ԺԱՏԿ չորրորդ աշխատարանը Արցախի պետական ծառայողների մասնակցությամբ
Մայիսի 16-ին տեղի ունեցավ Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ամրապնդելով արցախցի փախստականների ժողովրդավարական ներգրավումը» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված չորրորդ աշխատարանը, որին մասնակցում էին արցախցի նախկին պետական ծառայողներ։
Աշխատարանի ընթացքում ընտրական գործընթացների փորձագետ Մարիամ Հովեյանը ներկայացրեց ՀՀ ընտրական օրենսգրքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, անդրադարձավ վարչական ռեսուրսի չարաշահման, կուսակցությունների ֆինանսավորման խնդիրներին և նախընտրական փուլում առկա այլ մարտահրավերներին։
Թվայնացման ծրագրերի մասնագետ Աննա Գրադլյանը ներկայացրեց, թե ինչպես քաղաքացիները կարող են օգտվել տարբեր թվային հարթակներից՝ մասնակցելով և ազդելով որոշումների կայացմանը։
Սիվիլնեթի փաստերի ստուգման թիմի ղեկավար Անի Գրիգորյանի բանախոսությունը մեդիագրագիտության թեմայով էր։ Նա խոսել է ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, մեդիա հիգիենայի և բարեխիղճ լրագրության մասին։
Ծրագիրը իրականացվում է Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի Գերմանական Մարշալ հիմնադրամ - անդրատլանտյան հիմնադրամի (GMF TF) ֆինանսական աջակցությամբ։ Բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում միայն Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական Միության կամ ԳՄՀ ԱՀ-ի տեսակետները։

The Fourth RCDS workshop with the participation of former civil servants from Nagorno-Karabakh
On May 16, the fourth workshop organized within the framework of the Regional Center for Democracy and Security’s project “Strengthening the Democratic Engagement of Nagorno-Karabakh Refugees” took place with the participation of former public servants from Nagorno-Karabakh.
During the workshop, electoral processes expert Mariam Hoveyan presented the amendments made to Armenia’s Electoral Code, addressing the misuse of administrative resources, issues related to party financing, and other challenges present during the pre-election period.
Digitalization programs specialist Anna Gradlyan discussed how citizens can use various digital platforms to participate in and influence decision-making processes.
Ani Grigoryan, head of the fact-checking team at CivilNet, delivered a talk on media literacy. She spoke about combating disinformation, media hygiene, and ethical journalism.
The project is implemented with the financial support of the European Union and the German Marshall Fund of the United States - Transatlantic Foundation (GMF TF). Its contents are the sole responsibility of the Regional Center for Democracy and Security and do not necessarily reflect the views of the European Union and or the GMF TF