Food Summit in Rome, in which Armenia's delegation participated among high-level representatives from 186 countries. Within the framework of the Summit, a new definition of food security was established:
"Food security is a complex of legal, organizational, logistical, and other measures aimed at ensuring an adequate quantity of full-value food of necessary quality that is safe for health and acceptable from the perspective of the socio-cultural and historical characteristics of society; food that is accessible to every member of society and can be consumed by them at any time and in any situation (including during emergencies and martial law) to lead a healthy and prosperous life."
Additionally, in the Plan of Action adopted by the World Food Summit, states called upon the UN Committee on Economic, Social and Cultural Rights (CESCR) to clarify the right to food and the specific obligations states must fulfill. In response, the CESCR published its General Comment No. 12 (1999), which defines the right to food. According to it, the right to food is realized "when every man, woman and child […] has physical and economic access at all times to adequate food or means for its procurement." Thus, member states of the ICESCR, including Armenia, have the obligation to respect, protect, and fulfill the right to food.
Generally, the status of food security is assessed by the Global Food Security Index, which was first published in 2012 and is managed and updated annually by the British The Economist and its partners. The index evaluates food security across four main pillars: affordability, availability, quality and safety, as well as sustainability and adaptation. The index is based on a dynamic model built from 68 qualitative and quantitative indicators of food security. In the latest 2022 Global Food Security Index report, which assessed food security in 113 countries, data regarding Armenia is missing.
The primary indicator for defining food security is the level of food self-sufficiency. To understand the level of food self-sufficiency in Armenia, it is important to examine the self-sufficiency levels of essential food items and the food balance, which shows the movement of food from the moment of production to final consumption. Analysis of official statistical data shows that the level of food self-sufficiency in Armenia remains worryingly low. Thus, in 2024, Armenia produced only 22.8% of its wheat, 8.3% of its corn, 38.4% of leguminous crops (peas, beans, lentils, chickpeas), 26.0% of poultry meat, 49.7% of pork, and 55.0% of sugar. Notably, in 2025, the price of wheat imported to Armenia increased by 28.0% compared to the previous year. Generally, in 2025 compared to 2024, inflation was recorded in several important food groups: for instance, the price of oils and fats (an entirely imported commodity) rose by 12.3%, fish and seafood by 18.1%, vegetables by 10.7%, fruit by 6.9%, bakery products and cereals by 3.2%, and meat by 2.2%. At the same time, the poverty level serves as an important indicator for assessing the well-being and standard of living of the population. In 2024, the poverty rate in Armenia was 21.7%, and extreme poverty was 0.6%.
In conditions of concerning volumes of food imports and continuous price increases for key food groups in recent years, it is also vital to address the state of Armenia's agri-food system, as the country's food security and self-sufficiency are ensured specifically through agriculture and local food production systems. It is noteworthy that the volumes of agricultural production in Armenia’s food balance are not growing due to small and fragmented land plots, lack of information, knowledge, and resources, absence of modern technologies, machinery, and necessary infrastructure, the scarcity of food processing organizations, as well as low and irregular supplies of agricultural products and the presence of informal economic entities. Around 50% of arable land in Armenia is not cultivated due to inaccessible irrigation water or insufficient supply, the unaffordability of using agricultural machinery, low soil fertility, the absence of the land user or owner, low profitability, insufficient working capital, and several other reasons. Simultaneously, perceptions regarding the transformation and development of the agri-food system are deficient, especially due to the rupture between science, policy, and practical agricultural activity, as well as the absence of an agrarian advisory system. As a result, local production volumes remain small, and the level of food self-sufficiency remains low.
Returning to the right to food: the constitutions of Brazil, Ukraine, South Africa, Mali, Nepal, and several other states directly guarantee the right to food. The Constitution is the supreme law of the state, and if the right to food becomes a constitutionally enshrined fundamental right, it is reflected in all areas of law. In Armenia’s constitution, the right to food is guaranteed indirectly within the context of broader human rights. Specifically, Article 84 of the Constitution of the Republic of Armenia stipulates that everyone in need and the elderly have the right to a dignified existence in accordance with the law.
In general, several legal acts have been adopted for the purpose of ensuring food security in Armenia.
The National Security Strategy of the Republic of Armenia, adopted in 2020, states in point 7.20 that the state will take active steps toward ensuring the physical and economic accessibility of diversified food products that meet health standards for all population groups. It adds that the policy is aimed at increasing the resilience level of the food security system.
Food security issues are also reflected in the "Doctrine for the Economic and Institutional Transformation of Armenia" adopted in 2026. Point 71 of the Doctrine defines directions for the innovative development of agriculture, the introduction of sustainable production methods, and the transformation of food production systems in the context of ensuring food security. Simultaneously, the goal has been set to ensure the sustainable development of Armenia's agriculture and food security through the efficient use of land and water resources, promotion of intensive development in plant cultivation and animal husbandry, modernization of food processing and logistics infrastructure, and ensuring the development of the entire agricultural value chain by consolidating small and medium-sized farms.
Food security goals and mechanisms are also defined in the RA Law "On Ensuring Food Security" adopted in 2002, as well as in the "Strategy for the Development of the Food Security System" adopted in 2023 and the 2023-2026 Action Plan of the Food Security System Development Strategy. Particularly in the context of the latter, it is important to understand to what extent the expected immediate and long-term results are measurable and, in general, which structures will measure them and how.
The analysis of legal acts shows that although the right to food is not directly defined by the constitution and legal acts, the problems of food security and the mechanisms for their solution are at least clearly described in the aforementioned legal acts. What remains is their implementation and, most importantly, the short-term and long-term impact of measurable results on the life and well-being of the person living in Armenia. Of course, the high level of food insecurity in Armenia suggests that active work is still needed to achieve the results defined by legal acts. It is necessary to study and evaluate the work carried out to date by state, academic, expert, and general civil society institutions to achieve the goals set by relevant legal acts, the recorded successes, lessons learned, and critical analyses of failures. It is also necessary to understand which institutions are missing in the innovative system and what new mechanisms of accountability and monitoring are required to withstand changing national, regional, and global challenges and to reach the ambitious visions and strategic goals set. Simultaneously, it should be considered that to effectively address the challenges of our times, it is important to promote cross-sectoral cooperation. For example, considering the number of people at the marginal threshold of food security in Armenia, it will be important to create a cross-sectoral platform, infrastructure, and capacities for the forecasting, prevention, and rapid response to relevant food crises and emergencies. Similar mechanisms are also necessary to ensure a fair and sustainable transition of Armenia's agri-food system and to correctly assess and utilize opportunities in the context of new realities.
And in general, it is necessary to have the person living in Armenia and their dignified life at the center of all legal acts, implemented mechanisms, and institutional actions; the vital cornerstone of that life is the right to food and food security.