Արցախցիների կենսական խնդիրների լուծումը բարի կամքի դրսևորում չէ, այլ կառավարության ուղիղ պատասխանատվությունը
03.04.2025
Մարտի 29-ին Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ հանրահավաք, որի նպատակը բռնի տեղահանված արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունն էր։ Չնայած հանրահավաքի ընթացքում բազմաթիվ խնդիրներ բարձրաձայնվեցին, սակայն ակնհայտ է, որ այդ հավաքի գլխավոր պատճառն ու առիթը կառավարության որոշումն էր ապրիլի 1-ից արցախցիների մեծամասնության համար դադարեցնել ամենամսյա 40+10,000 դրամ աջակցության ծրագիրը, որի նպատակը փախստականների օգնությունն է կեցության և այլ ծախսերը հոգալու հարցում։
Այս ծրագիրը, որը սկսվեց իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղից մարդկանց բռնի տեղահանումից անմիջապես հետո, Հայաստանում հաստատված արցախցիներին հնարավորություն էր տալիս լուծել բնակարանի վարձակալության խնդիրը։ Մեծ հաշվով՝ այդ ծրագրի իրականացումն է հիմնական պատճառը՝ ինչու բռնի տեղահանվածների մեծամասնությունը անօթևան չի մնացել։
Ուղիղ մեկ տարի առաջ կառավարության ընդունած բնակարանային ապահովման ծրագիրը բռնի տեղահանվածների համար մի շարք խնդիրներ ունի և, ի հեճուկս վերջին շրջանում արված փոփոխությունների, դեռ խիստ անարդյունավետ է։ Միայն այն հանգամանքը, որ ծրագրի մեկնարկից մեկ տարի անց ընդամենը 50-ից ավելի ընտանիք է կարողացել իրացնել այդ ծրագրով հատկացվող հավաստագրերը, դրա անարդյունավետության կարևոր ցուցիչ է։ Բնակարանային խնդրի լուծման ձախողման պայմաններում 40+10 աջակցության ծրագրի դադարեցումը էլ ավելի անտրամաբանական է թվում։
Իշխանության տարբեր ներկայացուցիիչներ և նրանց բազմաթիվ քարոզիչներ ագրեսիվ արձագանքեցին Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքին։ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը ցույցին մասնակցած փախստականներին անվանեց «մսացու» և պնդեց, որ ընդդիմությունը նրանց օգտագործում է իշխանափոխության համար։ Իշխող Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը արցախցիների հանրահավաքից հետո ևս գրառում արեց՝ ակնարկելով, թե ցույցի մասնակիցները ուրացել են Հայաստանի ժողովրդի ջերմ ընդունելությունը՝ հայտարարելով, որ ինչ-որ անձինք և ուժեր կրկին հայաթափում են ուզում, այս անգամ՝ Հայաստանում։
Այս բոլոր գրառումները կատարվել են այն պարագայում, երբ հանրահավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները ներքաղաքական որևէ պահանջ չեն հնչեցրել, ավելին՝ բացառել են ներքաղաքական օրակարգ ունեցող գործիչների ելույթները հարթակից։ Չնայած հանրահավաքի ընթացքում հնչեցին մի շարք պահանջներ, որոնք առնչվում էին Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը և արցախցիների հավաքական իրավունքներին, այնուամենայնիվ, անկհայտ էր, որ հիմնական պահանջը կապված է մարդկանց սոցիալական վիճակի և դրա հնարավոր կտրուկ վատթարացման հետ՝ վերոնշյալ որոշումը չչեղարկելու դեպքում։
Այդ առումով իշխանությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունը, նրանց քարոզիչների կողմից արցախցիների նպատակաուղղված թիրախավորումը խիստ անաադեկվատ արձագանք էր, որ ատելության նոր ալիքի պատճառ դարձավ փախստականների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է կառավարության անելիքներին արցախցիների խնդիրների լուծման գործընթացում, ապա դրանք առաջին հերթին պատասխանատվության դաշտում պետք է դիտարկել։ Չնայած իշխանությունները փախստականների համար իրականացվող ծրագրերը փորձում են ներկայացնել որպես բարի կամքի դրսևորում, դա այդքան էլ այդպես չէ։
1990-ականներից սկսած՝ Հայաստանի բոլոր կառավարությունները ստանձնել էին Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունը, որը տեղ էր գտնում Հայաստանի Հանրապետության հիմնարար փաստաթղթերում։ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը բացառություն չէր։ Այդ ձևակերպումը ներառվել էր ոչ միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում 2021-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, այլև դրանից հետո՝ ընդունված կառավարության ծրագրում։
Չնայած հետպատերազմական փուլում ակնհայտ էր, որ ռազմական առումով Հայաստանն այդ գործառույթն արդեն ի վիճակի չէր իրականացնել, այնուամենայնիվ, այդ գործառույթի սոցիալ-տնտեսական բաղադրիչը Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո միայն ամրապնդվել էր։
Ավելի կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Փաշինյանի կառավարության վարած քաղաքականությունը ուղիղ ազդեցություն է ունեցել 2023-ի սեպտեմբերի վերջնարդյունքի՝ Արցախի հայաթափման վրա։
Նախ, 2020-ին նախորդած շրջանում սեփական ոչ կոմպետենտությամբ և արկածախնդիր արտաքին քաղաքականությամբ Հայաստանի իշխանությունները արագացրին պատերազմի մեկնարկը՝ առանց դրան պատշաճ պատրաստվելու, իսկ պատերազմի ամբողջ ընթացքում ձախողեցին կառավարումը՝ խուսափելով նաև մարտական գործողությունները կանգեցնելու պատասխանատվությունը ստանձնելուց, երբ պատերազմի վերջնարդյունքը արդեն պարզ էր։
Իսկ 2020-ից հետո, երբ ՀՀ իշխանությունները իջեցնում էին նշաձողը, համաձայնում էին խաղաղության պայմանագրի տեքստից դուրս հանել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների հարցը, Պրահայում հանձն էին առնում ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ Արցախը ներառյալ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո հրաժարվում էին նույնիսկ այդ հարցով բանակցությունների մասնակցել, այդ որոշումը պատճառաբանելով մտավախությամբ, թե բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմից Մեղրիով միջանցք են պահանջելու։ Նրանք այս բոլոր որոշումներով դիվանագիտական քարտ-բլանշ էին տալիս Ադրբեջանին՝ ավարտին հասցնելու Արցախի հայաթափման գործընթացը։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ ՀՀ կառավարությունը ուղիղ պատասխանատվություն է կրում արցախցիների կենսական խնդիրների լուծման հարցում, որովհետև ներդրում է ունեցել դրանց ստեղծման մեջ, ինչպես նաև պարտավորություն էր ստանձնել այդ խնդիրները առաջացրած իրողությունները կանխելու համար։ Այդ պատասխանատվությունը չի չեղարկվելու ինչքան էլ արսենթորոսյանները, տարոնչախոյանները և իշխանական քարոզիչները փորձեն խնդիրը տանել ներազգային թշնամանք հրահրելու դաշտ՝ ամենաբարձր մակարդակով հակաարցախյան խոսույթներ տարածելով։ Քանի դեռ կառավարությունը չի արել նվազագույնը և չի լուծել արցախցիների մշտական բնակապահովման խնդիրը, այն մշտապես գտնվելու է այդ պատասխանատվության բեռի տակ։

On March 29, a rally took place at Freedom Square in Yerevan to defend the rights of forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh. Although numerous issues were raised during the gathering, it was evident that the primary reason and catalyst for the rally was the government’s decision to discontinue the monthly 40,000+10,000 AMD support program for most Nagorno-Karabakh refugees starting April 1. This program was designed to help refugees cover housing and other expenses.
Initiated immediately after the forced displacement of people from Nagorno-Karabakh, the program enabled Karabakh refugees settled in Armenia to secure rental housing. In essence, this financial aid was the main reason why the majority of forcibly displaced persons did not end up homeless.
A year ago, the government introduced a housing assistance program for displaced persons, but it has been plagued with issues and remains highly ineffective despite recent modifications. A key indicator of its inefficiency is the fact that, a year after its launch, only about 50 families have managed to use the vouchers provided by the program to buy property. Given the failure to address the housing crisis, the termination of the 40+10 support program seems even more illogical.
Various government representatives and their numerous propagandists reacted aggressively to the rally at Freedom Square. Deputy Chief of Staff to the Prime Minister, Taron Chakhoyan, referred to the refugee participants as “cannon fodder” and claimed that the opposition was exploiting them to push for a change in power. Arsen Torosyan, an MP from the ruling Civil Contract party, also made a post after the Nagorno-Karabakh refugees’ rally, implying that the demonstrators had betrayed the warm welcome of Armenian society. He suggested that certain individuals and forces were again seeking “de-Armenianization,” this time within Armenia itself.
These statements were made despite the fact that the rally’s organizers and participants did not raise any domestic political demands. In fact, they explicitly excluded figures with political agendas from speaking at the event. While some demands related to Armenia’s foreign policy and the collective rights of Nagorno-Karabakh Armenians were voiced during the rally, it was clear that the main concern was the social and economic situation of the displaced population and the risk of a drastic deterioration if the government did not reverse its decision.
In this context, the authorities’ aggressive rhetoric and the targeted attacks by their propagandists against NK refugees were grossly inappropriate, fueling a new wave of hatred against the displaced community.
Regarding the government’s responsibilities in addressing the problems faced by Karabakh refugees, these should be viewed primarily as a matter of accountability. While the authorities attempt to present the refugee support programs as acts of goodwill, that is far from the case.
Since the 1990s, every Armenian government has assumed the role of guarantor of the security of Nagorno-Karabakh Armenians, a commitment reflected in Armenia’s fundamental policy documents. Prime Minister Nikol Pashinyan’s administration was no exception. This commitment was not only part of the ruling Civil Contract party’s electoral platform during the 2021 snap parliamentary elections but was also incorporated into the government’s subsequent program.
Although it became evident after the Second Nagorno-Karabakh War that Armenia was no longer capable of fulfilling this security function militarily, the socio-economic component of that responsibility only grew stronger.
More importantly, the Pashinyan government’s policies had a direct impact on the final outcome in September 2023 with the depopulation of Nagorno-Karabakh.
First, in the period leading up to 2020, the Armenian authorities’ incompetence and reckless foreign policy accelerated the onset of war without adequate preparation. Throughout the war, the government failed in crisis management and avoided taking responsibility for stopping hostilities when the eventual outcome was already clear.
Then, after 2020, the Armenian authorities progressively lowered their diplomatic red lines—agreeing to remove the issue of Nagorno-Karabakh Armenians’ rights and security from the peace treaty text, recognizing Azerbaijan’s territorial integrity (including Nagorno-Karabakh) in Prague, and refusing to engage in negotiations after Azerbaijan blocked the Lachin Corridor, citing concerns that Armenia would be pressured to concede a corridor through Meghri. By these decisions, the Armenian government effectively gave Azerbaijan a diplomatic carte blanche to finalize the depopulation of Nagorno-Karabakh.
Given all this, the Armenian government bears direct responsibility for addressing the critical issues faced by Nagorno-Karabakh refugees- not only because it played a role in creating these problems but also because it had an obligation to prevent the circumstances that led to them. This responsibility will not be erased, no matter how much figures like Arsen Torosyan, Taron Chakhoyan, and other government propagandists try to divert the issue by inciting internal animosity and spreading anti-Karabakh rhetoric at the highest levels. Until the government fulfills its minimum obligation of securing permanent housing for Nagorno-Karabakh refugees, it will remain burdened by this responsibility.