Ժողովրդավարության գլոբալ անկումը և հնարավոր հետևանքները Հայաստանի համար
Անցյալ գարնանից ՍիվիլՆեթի հետ Democracy Watch նախաձեռնությունը սկսելուց ի վեր մենք հիմնականում կենտրոնացել ենք Հայաստանի ներքին մարտահրավերների և տագնապալի միտումների վրա: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս ժողովրդավարական անցումների և կայացման վերաբերյալ ակադեմիական գրականությունը, միջազգային միջավայրը մեկ այլ կարևոր գործոն է, որը նպաստում է այս գործընթացներին:
Ժողովրդավարացման երրորդ ալիքի ընթացքում Եվրոպական տնտեսական համայնքի, իսկ հետագայում՝ Եվրոպական միության հետ ինտեգրման հեռանկարը հզոր խթան էր քաղաքական անցման մեջ գտնվող երկրների համար: Խորհրդային բլոկի փլուզումից հետո ժողովրդավարությունն առժամանակ դարձավ միակ տարբերակը՝ առանց քաղաքական կամ գաղափարախոսական կենսունակ որևէ այլընտրանքի:
Սակայն այսպես կոչված «Պատմության ավարտի» լավատեսությունը կարճատև էր: Արևմտյան ազդեցության թուլացումը և ավտորիտար ու հիբրիդային վարչակարգերի վերելքը նոր դարաշրջան են բացել: Անցյալ տարի Freedom House-ը իր «Անցումային շրջանի երկրները» զեկույցում ժողովրդավարության անկում արձանագրեց 20-րդ տարին անընդմեջ: Ավելին, Թրամփի նախագահության և Եվրոպայում աջ պոպուլիզմի վերելքի հետ մենք ականատես ենք լինում խորը տեղաշարժի. լիբերալ ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքները այժմ խարխլվում են հենց Արևմուտքում:
Այս անկումն արտահայտվում է ոչ միայն գլոբալ ինդեքսներում կամ վարկանիշներում, այլև կոնկրետ գործողություններում և հռետորաբանության մեջ: Ժողովրդավարական նորմերի՝ ուժեղ ինստիտուտների կառուցման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, քաղաքականությունը բիզնեսից տարանջատելու և քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ հանդուրժողականության խթանման պաշտպանությունը գնալով դժվարանում է, երբ.