ԺԱՏԿ հերթական աշխատարանը Արցախի համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ
Ապրիլի 12-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ամրապնդելով արցախցի փախստականների ժողովրդավարական ներգրավումը» ծրագրի շրջանակում տեղի է ունեցել արցախցի համայնքային առաջնորդների մասնակցությամբ երկրորդ աշխատարանը, որին մասնակցել են Արցախի համայքների և շրջանների ղեկավարներ։
ԺԱՏԿ փորձագետ Տաթևիկ Ղազարյանը խոսել է ընտրական գործընթացների, ՀՀ ընտրական օրենսգրքում վերջին տարիներին տեղի ունեցած փոփոխությունների և վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին՝ ներկայացնելով միջազգային և հայաստանյան փորձը։
Թվայնացման ծրագրերի մասնագետ Աննա Գրադլյանը «քաղաքացիական մասնակցության թվային տարբերակները» դասախոսության շրջանակներում ներկայացրեց հայաստանյան այն թվային հարթակները, որոնցով քաղաքացիները կարող են մասնակցել նախագծերի քննարկմանը, դիմել պետական հիմնարկներին և ծրագրերին։
Սիվիլնեթի փաստերի ստուգման թիմի ղեկավար Անի Գրիգորյանը խոսեց ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, մեդիագրագիտության թեմայով։
Ծրագիրը իրականացվում է Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի Գերմանական Մարշալ հիմնադրամ - անդրատլանտյան հիմնադրամի (GMF TF) ֆինանսական աջակցությամբ։ Բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում միայն Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական Միության կամ ԳՄՀ ԱՀ-ի տեսակետները։

On April 12, the second workshop for community leaders from Nagorno-Karabakh took place within the framework of the Regional Center for Democracy and Security’s project “Enhancing Democratic Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees.” The workshop brought together mayors of towns and villages, as well as heads of regions, from Nagorno-Karabakh.
RCDS expert Tatevik Ghazaryan spoke about electoral processes, recent changes to the RA Electoral Code, and the misuse of administrative resources, presenting both international and Armenian experience.
Anna Gradlyan, a digitalization programs specialist, delivered a lecture on “Digital Forms of Civic Participation,” presenting Armenian digital platforms through which citizens can participate in project discussions, apply to state institutions, and engage in various programs.
Ani Grigoryan, head of CivilNet’s fact-checking team, spoke about combating disinformation and media literacy.
The project is implemented with the financial support of the European Union and the German Marshall Fund of the United States - Transatlantic Foundation (GMF TF). Its contents are the sole responsibility of the Regional Center for Democracy and Security and do not necessarily reflect the views of the European Union and or the GMF TF.