Արցախյան մեկօրյա պատերազմը. թվեր ու փաստեր՝ ընդդեմ կեղծիքի
Հայաստանյան լրատվամիջոցներով հաճախ կարելի է լսել քաղաքական որոշ գործիչների և քարոզիչների այն թեզը, թե 2023-ի սեպտեմբերի 19-20-ին Արցախը չի կռվել և հանձնվել է «առանց կրակոցի»։
Նման նարատիվներ տարածում են Հայաստանի իշխանություններն ու նրանց մոտ կանգնած մարդիկ ու տեղեկատվական ռեսուրսները՝ հասարակության մեջ հոգեբանական որոշակի տրամադրություն ստեղծելու և Արցախի կորստի մեղքը բացառապես արցախցիների և այլոց վրա բարդելու նպատակով։
Թույլը, իր թուլության արդարացման նպատակով, միշտ փնտրում է մեղավորներ, հատկապես, երբ իրենց նշանակած մեղավորներից չես կարող պատասխան պահանջել։
Իրականում, սեպտեմբերի 19-ի կեսօրից հետո արցախյան ստորաբաժանումները մարտական գործողություններ են վարել լիակատար շրջափակման, կոորդինացման ու մարտական ներդաշնակության, պարենի, պահուստային ուժերի, զինամթերքի մատակարարման բացակայության և պաշարման պայմաններում, ինչը ինչ-որ տեղ մեծ անակնկալ էր թշնամու համար, որն ակնկալում էր շատ ավելի քիչ կորուստներ կրել։ Հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մի քանի լոկալ մարտերից և 2022-ի սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքի վրա լայնածավալ հարձակումից հետո հակառակորդը կարող էր մտածել, որ վերջին պատերազմում բարոյալքված և երկարատև շրջափակումից հյուծված Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերից ուժեղ դիմադրություն սպասելի չէ:
Առաջ անցնելով՝ ասենք, որ այո՛, հակառակորդը 24 ժամում հասել է իր առջև դրված խնդիրներին ու նպատակներին՝ արգելափակելով հիմնական ճանապարհները և շրջափակելով Ստեփանակերտը։ Բայց դա նրան հեշտ չի տրվել, ինչպես կարելի էր ենթադրել։
«Կոմանդո» և «Յաշմա» ստորաբաժանումների մասին
Անձնակազմի ընդհանուր կորուստների զգալի մասը կրել են ադրբեջանական «Կոմանդո» բրիգադների գրոհային ստորաբաժանումները, որոնք վերապատրաստվել են թուրք մասնագետների կողմից՝ բանակի ամբողջական վերակառուցման և թուրքական մոդելին անցնելու ծրագրի շրջանակում։
Ադրբեջանում ներկայում գոյություն ունեցող ռազմական երկու կազմավորումների՝ ՀՆՈւ-ի (Հատուկ նշանակության ուժեր) և «Կոմանդո» բրիգադների միջև տարբերությունը հասկանալու համար, որոնք, կարելի է ասել, նույն նպատակն ունեն, անհրաժեշտ է հակիրճ բացատրություն․
Թուրքական բանակի հատուկ նշանակության ջոկատների մոդելով ստեղծված «Կոմանդո» բրիգադները կոչված են լուծել մարտական առաջադրանքներ մարտավարական և օպերատիվ մակարդակով, իսկ Հատուկ նշանակության ուժերի (xüsusi təyinatlı qüvvələr, «Յաշմա») հիմնական մարտական առաջադրանքները պետք է ներառեն ավելի նեղ մասնագիտացված հետախուզական և դիվերսիոն գործողություններ, այդ թվում՝ հակառակորդի թիկունքում:
Ադրբեջանական կորուստների մասին
Մարտական գործողությունների ավարտից մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանը հայտարարեց 192 սպանված զինծառայողի մասին, ևս 11 զինծառայողների ինքնության ճանաչումը գտնվում էր նույնականացման ընթացքում։ Այսպիսով, սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ սպանվածների ցուցակում պաշտոնապես ներառված էր 203 զինծառայողի տվյալ։ Տարբեր աստիճանի ծանրության վիրավորների թիվը կազմում էր ավելի քան 500 զինվորական։
2023-ի սեպտեմբերի 19-20-ին տեղի ունեցած մարտերի ընթացքում ադրբեջանցիների պաշտոնապես ընդունած կորուստները թիվը 205 է։ 205-րդ զոհը Ադրբեջանի ՆԳՆ օպերատիվ գնդի հատուկ նշանակության գումարտակի սերժանտ էր, որը սեպտեմբերի 19-ին գանգուղեղային վնասվածք է ստացել և հոկտեմբերի 6-ին մահացել է նյարդավիրաբուժական հիվանդանոցում։
Ցուցակում նշված չեն Ադրբեջանի ՆԳՆ ծառայողների երկու խմբերի կորուստները ադրբեջանական հարձակման մեկնարկից ժամեր առաջ։ Երեք ոստիկանից բաղկացած առաջին խումբը մահացել է սեպտեմբերի 19-ին ժամը 01-00-ին Ֆիզուլիի շրջանում, չորս հոգուց բաղկացած երկրորդ խումբը՝ սեպտեմբերի 19-ին ժամը 04։30-ին Թաղավարդ գյուղի մոտ։ Նրանք, ըստ պաշտոնական վարկածի, զոհվել են, երբ ռազմական «Կամազը» պայթել է հակատանկային ականի վրա:
Ցուցակում նշված չեն սեպտեմբերի 24-ին Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղի շրջակայքում ականի պայթյունից զոհված «Կոմանդո» բրիգադի շտաբի պետ, փոխգնդապետ Աքրամ Շադմանովը և բրիգադի վարորդ Թուրալ Սեիդովը, ինչպես նաև սեպտեմբերի 20-ին Ստեփանակերտի մերձակայքում ծանր վրավորում ստացած «Կոմանդո»-ի հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայող, պայմանագրային (MAHHXHQ) սերժանտ Հաջըալի Գասըմովը, որը մահացել է 2024-ի հունվարին։
Ադրբեջանական գրոհային խմբի հիմնական կորուստները՝ սպանված և վիրավոր, եղել են Մարտակերտի (մոտ 70 սպանված) և Մարտունու ուղղությամբ (մոտ 60 սպանված)։
Սպանված և վիրավորված ադրբեջանցի զինվորականների մեծ մասը եղել են 2020-ի Արցախյան պատերազմի ակտիվ մասնակիցներ, իսկ ոմանք մասնակցել են 2022-ի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային։
Եթե վիրավոր ադրբեջանցիների համար չկա ամբողջական ինֆորմացիա, ըստ զինվորական կոչումների և մասնագիտությունների, ապա սպանվածների մասով, որոնց ճնշող մեծամասնությունը զինվորական մասնագետներ են, դասակարգումն ունի հետևյալ տեսքը.
Սպա՝ 42, որից երեքը՝ փոխգնդապետ՝ Գյանջայում տեղակայված ՆԳՆ հատուկ նշանակության ուժերի զորամասի հրամանատար Հյուսեյնով Ռաշադ, Գուսար քաղաքում տեղակայված «Կոմանդո» բրիգադի հրամանատար Ռյուստամով Վյուսալ և «Կոմանդո» բրիգադներից մեկի շտաբի պետ Շադմանով Աքրամ։ Ենթասպաներ՝ մոտ 30։ Պայմանագրային ծառայության սերժանտներ՝ մոտ 30։
Մնացած կորուստները եղել են պայմանագրային և ժամկետային ծառայության շարքայիններից։ Ընդ որում, որպես գրոհային մարտական գործողություններին մասնակցած պայմանագրայինների և ժամկետայինների զգալի մասը լեռնային ուսումնական կենտրոններում անցած է եղել Komando başlanğıc kursu («Կոմանդո»-ի նախնական դասընթաց) արագացված 60-օրյա դասընթացների ծրագրով։
Ադրբեջանական զոհերին ըստ ստորաբաժանումների հաջողվել է նույնականացնել հետևյալ կերպ.
«Կոմանդո» բրիգադներ և հատուկ նշանակության ուժեր («Յաշմա»)՝ մոտ 120 զինվորական։ Ադրբեջանական նյութում 41 անձ էր նշված որպես «Կոմանդո»-ի զինծառայողներ, իսկ հատուկ նշանակության ջոկատային՝ 7։ Յուրաքանչյուր սպանվածի տվյալների մանրազնին ուսումնասիրության արդյունքում պարզել ենք, որ իրականում այդ թիվը երեք անգամ ավելի է։
Ադրբեջանի ռազմածովային նավատորմի ծովային հետևակ՝ 7 զինվորական։ Մեծ մասը սպանվել է Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղի մերձակայքում։
ՆԳՆ հատուկ նշանակության ուժեր՝ 13 զինվորական։
Ինքնությունը և ռազմական ստորաբաժանմանը պատկանելութան նույնականացումը տեղի է ունեցել զինվորական համազգեստի և տարբերանշանների, ծառայության վայրերի, լուսանկարների և տեսանյութերի, լրատվամիջոցներով ծառայակիցների և ընտանիքի անդամների հետ հարցազրույցների, հուղարկավորության նյութերի և այլնի միջոցով:
Կորուստների մնացած թիվը վերաբերում է նրանց, ում չի հաջողվել նույնականացնել կոնկրետ ռազմական կազմավորումների պատկանելությամբ։
Հարկ է նշել, որ 205 հոգանոց ցուցակում ներառված են զրահատանկային ստորաբաժանումների և հրետանային համակարգերի զինվորականներ, որոնք պարբերաբար կցվում են գրոհային բրիգադներին՝ կրակային աջակցություն ցուցաբերելու համար: Զոհվածների թվում են նաև տանկային գումարտակի հրամանատար և հրետանային մարտկոցի հրամանատար։
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է պնդել, որ 24 ժամ տևած մարտերի ընթացքում Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը շարքից հանել են ավելի քան 700 ադրբեջանցի զինվորականի։
Առանց դիմադրության և «կրակոցների» մեկ օրվա ընթացքում հակառակորդը չէր կրի նման քանակի կորուստներ։
Մեկ օրվա կտրվածքով հակառակորդը երբեք այսքան մեծաքանակ կորուստներ չի ունեցել ո՛չ 2020-ի պատերազմում, ո՛չ 2022-ի աշնանը Հայաստանի դեմ ագրեսիայի ժամանակ։
Եթե, օրինակ, վերցնենք 2020-ին Շուշիի գրավման ադրբեջանական գործողությունը, ապա հակառակորդը պաշտոնապես ընդունել է, որ այդ գործողության ընթացքում մոտ 385 զոհ է տվել։ Բայց այս բոլոր կորուստներն ընդգրկում են նաև Սղնախի, Քարին տակի և Շոշի մարտերը և դրանք տևել են հոկտեմբերի վերջից մինչև նոյեմբերի 10-ը։
Ադրբեջանական բանակի հարձակման սկզբում Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը գործնականում չունեին այն պատրաստված պաշտպանական ամրություններն ու մարտական հենակետերը, որոնք անհրաժեշտ էին քիչ թե շատ կայուն պաշտպանության և կորուստները նվազագույնի հասցնելու համար։
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը Արցախում գտնվելու երեք տարիների ընթացքում, ադրբեջանական զինուժի պահանջով, արգելել է հայկական ստորաբաժանումներին պաշտպանական ամրություններ կառուցել, իսկ որոշ հատվածներում պնդել է դադարեցնել բլինդաժների և թաքստոցների կառուցումը։ Անգամ եղել են ռուսական սակրավորների կողմից պատրաստի ամրությունների պայթեցման դեպքեր։
Մարտական դիրքերում մեր զինվորները հաճախ սահմանափակվում էին մի քանի գաբիոնների տեղադրմամբ, ինչից մարտական դիրքն ավելի շատ նմանվում էր անցակետի։
Սա բավական հայտնի իրողություն էր, որի մասին Արցախում շատերը գիտեին, բայց գերադասում էին չհանրայնացնել։
Բացի այդ, հակառակորդին հայտնի էին հաղորդակցության գրեթե բոլոր ուղիները, հակաօդային պաշտպանության և հրետանու տեղակայման դիրքերը, կապի գծերն ու միջոցները, բանակում մարտական անձնակազմի քանակը, այդ թվում՝ մարտական դիրքերում, ինչպես նաև զենքի տեսակներն ու քանակը։
Նման պայմաններում, հակառակորդին տեխնիկապես և թվով զիջող (գումարած 2020-ի պատերազմից հետո վերջին երեք տարիների ընթացքում կուտակված բազմաթիվ բացասական գործոնները), հայ զինվորները մտան մարտի մեջ։
Այս ամենը եղավ բանակի բարոյալքման, ամբողջական շրջափակման պայմաններում անկազմակերպվածության և որպես հետևանք, ստորաբաժանումների կարգապահության և կառավարման մակարդակի անկման, բանակի հրամանատարության կողմից որևէ հստակ պլանավորման, որևէ ռազմական մտքի (անգամ մարտավարական մակարդակում) բացակայության և ներքաղաքական անկայունության պայմաններում, ինչը վերջին ինը ամիսներին վերածվել էր լիակատար քաոսի ու անվերահսկելիության, երբ տեղական իշխանությունները խրվել էին ներքաղաքական քաշքշուկների մեջ, այդ թվում՝ Արցախի խնդրից Հայաստանի իշխանությունների ինքնահեռացման պատճառով։ Ամենակարևորը՝ Արցախի բարոյահոգեբանորեն ճնշված բնակչությունն ամբողջությամբ կորցրել էր սեփական ուժերի նկատմամբ հավատը և Հայաստանից ռազմական օգնության հույսը։
Իհարկե, նույնիսկ այդ պայմաններում ադրբեջանական հարձակումից առաջ որոշ նախապատրաստական միջոցառումներ տեսականորեն կարող էին ձգել արցախցի մարտիկների դիմադրությունը ևս երկու, երեք կամ գուցե չորս օր, մինչև որ թշնամին՝ ուժեղացնելով ճնշումը, կարգելափակեր Ստեփանակերտը։ Ադրբեջանն ուներ բավարար ռեսուրսներ՝ թարմ և ավելի շատ ուժեր մարտի մեջ մտցնելու համար և բնակավայրերի ռմբակոծությունը մեծացնելու հնարավորություններ, այդ թվում՝ իսրայելական բարձր ճշգրտության զինատեսակներով և ТОС-1А ծանր հրանետերով։
Այս ամենը պարզապես մի քանի օրով կերկարաձգեր հանձնման ժամկետը և կհանգեցներ էլ ավելի մեծ զոհերի թե՛ զինվորականների, թե՛ Արցախի քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
Ամփոփելով, անհրաժեշտ ենք համարում շեշտել, որ մեկօրյա պատերազմը ճիշտ չէ դիտարկել միայն ըստ հետևանքների, որն էր կապիտուլյացիան և էթնիկ զտումը։ Չնայած ուժերի խիստ անհավասարությանը՝ Ադրբեջանը բախվել է կոշտ դիմադրության և ծանր գին է վճարել։ Հակառակորդը կիրառել է իր բանակի էլիտան և տվել է Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի զոհերի և վիրավորների թվին համադրելի կորուստներ։ Արցախի վերջին կռիվը պետք է ուսումնասիվի և իր արժանի տեղը զբաղեցնի մեր ռազմական պատմության մեջ։ Ցանկացած մանիպուլյացիա այս թեմայով, մեղմ ասած, տեղին չէ և վիրավորանք է այն մարդկանց հասցեին, որոնք անհույս իրավիճակում կռվել և իրենց կյանքն են տվել։

The One-Day War of 2023 in Nagorno-Karabakh: Facts and Figures Versus Falsification
In Armenian media, one can often hear the claim made by some politicians and propagandists that on September 19–20, 2023, Artsakh did not fight and simply “surrendered without a shot.”
Such narratives are spread by the Armenian authorities and by those close to them, as well as their affiliated media resources, with the aim of creating a certain psychological mood in society and placing the blame for the loss of Artsakh solely on the Armenians of Nagorno-Karabakh and others.
In reality, after midday on September 19, 2023, Nagorno-Karabakh’s defense units engaged in combat operations under conditions of complete encirclement, with no coordination or operational cohesion, no food, no reserves, no ammunition supply, and under siege — conditions that were in some ways a major surprise for the adversary, who expected to suffer far fewer losses. After several local clashes on the Armenian-Azerbaijani border and the large-scale attack on Armenia’s territory in September 2022, the adversary may have thought that strong resistance could not be expected from the self-defense forces of Artsakh, which were demoralized after the last war and exhausted from a long blockade.
Let us state in advance that yes, the enemy managed to achieve the objectives it had set for itself within 24 hours, blocking the main roads and encircling Stepanakert. But it did not come easily, as might have been assumed.
On the “Commando” and “Yashma” Units
A significant portion of the overall personnel losses was suffered by Azerbaijan’s assault units from the “Commando” brigades, which had been trained by Turkish specialists as part of the full restructuring of the army and its transition to the Turkish model.
To understand the difference between the two military formations currently existing in Azerbaijan — the Special Forces (HNU) and the “Commando” brigades — which can be said to have roughly the same purpose, a brief explanation is needed:
The “Commando” brigades, created in the image of Turkish army commando units, are meant to carry out combat missions on tactical and operational levels, whereas the primary combat tasks of the Special Forces (xüsusi təyinatlı qüvvələr, “Yashma”) are supposed to include narrower, specialized reconnaissance and sabotage operations, including those conducted behind enemy lines.
On Azerbaijani Losses
A week after the end of combat operations, Azerbaijan announced 192 soldiers killed, with the identities of another 11 servicemen still being verified. Thus, as of September 27, the officially published list included 203 soldiers killed. The number of wounded of varying severity exceeded 500 servicemen.
During the battles of September 19–20, 2023, the officially acknowledged Azerbaijani losses totaled 205. The 205th casualty was a sergeant from the Special Purpose Battalion of Azerbaijan’s Ministry of Internal Affairs (MIA) Operational Regiment, who sustained a head injury on September 19 and died on October 6 in a neurosurgical hospital.
The list does not include the losses of two groups of MIA personnel who were killed just hours before the start of the Azerbaijani offensive. The first group, consisting of three policemen, was killed at 01:00 on September 19 in the Fizuli region. The second group, consisting of four men, was killed at 04:30 near the village of Taghavard. According to the official version, they died when a military Kamaz truck hit an anti-tank mine.
The list also does not include Lieutenant Colonel Akram Shadmanov, chief of staff of a “Commando” brigade, and the brigade’s driver Tural Seidov, who were killed on September 24 by a mine explosion near the village of Sarnaghbyur in the Askeran region. Nor does it include Sergeant Hajiali Gasimov, a contract serviceman of the “Commando” special forces, who was severely wounded near Stepanakert on September 20 and died in January 2024.
The main losses of the Azerbaijani assault groups — both killed and wounded — were in the Martakert direction (around 70 killed) and in the Martuni direction (around 60 killed).
Most of the killed and wounded Azerbaijani servicemen had been active participants in the 2020 Second Karabakh War, and some had taken part in Azerbaijan’s aggression against Armenia in September 2022.
While there is no complete information on the ranks and specializations of the wounded Azerbaijanis, the classification of those killed — most of whom were military specialists — is as follows:
• Officers: 42, including three lieutenant colonels:
• Huseynov Rashad, commander of the MIA Special Forces unit stationed in Ganja
• Rustamov Vusal, commander of the “Commando” brigade stationed in Gusar
• Shadmanov Akram, chief of staff of one of the “Commando” brigades
• Junior officers: around 30
• Contract service sergeants: around 30
The remaining losses were contract and conscript privates. Moreover, a significant portion of the contract and conscript soldiers who participated in the assault operations had completed the accelerated 60-day “Komando başlanğıc kursu” (Commando Basic Course) at mountain training centers.
Azerbaijani casualties have been identified by unit affiliation as follows:
• “Commando” brigades and Special Forces (“Yashma”): about 120 servicemen. Azerbaijani sources list 41 as Commando servicemen and 7 as Special Forces, but a detailed study of each case shows the real number is three times higher.
• Naval Infantry of the Azerbaijani Navy: 7 servicemen, most of them killed near the village of Khnapat in the Askeran region.
• MIA Special Forces: 13 servicemen.
The identification of their identities and military unit affiliations was done through their uniforms and insignia, places of service, photos and videos, published interviews with family members, funeral materials, and other sources.
The remaining number of losses relates to those whose specific unit affiliation could not be determined.
It should be noted that the list of 205 includes personnel from armored and artillery units, which are regularly attached to assault brigades to provide fire support. Among the dead were a tank battalion commander and an artillery battery commander.
Overall, it can be asserted that during the 24 hours of fighting, Artsakh’s self-defense forces put more than 700 Azerbaijani servicemen out of action.
Without resistance and “shots fired,” the enemy would not have suffered such losses in a single day.
Never before — in neither the 2020 war nor during Azerbaijan’s aggression against Armenia in the fall of 2022 — had the enemy suffered such large losses in a single day.
For comparison, take Azerbaijan’s operation to capture Shushi in 2020: Azerbaijan officially acknowledged losing about 385 killed during that operation. But these losses also include the battles for Sghnakh, Karin Tak, and Shosh, and they stretched from late October to November 10.
At the start of Azerbaijan’s offensive, Artsakh’s self-defense forces practically had no prepared defensive fortifications or strongpoints necessary for even a minimally stable defense and for minimizing losses.
During the three years of the Russian peacekeeping contingent’s presence in Artsakh, at the demand of the Azerbaijani armed forces, Armenian units were forbidden to build defensive fortifications, and in some areas were even forced to stop building bunkers and shelters. There were even cases where Russian sappers blew up ready-made fortifications.
In many frontline positions, NK soldiers were limited to installing just a few gabions, making the position look more like a checkpoint than a fighting position.
This was a well-known fact in Artsakh, but most preferred not to make it public.
In addition, the enemy knew almost all communication routes, anti-aircraft and artillery positions, communication lines and means, the number of combat personnel in the army, including in frontline positions, as well as the types and quantities of weapons.
Under these conditions — technically and numerically inferior (on top of many negative factors accumulated during the three years since the 2020 war) — Armenian soldiers went into battle.
All this happened under conditions of army demoralization, total blockade, disorganization, and as a consequence, a drop in discipline and command-and-control within the units, with no clear planning from the army command, no military thinking (even at the tactical level), and against the backdrop of domestic political instability, which in the last nine months had turned into complete chaos and ungovernability as the local authorities were mired in internal political squabbles — also due to Armenia’s government distancing itself from the Artsakh issue.
Of course, even under such conditions, some preparatory measures could theoretically have prolonged the resistance of NK fighters by two, three, or perhaps four more days until the adversary, increasing its pressure, would have encircled Stepanakert. Azerbaijan had enough resources to commit fresh and larger forces to battle and to intensify the bombardment of settlements, including with Israeli precision weapons and TOS-1A heavy flamethrowers.
All this would only have delayed the surrender by a few days and resulted in even greater losses — both among servicemen and Artsakh’s civilian population.
In conclusion, we find it necessary to stress that the one-day war should not be viewed solely in terms of its outcome — capitulation and ethnic cleansing. Despite the extreme imbalance of forces, Azerbaijan encountered stiff resistance and paid a heavy price. It employed its elite troops and suffered losses comparable to those of Artsakh’s self-defense forces. Any manipulation of this topic is, to say the least, inappropriate and an insult to those who fought and gave their lives in a hopeless situation.