- Միջազգային շահագրգիռ կողմերի համար տեղեկության աղբյուրների բազմազանացում
- Մեխանիզմներ ստեղծել՝ փախստականների համայնքի և միջազգային դերակատարների անմիջական շփման հնարավորություն տալու համար
- Խրախուսել անկախ գնահատականները և այցերը տեղեր՝ իրավիճակի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարելավելու համար:
- Փորձել ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների և տեղական քաղաքացիական հասարակության միջև ավելի լայն և ճշգրիտ տեղեկատվական ցանց ապահովելու համար:
- Համակարգված և թափանցիկ աջակցության շրջանակի մշակում
- Ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կներառի Հայաստանի կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակութան ներկայացուցիչներին՝ համակարգելու փախստականների ինտեգրման ծրագրերը:
- Համակարգել քաղաքականությունը և նախաձեռնությունները տարբեր գերատեսչությունների միջև փախստականներին օգնության ծրագրերում առավելագույն արդյունավետություն ապահովելու համար:
- Միջազգային աջակցության ավելացման համար Հայաստանի ջատագովության ամրապնդում
- Մշակել ակտիվ դիվանագիտական ռազմավարություն՝ ավելի մեծ ծավալների մարդասիրական օգնություն ապահովելու համար:
- Օգտագործել երկկողմ և բազմակողմ կապերը՝ ֆինանսական և տեխնիկական աջակցման ծրագրերի ընդլայնման համար:
- Աշխատել միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ երկարաժամկետ կայուն ֆինանսավորում ապահովելու համար:
- Կիրառել նպատակային միջազգային հաղորդակցման ռազմավարություն՝ Արցախից տեղահանված անձանց խնդիրները ներկայացնելու և ավելի լայն աջակցություն ներգրավելու համար:
- Իրավական բարեփոխումների իրականացում տեղահանված անձանց համար
- Պարզեցնել և արագացնել փախստականների կողմից քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը:
- Շտկել փախստականների տվյալների շտեմարանները։
- Իրավական օգնության շարունակական հասանելիություն ապահովել, մշակել քաղաքականություն, որը կպաշտպանի տեղահանված անձանց խտրականությունից:
- Տնտեսական ինտեգրման և աշխատանքի հնարավորությունների խթանում
- Մեծացնել մասնագիտական պատրաստության և աշխատանքի տեղավորման ծրագրերը՝ համագործակցելով մասնավոր հատվածի հետ:
- Ավելացնել ֆինանսական շարժառիթները այն ձեռնարկությունների համար, որոնք աշխատանքի են տեղավորում փախստականներին, այդ թվում՝ տրամադրելով հարկային արտոնությունները և սուբսիդիաներ:
- Քաղաքացիական հասարակության կառույցների և տեղական համագործակցության ամրապնդում
- Ավելացնել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունները՝ տեղահանված անձանց ավելի արդյունավետ աջակցություն ցուցաբերելու համար:
- Հարաբերություններ հաստատել տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ՝ ապահովելու փախստականներին արդյունավետ աջակցությունը:
- Առաջարկել հասանելի իրավական կրթական ծրագրեր՝ օգնելու փախստականներին հասկանալ և կիրառել իրենց իրավունքները:
- Մշակել Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին զինծառայողների համար կառուցվածքային վերաինտեգրման քաղաքականություն
- Նպատակաուղղված վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել՝ քաղաքացիական կյանքի անցնելու գործընթացը հեշտացնելու համար:
- Ստեղծել հստակ մեխանիզմ նախկին զինծառայողների համար՝ ինտեգրվելու Հայաստանի անվտանգության համակարգում:
- Իրականացնել հոգեբանական աջակցություն և վերականգնման ծրագրեր:
Եզրակացություն․ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար համապարփակ, ներառական և լավ համակարգված մոտեցում է անհրաժեշտ: Այս առաջարկություններն իրականացնելով՝ Հայաստանը կարող է բարելավել փախստականների աջակցության քաղաքականությունը, ապահովել ավելի մեծ միջազգային ներգրավվածություն և նպաստել տեղահանվածների վիճակի երկարաժամկետ կայունացմանը և նրանց ինտեգրմանը: Կառավարությունը, միջազգային գործընկերները և քաղաքացիական հասարակությունը պետք է համատեղ աշխատեն, մշակեն կայուն լուծումներ, որոնք առաջնահերթորեն կամրապնդեն տեղահանված անձանց իրավունքներն և բարեկեցությունը՝ միաժամանակ ամրապնդելով Հայաստանի ընդհանուր դիմադրողականությունը և կարողությունները հետագա հնարավոր մարտահրավերները հաղթահարելու համար:
Համաժողովն ու քաղաքականության առաջարկություններն իրականացվել են Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Ճգնաժամի հասցեագրում․Երկրորդ փուլ» նախագծի շրջանակներում։