2018-25. համայնքներ, որտեղ ընտրարդյունքը «չի արժանացել» կառավարության գոհունակությանը
2018-ի քաղաքական իրադարձություններից հետո համայնքներում նոր թափ առան տեղական ժողովրդավարական փոփոխությունները։ Ինչպես մայրաքաղաք Երևանում, այնպես էլ առանձին մարզերում և համայնքներում կար անհրաժեշտություն հետևելու ԱԺ ընտրություններին և ձևավորելու նոր տեղական իշխանություններ՝ հաշվի առնելով առաջ եկած նոր իրողությունները։
Բացի այդ, համայնքները 2016-ից սկսած՝ ըստ փուլերի, սկսեցին խոշորանալ՝ միավորվելով վարչական շրջանների հետ։ Սա հանգեցրեց կառավարման նոր մոդելի ներդրմանը համայնքներում, և ՏԻՄ համամասնական ընտրակարգի ընդլայնմանը։ Հիմնական խոշորացումն ու մեծ ծավալի համայնքային ընտրությունները տեղի ունեցան 2021-ի դեկտեմբերի 5-ին։ Սակայն ի տարբերություն ԱԺ համապետական ընտրությունների՝ իշխանությունները չկարողացան ձևավորել բացարձակ մեծամասնություն։
Դրա պատճառներից էր այն, որ իշխանությունները դեռ չէին հասցրել ստեղծել համապատասխան քաղաքական թիմեր՝ 30 տարիների ընթացքում ձևավորված տեղական քաղաքական թիմերի դեմ պայքարելու համար։ Իշխող ուժի հաղթանակները համայնքներում պայմանավորված էր հեղափոխական էյֆորիայով և նախկին քաղաքական ուժերի հանդեպ ձևավորված անվստահությամբ։
Համայնքների ընտրողները հնարավորություն ունեն անմիջականորեն շփվելու իրենց կողմից արդեն իսկ ճանաչելիություն ունեցող թեկնածուների հետ, ինչը հաջողությամբ կիրառեցին նաև նոր իշխանությունները։ Նրանք նախընտրական ցուցակներում ներգրավեցին հեղինակություն ունեցող անձանց, այդ թվում՝ 10-20 տարի շարունակ կառավարած գյուղապետերի։ Քաղաքական պայմանավորվածությունների արդյունքում բնակավայրերի վարչական ղեկավարները հաճախ նշանակվում են համայնքապետերի կողմից, ինչը տեղական քաղաքական «առևտրի» օրինակ է. ցուցակներում որևէ անձի ընդգրկվելը բերում է ընտրազանգվածի կողմնորոշում, իսկ այդ անձը, իր հերթին, ստանում է վարչական պաշտոն։
Սակայն սա միակ մեխանիզմը չէր, որին դիմեցին գործող իշխանությունները։ Այն համայնքներում, որտեղ նրանք չկարողացան տեղական իշխանություն ձևավորել, առաջացավ կառավարման ճգնաժամ։ Եթե ավագանու անդամները, չկարողանալով մեծամասնություն կազմել, հրաժարվում էին իրենց մանդատներից, ապա մյուս խմբակցությունները ևս չէին կարողանում կոալիցիա կազմել, ինչի արդյունքում Կառավարության և ԿԸՀ որոշմամբ հայտարարվում էին նոր ընտրություններ։
Նկատենք, որ պետական բյուջեից միջինը 33-34 մլն դրամ է ծախսվում մեկ համայնքում ընտրությունների կազմակերպման համար։ Երկրորդ ընտրական փուլում իշխանությունները սկսեցին առավել ակտիվ օգտագործել վարչական ռեսուրսները՝ մեծամասնություն կազմելու նպատակով։ Այդպիսի համայնքների օրինակներից են Վեդին, Անին, Սիսիանը և Թալինը։
Որոշ համայնքներում իշխանությունները փորձեցին այլ խմբակցություններից ավագանու անդամների «փախցնել» իրենց խմբակցություն՝ ապահովելով մեծամասնություն (օրինակ՝ Ալավերդիում, Ախուրյանում, Ամասիայում և Երևանի վերջին ընտրություններում)։
Կային նաև այլ հետաքրքիր օրինակներ, երբ իշխանություն ձևավորել չստացվեց, սակայն իշխանությունները փորձեցին ազդեցություն ունենալ ընդդիմադիրների վրա քրեական հետապնդումների և դատական գործընթացների միջոցով (օրինակ՝ Գորիսում, Վանաձորում և Գյումրիում)։
ԱԺ համապետական ընտրություններից անմիջապես հետո վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ նշել էր.
«Այսօրվա ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքները որոշ համայնքապետերի համար, որոնք ընդգրկված են եղել տարբեր քաղաքական ուժերի համամասնական ցուցակներում, պետք է ազդանշան լինեն իրենց հետագա պաշտոնավարումը շարունակելու կամ դադարեցնելու վերաբերյալ»։
Սա արդեն կարելի է համարել կենտրոնական իշխանությունների կողմից ուղիղ նախազգուշացում՝ նախքան քաղաքական և քրեական հետապնդումների մեկնարկը։
Քաղաքական և քրեական հետապնդումները համայնքներում ՔՊ-ի կամ կենտրոնական իշխանությունների կողմից
Անդրադառնանք ամենաթարմ զարգացող իրադարձությանը՝ Գյումրիի 2025-ի մարտի 30-ին սպասվող արտահերթ ընտրությանը՝ հետահայաց նայելով պատճառահետևանքային կապին։
2021-ի հոկտեմբերի 17-ի Գյումրիի ընտրությունների արդյունքում Բալասանյան դաշինքը ավագանու կազմում զբաղեցրեց 14 մանդատ, Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունը՝ 11, Զարգացում և քաղաքացիական կողմնորոշումը (ԶԱՔԿ)՝ 4, Ապրելու երկիրը և ՀՀԿ-ն՝ 2-ական, իսկ Բարգավաճ դեմոկրատական կուսակցությունը (ԲԴԿ)՝ 1 մանդատ։ Այսպիսով, քաղաքական որևէ ուժ բացարձակ մեծամասնություն չհավաքեց։ Այդ պահին առաջատար Բալասանյան դաշինքին երեք մանդատ էր պակասում, որպեսզի դառնար կայուն մեծամասնություն։ Սակայն ՔՊ-ի հետ հուշագիր ստորագրեցին, որի արդյունքում քաղաքի կառավարմանը մասնակցեց նաև ՔՊ-ն, ներկայացնելով երկու փոխքաղաքապետ։
Այս կոալիցիոն կառավարումը տևեց գրեթե երեք տարի, սակայն ինչ-որ պահից ՔՊ-ն միակողմանիորեն խզեց Բալասանյան դաշինքի հետ հուշագիրը՝ պատճառաբանելով, որ քաղաքում ստվերային կառավարում է իրականացվում։ Այսպիսով, ՔՊ-ն դուրս եկավ կոալիցիայից և դիրքավորվեց որպես ընդդիմություն։ Դրանից ամիսներ անց սկսվեցին նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի և նրա մերձավոր անձանց նկատմամբ քաղաքական և քրեական հետապնդումները։ Նախ՝ նրա որդուն՝ Միսակ Բալասանյանին, ետ կանչեցին Իրաքում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից։ Մյուս որդուն՝ գործարար Խաչատուր Բալասանյանին, ձերբակալեցին նրա և նրա մերձավոր ազգականի հետ առնչվող կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործի շրջանակներում։ Վերջին քայլը Սամվել Բալասանյանի ձերբակալման որոշումն էր։
Այսպիսով, Բալասանյանների նկատմամբ քաղաքական և քրեական հետապնդումների արդյունքում գործող քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանի գլխավորած դաշինքի ավագանու անդամները սկսեցին վայր դնել իրենց մանդատները՝ առանց հրապարակային բացատրությունների։ Սա քաղաքում հանգեցրեց կառավարման ճգնաժամի, որի լուծումը տվեց ՀՀ վարչապետը ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելով։ Սա, սակայն, հակասում էր այդ պահին գործող ՏԻՄ օրենսդրությանը, բայց ԱԺ-ում ՔՊ-ի նախաձեռնությամբ վարչապետին լիազորեցին ԺՊ նշանակելու համար օրենսդրական փոփոխություն կատարել։ Փաստացի այս գործընթացով նախքան ընտրությունները չեզոքացվեց քաղաքային իշխանությունը՝ ՔՊ-ին տալով վարչական ակնհայտ առավելություն գալիք ընտրություններում։ Բացի այդ, կրկին ապահովվեց կենտրոնական իշխանությունների ուղիղ միջամտությունը տեղական ինքնակառավարման մարմնի գործունեության մեջ՝ հարցականի տակ դնելով Գյումրիի ինքնակառավարումը, քանի որ պաշտոնակատար նշանակվեց ՔՊ-ի թեկնածուն գալիք ընտրությունների համար։
Գորիս
Գորիսում պատկերը այլ է։ 2017-ից ընտրված համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը 2021-ին մասնակցեց ԱԺ համապետական ընտրություններին՝ «Հայաստան» դաշինքի ցուցակում՝ որպես պատգամավորի թեկնածու։ Քարոզարշավի ընթացքում աչքի ընկավ իշխանությունների հասցեին կոշտ քննադատությամբ։
Նախքան ԱԺ համապետական ընտրությունները, դեռ 2019-ին, ՀՀ կառավարությունը Գորիսը ճանաչել էր որպես լավագույն համայնք։ Այդ ժամանակ կենտրոնական իշխանությունների հետ առճակատումներ չէին դիտարկվում։ Սակայն 2021-ի համայնքային ընտրություններից չորս ամիս առաջ Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվեց դատախազության միջնորդությամբ և ԿԸՀ համաձայնությամբ։ Այդ շրջանում նաև կալանավորվեցին Մեղրիի համայնքի հրաժարական ներկայացրած քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը, Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանը, Որոտանի համայնքապետ Սուրեն Օհանջանյանը և Քարահունջի համայնքապետ Լուսինե Ավետյանը։
Չնայած այդ հանգամանքին՝ Առուշ Առուշանյանի դաշինքը մասնակցեց ընտրություններին և ստացավ կայուն մեծամասնություն.
• Առուշ Առուշանյանի դաշինք՝ 13 մանդատ,
• ՔՊ՝ 7 մանդատ։
• ՀԱԿ՝ 1 մանդատ,
Գորիսում համայնքապետի ընտրությունը հնարավոր դարձավ միայն այն բանից հետո, երբ դատարանը Առուշանյանին արդարացրեց։ Սակայն դատարանը նրան հինգ տարով զրկեց ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից, բայց ավագանին կրկին ընտրեց նրան։ Չնայած դրան, հետապնդումները չդադարեցին, և նոր մեղադրանք առաջ քաշվեց։ Այս փուլում նախկին արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը նույնիսկ հանրային հորդորում էր Գորիսի ավագանուն անվստահություն հայտնել Առուշանյանի նկատմամբ։
Արդյունքում իշխանությունները չկարողացան իշխանափոխություն իրականացնել կամ նոր ընտրություններ կազմակերպել, բայց կարողացան Գորիսի ընդդիմադիր համայնքապետի լոյալությունը ձեռք բերել, ինչի հետևանքով նախկին առճակատումները մոռացության մատնվեցին։
Վանաձոր
Վանաձորում ևս ընտրություններից հետո չի հաջողվել ձևավորել լիարժեք ՏԻՄ մարմիններ։ 2021-ի դեկտեմբերի 5-ի ընտրությունների արդյունքում.