1. Միջազգային շահագրգիռ կողմերի համար տեղեկության աղբյուրների բազմազանացում
• Մեխանիզմներ ստեղծել՝ փախստականների համայնքի և միջազգային դերակատարների անմիջական շփման հնարավորություն տալու համար
• Խրախուսել անկախ գնահատականները և այցերը տեղեր՝ իրավիճակի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարելավելու համար:
• Փորձել ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների և տեղական քաղաքացիական հասարակության միջև ավելի լայն և ճշգրիտ տեղեկատվական ցանց ապահովելու համար:
1. Համակարգված և թափանցիկ աջակցության շրջանակի մշակում
• Ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կներառի Հայաստանի կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակութան ներկայացուցիչներին՝ համակարգելու փախստականների ինտեգրման ծրագրերը:
• Համակարգել քաղաքականությունը և նախաձեռնությունները տարբեր գերատեսչությունների միջև փախստականներին օգնության ծրագրերում առավելագույն արդյունավետություն ապահովելու համար:
1. Միջազգային աջակցության ավելացման համար Հայաստանի ջատագովության ամրապնդում
• Մշակել ակտիվ դիվանագիտական ռազմավարություն՝ ավելի մեծ ծավալների մարդասիրական օգնություն ապահովելու համար:
• Օգտագործել երկկողմ և բազմակողմ կապերը՝ ֆինանսական և տեխնիկական աջակցման ծրագրերի ընդլայնման համար:
• Աշխատել միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ երկարաժամկետ կայուն ֆինանսավորում ապահովելու համար:
• Կիրառել նպատակային միջազգային հաղորդակցման ռազմավարություն՝ Արցախից տեղահանված անձանց խնդիրները ներկայացնելու և ավելի լայն աջակցություն ներգրավելու համար:
1. Իրավական բարեփոխումների իրականացում տեղահանված անձանց համար
• Պարզեցնել և արագացնել փախստականների կողմից քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը:
• Շտկել փախստականների տվյալների շտեմարանները։
• Իրավական օգնության շարունակական հասանելիություն ապահովել, մշակել քաղաքականություն, որը կպաշտպանի տեղահանված անձանց խտրականությունից:
1. Տնտեսական ինտեգրման և աշխատանքի հնարավորությունների խթանում
• Մեծացնել մասնագիտական պատրաստության և աշխատանքի տեղավորման ծրագրերը՝ համագործակցելով մասնավոր հատվածի հետ:
• Ավելացնել ֆինանսական շարժառիթները այն ձեռնարկությունների համար, որոնք աշխատանքի են տեղավորում փախստականներին, այդ թվում՝ տրամադրելով հարկային արտոնությունները և սուբսիդիաներ:
1. Քաղաքացիական հասարակության կառույցների և տեղական համագործակցության ամրապնդում
• Ավելացնել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունները՝ տեղահանված անձանց ավելի արդյունավետ աջակցություն ցուցաբերելու համար:
• Հարաբերություններ հաստատել տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ՝ ապահովելու փախստականներին արդյունավետ աջակցությունը:
• Առաջարկել հասանելի իրավական կրթական ծրագրեր՝ օգնելու փախստականներին հասկանալ և կիրառել իրենց իրավունքները:
1. Մշակել Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին զինծառայողների համար կառուցվածքային վերաինտեգրման քաղաքականություն
• Նպատակաուղղված վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել՝ քաղաքացիական կյանքի անցնելու գործընթացը հեշտացնելու համար:
• Ստեղծել հստակ մեխանիզմ նախկին զինծառայողների համար՝ ինտեգրվելու Հայաստանի անվտանգության համակարգում:
• Իրականացնել հոգեբանական աջակցություն և վերականգնման ծրագրեր:
Եզրակացություն․ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար համապարփակ, ներառական և լավ համակարգված մոտեցում է անհրաժեշտ: Այս առաջարկություններն իրականացնելով՝ Հայաստանը կարող է բարելավել փախստականների աջակցության քաղաքականությունը, ապահովել ավելի մեծ միջազգային ներգրավվածություն և նպաստել տեղահանվածների վիճակի երկարաժամկետ կայունացմանը և նրանց ինտեգրմանը: Կառավարությունը, միջազգային գործընկերները և քաղաքացիական հասարակությունը պետք է համատեղ աշխատեն, մշակեն կայուն լուծումներ, որոնք առաջնահերթորեն կամրապնդեն տեղահանված անձանց իրավունքներն և բարեկեցությունը՝ միաժամանակ ամրապնդելով Հայաստանի ընդհանուր դիմադրողականությունը և կարողությունները հետագա հնարավոր մարտահրավերները հաղթահարելու համար:
Համաժողովն ու քաղաքականության առաջարկություններն իրականացվել են Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Ճգնաժամի հասցեագրում․Երկրորդ փուլ» նախագծի շրջանակներում։