Վարչական ռեսուրս, ֆինանսավորում, հիբրիդային սպառնալիքներ. նախընտրական մարտահրավերները
Ընտրությունների հանդեպ հանրության աճող հետաքրքրության մասին են վկայում նաև վերջին ՏԻՄ ընտրությունների մասնակցության ցուցանիշները՝ 43% Գյումրու և 45%՝ Վաղարշապատի դեպքում, մինչդեռ նույն համայնքների նախորդ ընտրություններում գրանցվել է 24% և 27% մասնակցություն։
Քաղաքական հետաքրքրությունն առավել քան ակնհայտ է՝ նոր քաղաքական շարժումներ, միավորումներ, առաջադրումներ և ակտիվ աշխատանք հետնաբեմում։
Առաջիկա ԱԺ ընտրությունների մասին խոսելիս կարևոր է հասկանալ օրենսդրական որոշ փոփոխություններ, որոնք կձևավորեն ընտրական միջավայրը։ Կարևոր փոփոխություններից առաջնայինը, թերևս, անցողիկ շեմերն են, որոնք կուսակցությունների համար դառնում են 4%, իսկ դաշինքների համար՝ 8%՝ 2-3 կուսակցություններից կազմված դաշինքների համար և 10%՝ 4-ից ավելի կուսակցություններից կազմված դաշինքների համար։ Շեմերի նման փոփոխությունը պակաս հավանական է դարձնում մեծ դաշինքների ձևավորումը և խրախուսում առանձին կուսակցությունների մասնակցությունը։ Հավանական է նաև ավելի ակտիվ կուսակցությունների կողմից փոքրերի «կլանումը» կամ ոչ ֆորմալ դաշինքներով հանդես գալը, երբ պաշտոնապես ստեղծված դաշինք չկա, բայց մի կուսակցության ներկայացուցիչներն՝ իրենց ռեսուրսներով հանդերձ, ընդգրկվում են մեկ այլ կուսակցության ցուցակում։
Գաղնտիք չէ, որ ընտրությունների որակի գնահատման համար կարևոր է ոչ միայն քվեարկության օրվա հանգիստ և կազմակերպված ընթացքը, այլև ընտրական ողջ գործընթացը՝ նախընտրական շրջանից մինչև հետընտրական գործընթացներ։ Սակայն հայաստանյան ընտրությունների տխրահռչակ պատմությունը՝ նախկինում ընտրակեղծիքներով, ընտրակաշառքով ու բռնությամբ զուգորդված քվեարկության օրերի մասին հիշողությունը, հաճախ հանգեցնում են նրան, որ վերջին տարիներին ընտրությունների մասին հանրային ու քաղաքական գնահատականները շեշտադրում են առավելապես քվեարկության օրվա խաղաղ ընթացքը՝ մոռացության մատնելով նախընտրական շրջանի խախտումները, որոնք ի սկզբանե կարող են ստվերել ազատ և հավասար մրցակցության միջավայրը։ Արձանագրելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանում ձևավորվել են համեմատաբար թափանցիկ ու ազատ ընտրական պրոցեսներ, այդուհանդերձ նախընտրական հատվածում դեռ առկա են բազմաշերտ խնդիրներ, որոնցից մի քանիսին անդրադարձ կկատարվի այս հոդվածում։
Չվերահսկվող և ապօրինի ֆինանսական հոսքեր
Ժողովրդավարական ընտրությունների մասին խոսելիս նախ և առաջ պետք է ունենալ այն հարցի պատասխանը, թե ինչպես են ֆինանսավորվում մասնակից կուսակցությունները։ Արդյո՞ք նրանք օգտվում են ֆինանսավորման արգելված աղբյուրներից՝ նվիրատվություններ բիզնեսից և փոխկապակցված իրավաբանական անձանցից, գումարների ներգրավում այլ պետություններից, պետական ռեսուրսների չարաշահումից ստացված ներդրումներ և այլն։ Ցավոք, 2026թ․ ԱԺ ընտրություններում ոչ ընտրողները, ոչ լրագրողները, ոչ ՀԿ-ներն ու դիտորդները չեն իմանալու, թե կուսակցություններն ինչպես ես ֆինանսավորում իրենց նախընտրական հիմնադրամները։ Պատճառն այն է, որ նախընտրական հիմնադրամները ֆինանսավորվելու են բացառապես կուսակցությունների հաշվեհամարներից, իսկ դրանց մասին մանրամասն ինֆորմացիան կհրապարակվի միայն մեկ տարի անց՝ կուսակցությունների տարեկան հաշվետվություններում։ Սա շատ ուշացած հաշվետվողականություն է և այն ազդեցությունը, որ կարող են ունենալ ապօրինի փողերը ընտրությունների վրա, բացահայտման պահին արդեն անդառնալի կլինի։ Ստացվում է, որ եթե չլինեն օրենսդրական փոփոխություններ, մենք կունենանք ընտրություններ, որտեղ ի սկզբանե թափանցիկության սկզբունքը խաթարված է լինելու՝ առնվազն մեկ կրիտիկական բաղադրիչի՝ ֆինանսավորման մասով։
Անարդար առավելություն՝ պետական ռեսուրսների հաշվին
Դիտորդական զեկույցներում հաճախ կարդում ենք, որ ընտրությունների ընթացքում չարաշահվում են վարչական ռեսուրսները։ Վարչական ռեսուրսները մարդկային, ֆինանսական, նյութական, տեղեկատվական, տրանսպորտային ու այլ միջոցներն են, որոնց ընտրությունների ժամանակ տիրապետում են պաշտոնատար անձինք՝ պայմանավորված հանրային ոլորտում անձնակազմի, ֆինանսների և հատկացումների նկատմամբ իրենց վերահսկողությամբ։
Համապետական և ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում այս ռեսուրսների չարաշահման բազում դեպքեր ենք տեսնում՝ լրացուցիչ, չպլանավորված ֆինանսական հատկացումներ՝ համայնքային խնդիրները լուծելու համար, հանրային հեռուստաընկերության եթերի չարաշահում, պետական ու համայնքային կառույցների աշխատակիցների՝ հավաքներին մասնակցելուն ուղղորդում և պարտադրում, հանրային ռեսուրսներով ժամանցային միջոցառումների անցկացում և այլն։ Սա իհարկե անհամաչափ և անարդարացի առավելություն է տալիս իշխող կուսակցությանն ու թեկնածուներին՝ խաթարելով հավասարության սկզբունքը, և ընտրողի՝ կարծիք ձևավորելու ազատությունը։ Թեև օրենսդրությամբ նախատեսված են պատասխանատվության միջոցներ՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահման արգելքի խախտման համար, սակայն գործնականում այս արատավոր գործունեությունը դեռ շարունակվում է և մեծ է հավանականությունը տեսնելու շատ դրսևորումներ նաև առաջիկա ԱԺ ընտրություններում։
Անաչառ դիտորդական ինստիտուտի խաթարում
Քաղաքական առումով կողմնակալ կամ կեղծ դիտորդություն է համարվում ընտրությունների դիտարկումն այնպիսի խմբերի և անձանց կողմից, որոնք անկախ չեն, հետապնդում են քաղաքական նպատակ, զբաղվում են քարոզչյությամբ և շահագրգիռ են կոնկրետ արդյունքներով։ Կողմնակալ կամ կեղծ դիտորդությունն, ըստ էության, քաղաքական գործունեության ձև է, որն ուղղված է քաղաքական գործիչների կամ ուժերի շահերն առաջ մղելուն՝ վստահելի դիտորդության նմանակման միջոցով։ Ի տարբերություն անկախ ու անկողմնակալ դիտորդների՝ կեղծ դիտորդական խմբերը ցուցաբերում են նվազ ֆինանսական թափանցիկություն, հրապարակում են կողմնակալ զեկույցներ, եթե առհասարակ հրապարակում են։ Կեղծ դիտորդների նպատակն է կամ լեգիտիմացնել թերի ընտրությունները, կամ ընդհակառակը՝ նսեմացնել, խաթարել ընտրական կառույցների ու ազատ ընտրությունների հեղինակությունը, ստեղծել ինֆորմացիոն քաոս և այդպիսով առաջ մղել իրենց շահերը։
ՀՀ ընտրական օրենսգիրքն արգելում է դիտորդական առաքելություններին զբաղվել նախընտրական քարոզչությամբ։ Չնայած դրան՝ վերջին 2 ՏԻՄ ընտրություններում կողմնակալ դիտորդական առաքելությունները գործել են ակտիվ և անկաշկանդ, և այդ ակտիվությունը հուշում է, որ առաջիկա ԱԺ ընտրություններում ավելի մեծ ներկայացվածություն են ունենալու։ Սա մեծ վնաս է հասցնում ընտրություններում դիտորդի՝ որպես անաչառ արբիտրի դերին ու հեղինակությանը, քանի որ ընտրողները զրկվում են ընտրությունների իրական որակի մասին անաչառ կարծիք լսելու հնարավորությունից։ Ընտրությունների ամենակարևոր գործոնը վստահությունն է, իսկ քաղաքական նպատակահարմարություններով գործող կեղծ դիտորդները ստեղծում են անորոշություններ և տարածում ապատեղեկատվություն, ինչը կարող է բերել ճգնաժամերի։
Ընտրությունների շուրջ ամենից թրենդային խոսույթն իհարկե հիբրիդային սպառնալիքներն են։ Հիբրիդային սպառնալիքները արտաքին ու ներքին դերակատարների կողմից ստեղծվող բազմաշերտ ընտրական սպառնալիքներն են՝ հիմնականում զուգորդված ապատեղեատվությամբ, մրցապայքարի ապօրինի ֆինանսավորմամբ, ընտրակաշառքով և կիբեռհարձակումներով։ Հաշվի առնելով արտաքին դերակատարների շարունակական հետաքրքրությունը՝ ազդելու Հայաստանում քաղաքական դաշտի վրա, վերջին շրջանում ակտիվացած քաղաքական խմբերի կապերը օտարերկրյա պետությունների հետ, ինչպես նաև Մոլդովայի և Ռումինիայի ընտրություններից քաղված դասերը՝ ընտրությունների կազմակերպման համար պատասխանատու մարմիններն ու հասարակական կազմակերպությունները պետք է աչալրջորեն վերլուծեն հնարավոր ռիսկերն ու դրանց դիմագրավման շուրջ աշխատանքներ տանեն։
Մյուս կողմից, հիբրիդային սպառնալիքներն ուռճացնելը ու դրանց մասին անհարկի հաճախ խոսելը՝ առանց հիմնավոր վերահսկիչ միջոցառումների, այլ միայն նարատիվներ կամ կոնտր-նարատիվներ ստեղծելու նպատակով (hատկապես կրկին արտաքին դերակատարների մասնակցությամբ) ինքնին կարող է վերածվել «հիբրիդային սպառնալիքի» և չարաշահվել իշխանության կողմից՝ ճնշելու և լռեցնելու ընդդիմադիր ձայները։
Քաղաքացիական հասարակության դերը
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունները և մեդիան երկար տարիներ կարևոր դերակատարում են ունեցել ընտրական գործընթացների վերահսկողության գործում․ նրանք են արձանագրել հիմնական խախտումները, հավաքագրել փաստեր և ձևավորել հանրային ճնշում՝ ավելի արդար գործընթացների համար։ Այսօր, երբ ընտրախախտումների ճնշող մասը ընտրատեղամասից տեղափոխվել է նախընտրական փուլ, դրանք հայտնաբերելը դարձել է զգալիորեն ավելի բարդ։ Վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, քարոզչության անհավասարակշռությունը կամ ապօրինի ֆինանսական հոսքերը սիստեմատիկ մոնիտորինգ, փորձագիտական վերլուծություն և արագ արձագանք են պահանջում։ Սակայն ՀԿ-ների մեծ մասը նախընտրական գործընթացների վերահսկողությամբ չի զբաղվում՝ թողնելով դաշտը 1-2 մասնագիտացված դիտորդական կոալիցիաներին և հետաքննող լրագրողներին, ինչը, հաշվի առնելով ընտրական մարտահրավերների բազմազանությունը, կարող է անբավարար լինել։ Տարբեր ոլորտներում մասնագիտացված հասարակական կազմակերպությունները պետք է դիտարկեն և գնահատեն ընտրական գործընթացները՝ իրենց ոլորտային դիտանկյունից։
Ֆինանսավորման նվազումը շատ կազմակերպությունների ստիպում է ավելի կաշկանդված գործել։ Առկա ֆինանսավորման մեխանիզմները կարող են բերել իրավիճակի, երբ հասարակական կազմակերպություններն ավելի շատ ներգրավված են ընտրողների իրազեկման, քան ընտրական գործընթացների վերահսկողության ծրագրերում։ Ավելին, մտահոգիչ է, երբ քաղհասարակության որոշ խմբեր իրենց տեսնում են քարոզչության տիրույթում։ Խոսքը ոչ թե ընտրողների իրազեկման կամ ապատեղեկատվության դեմ պայքարի մասին է, այլ այսպես կոչված «արժեքների» քարոզչության, որի սահմանը նախընտրական քարոզչության հետ կարող է շատ նուրբ լինել և բևեռացված ընտրական միջավայրում նվազեցնել առանց այդ էլ փխրուն վստահելիությունը։
Առկա է նաև մոտեցում, թե անցյալի մասշտաբային ընտրախախտումների ֆոնին ներկայիս իրավիճակը պետք է բավարար գոհացուցիչ համարել։ Բայց հենց ներկա՝ համեմատաբար ավելի ազատ ու թափանցիկ ընտրական գործընթացներն ամրապնդելու ու շարունակաբար զարգացնելու նպատակը պետք է պարտավորեցնի մեզ սահմանել ու ձգտել ավելի բարձր ստանդարտների։
Մարիամ Հովեյան
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) ընտրական ծրագրերի ղեկավար
Հոդվածը հրապարակվել է Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի «Ժողովրդավարական անվտանգություն Հայաստանի համար» ծրագրի շրջանակում։

Only a few months remain until the 2026 Regular National Assembly Elections, and logically, the electoral agenda is at the core of the public and political discourse.
The increasing public interest in elections is also evidenced by the voter turnout figures in the recent Local Self-Government Body (LSGB) elections: 43% in Gyumri and 45% in Vagharshapat, compared to 24% and 27% participation in the previous elections in the same communities.
Political interest is more than obvious: new political movements, alliances, nominations, and active work behind the scenes.
When discussing the upcoming National Assembly elections, it is important to understand certain legislative changes that will shape the electoral environment. Perhaps the most important of these changes are the new thresholds, which will be 4% for parties and 8% for alliances consisting of 2-3 parties, and 10% for alliances composed of more than 4 parties. This change in thresholds makes the formation of large alliances less likely and encourages the participation of individual parties. It is also likely to lead to the "absorption" of smaller parties by more active ones or the formation of non-formal alliances, where there is no officially created alliance, but representatives of one party, along with their resources, are included on the list of another party.
It is no secret that assessing the quality of elections requires not only a calm and organized process on election day but also the entire electoral process, from the pre-election period to post-election procedures. However, the notorious history of Armenian elections—the memory of election days previously accompanied by fraud, vote buying, and violence—often leads to public and political assessments of elections in recent years focusing primarily on the peaceful conduct of election day, neglecting violations in the pre-election period that can fundamentally undermine the environment of free and fair competition. While acknowledging that relatively transparent and free electoral processes have been established in Armenia in recent years, there are still multi-layered problems in the pre-election phase, some of which will be addressed in this article.
Uncontrolled and Illegal Financial Flows
When talking about democratic elections, one must first have the answer to the question of how the participating parties are funded. Do they use prohibited sources of funding, such as donations from businesses and related legal entities, funds raised from other states, investments resulting from the misuse of state resources, and so on? Unfortunately, in the 2026 National Assembly elections, neither voters, journalists, nor NGOs and observers will know how parties are financing their pre-election funds. The reason is that pre-election funds will be financed exclusively from party accounts, and detailed information about these will only be published a year later in the parties' annual reports. This is a very delayed accountability, and the impact that illegal money can have on the elections will already be irreversible by the time of disclosure. It turns out that, without legislative changes, we will have elections where the principle of transparency will be undermined from the outset, at least regarding one critical component: financing.
Unfair Advantage at the Expense of State Resources
Observatory reports often mention the misuse of administrative resources during elections. Administrative resources are the human, financial, material, informational, transport, and other means that officials possess during elections, conditioned by their control over personnel, finances, and allocations in the public sector.
We see numerous cases of misuse of these resources during national and LSGB elections: additional, unplanned financial allocations to solve community problems, misuse of public television airtime, directing and compelling employees of state and community structures to participate in rallies, holding entertainment events with public resources, and so on. This, of course, gives a disproportionate and unfair advantage to the ruling party and candidates, undermining the principle of equality and the voter's freedom to form an opinion. Although the legislation provides for liability measures for violating the ban on the misuse of administrative resources, in practice, this vicious activity continues, and there is a high probability of seeing many manifestations in the upcoming National Assembly elections as well.
Undermining the Institution of Impartial Observation
Politically biased or "fake" observation is considered the monitoring of elections by groups and individuals who are not independent, pursue a political goal, engage in campaigning, and are interested in specific outcomes. Biased or fake observation is essentially a form of political activity aimed at promoting the interests of politicians or forces through the imitation of credible observation. Unlike independent and impartial observers, fake observation groups show less financial transparency and publish biased reports, if they publish them at all. The goal of fake observers is either to legitimize flawed elections or, conversely, to demean and undermine the authority of electoral institutions and free elections, create informational chaos, and thus promote their interests.
The Armenian Electoral Code prohibits observation missions from engaging in pre-election campaigning. Despite this, biased observation missions have operated actively and unhindered in the last two LSGB elections, and this activity suggests that they will have a greater presence in the upcoming National Assembly elections. This significantly damages the role and credibility of the observer as an impartial arbiter in elections, as voters are deprived of the opportunity to hear an unbiased opinion about the actual quality of the elections. The most important factor in elections is trust, and fake observers operating with political expediency create uncertainties and spread disinformation, which can lead to crises.
Hybrid Threats
The most trendy discourse surrounding elections is, of course, hybrid threats. Hybrid threats are multi-layered electoral threats created by external and internal actors, mainly coupled with disinformation, illegal financing of the competition, vote buying, and cyberattacks. Given the continued interest of external actors in influencing the political landscape in Armenia, the connections of recently activated political groups with foreign states, and the lessons learned from the elections in Moldova and Romania, the bodies responsible for organizing elections and civil society organizations must vigilantly analyze possible risks and work to counter them.
On the other hand, exaggerating hybrid threats and talking about them unnecessarily often—without fundamental control measures, but only with the aim of creating narratives or counter-narratives (especially again with the participation of external actors)—can itself turn into a "hybrid threat" and be abused by the government to suppress and silence opposition voices.
The Role of Civil Society
It is no secret that civil society organizations and the media in Armenia have played an important role for many years in monitoring electoral processes: they have recorded the main violations, collected facts, and created public pressure for fairer processes. Today, when the overwhelming majority of electoral violations have shifted from the polling station to the pre-election phase, detecting them has become significantly more difficult. The use of administrative resources, the imbalance of campaigning, or illegal financial flows require systematic monitoring, expert analysis, and rapid response. However, most NGOs are not engaged in monitoring pre-election processes, leaving the field to 1-2 specialized observation coalitions and investigative journalists, which, given the diversity of electoral challenges, may be insufficient. Civil society organizations specialized in various sectors should monitor and assess electoral processes from their sectoral perspective.
Decreased funding forces many organizations to operate more constrainedly. Existing funding mechanisms can lead to a situation where civil society organizations are more involved in voter awareness programs than in monitoring electoral processes. Furthermore, it is concerning when some civil society groups see themselves in the domain of campaigning. This is not about voter awareness or fighting disinformation, but about the promotion of so-called "values," the boundary of which with pre-election campaigning can be very subtle and, in a polarized electoral environment, can diminish already fragile credibility.
There is also an approach that the current situation should be considered sufficiently satisfactory against the backdrop of past large-scale electoral violations. But it is precisely the goal of strengthening and continuously developing the current, comparatively more free and transparent electoral processes that should oblige us to set and strive for higher standards.
Mariam Hoveyan
Head of Electoral Programs, Transparency International Anti-Corruption Center (TIAC)
The article was written as part of the Regional Center for Democracy and Security’s “Democratic Security for Armenia” project.