Հայ մասնակիցներից մեկը՝ մի մարդ, որը, կարելի է ասել, իր մեջ հաջողությամբ ջնջել է քաղաքացիական հասարակության գործչի, քաղաքական ակտիվիստի և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցչի սահմանները, կասկածի տակ դրեց իշխանության չարաշահման վերաբերյալ իմ գնահատականը և հարցրեց, թե ով է այդ դեպքերը սահմանել որպես քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված կամ իշխանության չարաշահման օրինակներ։ Երբ ես պատասխանեցի, որ սա անկախ իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ակտիվիստների գնահատականն է, նա ասաց, թե նման տեսակետներ ունեն միայն ռուսամետ դերակատարները։
Այս դրվագը խոսուն օրինակ է Հայաստանի հանրային դաշտում ձևավորվող ավելի լայն միտման։ Քաղաքական բևեռացման խորացման և Հայաստանում Ռուսաստանի վարկանիշի անկման ֆոնին անկախ դերակատարներին «ռուսամետ» պիտակավորելը դարձել է տարբեր գործիչների կողմից կիրառվող և տարածված մարտավարություն, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության ոլորտում գործող որոշ անձանց կողմից։ Այս գործընթացում այդ դերակատարներին հաջողվել է հասարակության որոշ շերտերի համոզել, թե խոշոր, երկարամյա փորձ ունեցող, արևմտյան ֆինանսավորմամբ մեդիա հարթակներն ու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները ծառայում են ռուսական օրակարգին։ Երբ փորձում ես հասկանալ նման պնդումների տրամաբանությունը, պարզ է դառնում, որ այդ «մեղադրանքի» հիմքում հենց լրագրողական և մասնագիտական չափանիշների պահպանումն է այդ կառույցների կողմից։ Այս գաղափարները տարածողների ընկալմամբ «ռուսամետ» լինելը նշանակում է այլընտրանքային տեսակետների և բանավեճի համար հարթակ տրամադրել․ մեդիայի դեպքում՝ ներքին քաղաքականությունը լուսաբանելիս խնդրի երկու կողմը ներկայացնելը, իշխանությանը հաշվետու պահելը և դժվար հարցեր տալը։
Ամենամտահոգիչն այն է, որ նման վարքագիծ ցուցաբերում են հենց իշխող կուսակցության և իշխանության ամենաբարձր օղակների մի շարք ներկայացուցիչներ, որոնք ակտիվ մասնակցում են այս զրպարտիչ արշավներին՝ թե՛ հրապարակային, թե՛ փակ ձևաչափերում, և իրենց համախոհներին խրախուսում են անել նույնը։ Այս մարտավարությունը ենթադրում է ինքնիշխանության գաղափարի գործիքայնացում ներքին քաղաքական նպատակներով և կառավարության գրեթե ցանկացած քննադատության ներկայացում որպես օտար օրակարգերի սպասարկում, լինեն դրանք քաղաքական ընդդիմախոսներ, թե հացադուլ հայտարարած սովորական հանքագործներ։ Ցավալիորեն, քաղաքացիական հասարակության ոլորտի որոշ դերակատարներ պատրաստակամ կրկնում են այս վարքագիծը։
Զարմանալիորեն, այս մտածողությունը և վարքագծի օրինաչափությունը բնորոշ են հենց պուտինյան Ռուսաստանին։ Տասնամյակներ առաջ, դեռ այն ժամանակ, երբ հայկական քաղաքացիական հասարակության որոշ գործիչներ ու ակտիվիստներ չէին սկսել հիմնավորել և արդարացնել հակասահմանադրական միջոցների կիրառումը՝ երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու անվան տակ, ժամանակակից Ռուսաստանի գլխավոր գաղափարախոսներից մեկը՝ Վլադիսլավ Սուրկովը, առաջ քաշեց «ինքնիշխան ժողովրդավարության» հասկացությունը։ Դրա տրամաբանությունը ծանոթ է․ քաղաքական ընդդիմախոսների և ժողովրդավարական նորմերի ճնշում՝ «Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու» համար։
Պուտինյան Ռուսաստանի մեկ այլ առանցքային հատկանիշ է իրավունքի գերակայության համակարգային անտեսումը և նույնիսկ օրինականության ամենահիմնական տեսքի մերժումը՝ ներքին քաղաքական նպատակներին հասնելու համար։ Այս համատեքստում ամենավտանգավոր գաղափարներից մեկը, որին ես և իմ գործընկերները նախկինում հանդիպել էինք փակ քննարկումների ժամանակ, այժմ սկսել է բացահայտ հայտնվել հանրային խոսքում։ Տրամաբանությունը հետևյալն է՝ մենք համոզված ենք, որ այս կամ այն դերակատարը ծառայում է օտար շահերի, սակայն ապացույցներ չունենք, իսկ Հայաստանը չունի անհրաժեշտ իրավական գործիքներ դրան արձագանքելու համար, հետևաբար հնարավոր է ընդունելի լինի դիմել արտաիրավական միջոցների՝ նման «սպառնալիքները» չեզոքացնելու նպատակով։
Այս շրջանակում տեղ չկա պատշաճ դատաքննության, անմեղության կանխավարկածի կամ ինստիտուցիոնալ պաշտպանիչ մեխանիզմների համար։ Փոխարենը պետությանը փաստացի տրվում է բաց քարտ՝ օրենքը խախտելու՝ կամայական, ոչ ինստիտուցիոնալ գնահատականների հիման վրա։
Այս մոտեցումը բնորոշ է ավտորիտար համակարգերին, ինչպիսին պուտինյան Ռուսաստանն է։ Այն նաև արտացոլում է ժամանակակից պետության զարգացման տրամաբանության խորը թյուրիմացություն։ Ֆրենսիս Ֆուկույաման իր «Քաղաքական կարգ ու քաղաքական անկում» գրքում նշում է, որ պրոֆեսիոնալ և կոմպետենտ բյուրոկրատական պետության կառուցման՝ քաղաքական զարգացման առանցքային բաղադրիչներից մեկը եղել է կառավարման մեջ անձնական և սուբյեկտիվ գործոնների չեզոքացումը և դրանց փոխարինումը անանձնական և ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներով։ Այս տեսանկյունից նման մտածողությունը համաշխարհային քաղաքական զարգացման ընդհանուր տրամաբանությունից առնվազն մի քանի դար հետ է մնում։
Վերջապես, մեդիայի և անկախ կազմակերպությունների ընկալումը որպես դերակատարների, որոնք պարտավոր են հետևել իշխանության գծին, նույնպես Ռուսաստանի ժամանակակից քաղաքական համակարգի կարևոր հատկանիշներից է։ Ռուսաստանում փխրուն և անկատար ժողովրդավարությունից դեպի ավտորիտարիզմ վերադարձը սկսվեց խոշոր անկախ մեդիա հարթակները, օրինակ՝ NTV-ն, վերահսկողության տակ առնելուց և չեզոքացնելուց։ Պաշտոնյաների և քաղաքացիական հասարակության դաշտում նրանց աջակիցների կողմից անկախ մեդիայի պիտակավորումն ու վարկաբեկումը խիստ մտահոգիչ ազդակ է։
Այսպիսով, իրավիճակի հակասականությունն այն է, որ եթե վերոնշյալ մտածողությունն ու մոտեցումները տարածում ստանան, ապա նրանք, ովքեր հայտարարում են, թե պայքարում են ռուսական ազդեցության և դրա ենթադրյալ գործակալների դեմ, բայց միաժամանակ վարկաբեկում են անկախ դերակատարներին՝ բևեռացված և քաղաքականացված մտածողությանը չհարմարվելու համար, գործնականում Հայաստանը կմղեն մի ստատուս քվոյի, որը շատ նման է Ռուսաստանի ներկայիս քաղաքական համակարգին։ Այս տրամաբանությանը հակազդելը, հետևաբար, կենսական նշանակություն ունի նման ուղեգծից խուսափելու համար։
Արդեն այսօր նկարագրված վարքագիծն ու վարկաբեկիչ արշավները շատ կոնկրետ ազդեցություն ունեն Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացների առողջության վրա։ Այս մարտավարության նպատակը տարբեր դերակատարներին ինքնագրաքննության մղելն է և նրանց՝ ժողովրդավարական նորմերի խախտումների ու չարաշահումների դեմ բարձրաձայնելու կարողության սահմանափակումը։ Ժողովրդավարական համակարգերի ամենամեծ առավելություններից մեկը ազատ քննարկման և բաց բանավեճի ապահովման ունակությունն է։ Այս միտումները Հայաստանին զրկում են այդ առավելությունից՝ հասարակությանը պարտադրելով ոչ քննադատական և հնազանդ մտածողություն։

One of the Armenian participants—someone who has successfully blurred the boundaries between civil society actors, political activists, and the expert community within himself—challenged my assessment of abuse of power and asked who had defined the mentioned cases as politically motivated or as instances of abuse of power. When I replied that this was the assessment of independent human rights organizations and activists, he claimed that only pro-Russian actors held such views.
This episode was indicative of a wider trend in Armenia’s public space. Amid growing political polarization and Russia’s diminished public standing in Armenia, labeling independent actors as pro-Russian has become a popular tactic used by various figures, some of whom occupy the civil society space. In this process, these actors have managed to convince certain segments of Armenian society that large, well-established, Western-funded media outlets and civil society organizations are serving a Russian agenda. When one tries to understand the reasoning behind such narratives, it becomes clear that the basis of this argument is precisely the upholding of journalistic and professional standards by these outlets and organizations. Being “pro-Russian,” in the view of the purveyors of these ideas, means providing space for alternative views and debate; in the case of media outlets, it means presenting both sides of the story when covering domestic politics, holding the governing accountable, and asking uncomfortable questions.
Most worryingly, this pattern of behavior is exhibited by the ruling party itself and by various members of the highest echelons of power, who actively participate in these smear campaigns–both publicly and behind closed doors–encouraging their loyalists to follow suit. This tactic implies the instrumentalization of the concept of sovereignty for domestic political purposes and the portrayal of nearly every critic or instance of criticism of the government–from political opponents to striking miners–as serving foreign agendas. As mentioned above, certain actors who occupy the civil society space willingly replicate this behavior.
Paradoxically, this line of reasoning and pattern of behavior are defining features of Putinist Russia. Decades before Armenian civil society actors and activists began rationalizing and justifying the use of anti-constitutional measures for the protection of the country’s sovereignty, one of the main ideologues of modern-day Russia, Vladislav Surkov, introduced the notion of “sovereign democracy.” Its premise was strikingly familiar: suppressing political opponents and democratic norms for the sake of “protecting Russia’s sovereignty.”
Another defining feature of Putinist Russia is the systematic disregard for the rule of law and even the most basic semblance of legality in the pursuit of domestic political objectives. In this context, one of the most dangerous ideas that my colleagues and I previously encountered in closed-door discussions has now begun to surface openly in public discourse. The logic is as follows: we are certain that a given actor serves foreign interests, but we lack evidence; Armenia does not possess the necessary legal instruments to address this, therefore it may be acceptable to resort to extra-legal measures to neutralize such threats.
Within this framework, there is no place for due process, the presumption of innocence, or institutional safeguards. Instead, the state is effectively granted carte blanche to violate the law on the basis of subjective, non-institutional judgments.
This approach is not only a key characteristic of authoritarian systems such as Putinist Russia, but also reflects a profound lack of understanding of the evolution of the modern state. Francis Fukuyama argues in Political Order and Political Decay that one of the pillars of building a professional and competent bureaucratic state–one of the core aspects of political development–has been the attempt by modernizing systems to neutralize personal and subjective factors in governance by replacing them with impersonal and institutional ones. From this perspective, such thinking lags at least a couple of centuries behind the overall logic of global political development.
Finally, the perception of media and independent organizations as actors that are expected to follow the government line is also a key characteristic of Russia’s contemporary political system. Russia’s slide back from a fragile and imperfect democracy toward authoritarianism began with the takeover and neutralization of major independent media outlets such as NTV. Against this backdrop, the labeling and delegitimization of independent outlets by high-ranking officials–and by their supporters within the civil society space–constitutes a deeply troubling signal.
Thus, the paradox of the situation is that if the thinking and approaches described above were to become widespread, those who claim to be fighting Russian influence and its alleged agents–while smearing independent actors for refusing to conform to a polarized and politicized mindset–would in practice push Armenia toward a status quo that closely resembles Russia’s current political system. Countering this logic is therefore essential to preventing such a trajectory.
Even today, however, the described behavior and smear campaigns have a very concrete impact on the health of Armenia’s democratic process. The purpose of this tactic is to push various actors into self-censorship and to limit their ability to speak out against abuses and violations of democratic norms. One of the greatest advantages of democratic systems over other political systems is their capacity to guarantee free deliberation and open debate. These trends strip Armenia of that advantage, imposing non-critical and compliant thinking across society.