Մեծացնել վստահությո՞ւնը, թե՞ լսարանը․ հայկական մեդիայի բարդույթների շուրջ
Հայաստանի հանրությունը տարբեր ինստիտուտների շարքում ամենաքիչը վստահում է լրատվամիջոցներին։ Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի հետազոտության՝ «Կովկասյան բարոմետրի» արդյունքներով՝ հարցվածների 73 տոկոսը պատասխանել է, որ չի վստահում լրատվամիջոցներին։
Մեկ այլ հետազոտություն, որ իրականացրել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամը Հայաստանի 14-ից 29 տարեկան երիտասարդների շրջանում 2022-ի մայիս-հունիսին, կրկին վկայում է լրատվամիջոցների նկատմամբ ցածր վստահության մասին։ Հարցվածների ընդամենը 12 տոկսն է «լիովին» կամ «բավականին» վստահում լրատվամիջոցներին։ Երիտասարդները լրատվամիջոցներից ավելի քիչ վստահում են միայն քաղաքական կուսակցություններին։
Այս հետազոտություններն իրականացվել են մեկուկես-երկու տարի առաջ։ Այդ ընթացքում Հայաստանում քաղաքական բևեռացումը շարունակվել է, ու անգամ էմպիրիկ հայացքով՝ լրատվամիջոցների նկատմամբ վստահության մակարդակը առնվազն փոփոխություն չի կրել, եթե չասենք, որ իջել է (սպասենք նոր հետազոտությունների հրապարակմանը)։
Ինչո՞ւ է լրատվամիջոցների նկատմամբ վստահությունն այդքան ցածր։
Այս հարցի պատասխանները բազմաշերտ են՝ ապատեղեկատվության և կեղծ լուրերի մեծացող ալիքներ; քաղաքական բևեռացում, որն արտացոլվում է մեդիայում; անվտանգային մշտական սպառնալիքներ, որ պարարտ հող են ստեղծում տարատեսակ մաիպուլյացիաների ու վերլուծաբանների համար, որոնք իրենց հերթին խլացնում են իսկական փորձագիտական ձայները; արտաքին դերակատարների կողմից իրենց քաղաքական գծի և խոսույթների տեղայնացված մատուցանում հայկական լսարանին; սոցիալական մեդիայի գերիշխանություն, որտեղ էթիկական նորմեր և պատասխանատվության չափորոշիչներ չկան; հանրության մեդիա գրագիտության ցածր մակարդակ; «էխո-խցիկի» (eco chamber) երևույթ, երբ մարդիկ՝ անկախ կրթական ցենզից, սպառում են այն տեղեկատվությունն ու վերլուծությունը, որոնք վերահաստատում են իրենց սեփական համոզմունքները։ Այս ամենին գումարվում են լրագրողական կրթության բացը և ոլորտային լրագրողների (beat reporters) խիստ պակասը։
Այնուամենայնիվ, «մեդիայի նկատմամբ անվստահություն» ասվածը լայն հասկացություն է։ Հարկավոր է հասկանալ՝ այդ անվստահությունը վերաբերում է անխտիր բոլորին, թե որոշակի խումբ լրատվամիջոցների կամ անգամ կոնկրետ լրատվամիջոցների։
Հայաստանյան մեդիա դաշտը կարելի է բաժանել հետևյալ հիմնական խմբերի․
1․ Իշխող քաղաքական ուժին սպասարկող լրատվամիջոցներ
Այս շարքում կան մասնավոր նորահայտ հեռուստաընկերություններ և բազմաթիվ կայքեր, այդ թվում վարչապետի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակը»։ Այս խմբում են նաև իշխող ուժի արբանյակ կուսակցությունների և/կամ անձերի պատկանող լրատվամիջոցներ։
Ամենակարևորը, այս խմբում է ամենալայն սփռում ունեցող Հանրային հեռուստաընկերությունը, որն այդպես էլ չի դարձել հանրային օրակարգը սպասարկող լրատվամիջոց և շարունակում է ծառայել օրվա իշխանությանը։ Չնայած 2018-ից հետո ավելացած պլյուրալիզմին և ընդդիմադիր գործիչներին ավելի շատ ձայն տրամադրելու գործելաոճին՝ Հանրայինն ակնհայտորեն իշխող ուժի գրաքննության կամ ինքնագրաքննության ներքո է։ Օրինակ, 2020-ի վերջին Երևան նոր ավտոբուսների ժամանումը տեղ չգտավ Հ1-ի լուրերում, քանի որ Քաղաքացիական պայմանագիրը գժտված էր Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ։ Նմանապես, քանի որ իշխող քաղաքական ուժի և Հայ առաքելական եկեղեցու հարաբերությունները լարված են, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ամանորյա ուղերձը չհեռարձակվեց Հ1-ի եթերում՝ Հայաստանի անկախությունից ի վեր առաջին անգամ։ Հ1-ը կառավարության մշտափոփոխ քաղաքականությունն է պաշտպանում նաև այլ հարցերում ու հատկապես Արցախի հարցում (որն այս կառավարության ձեռամբ՝ այլևս չկա)։
2․ Նախկին իշխանություններին սպասարկող լրատվամիջոցներ
Այս շարքում նախևառաջ երկրորդ և երրորդ նախագահների հետ փոխկապված և/կամ նրանց քաղաքական գիծը առաջ տանող լրատվամիջոցներն են, այդ թվում՝ լայն սփռում ունեցող հեռուստաընկերություններ, կայքեր։ Այստեղ կարելի է դասել նաև ՀՅԴ-ի հետ կապվող լրատվամիջոցները։
Լրատվամիջոցների առաջին և երկրորդ խմբերը խիստ հակադիր դիրքերում են իրար նկատմամբ՝ «թալանչիներ» և «դավաճաններ» փոխադարձ խոսույթներով։
3․ Ռուսական լրատվամիջոցներ և նրանց հայաստանյան դուստրեր
Այս խմբում նախևառաջ ռուսական պետական հեռուստաալիքներն են, որոնք Հայաստանում ունեն վերգետնյա հեռարձակում և ներկա են նաև մալուխային բոլոր փաթեթներում։ Ռուսական լրատվամիջոցների հայկական դուստրերը ստեղծում են նաև տեղայնացված բովանդակություն՝ հայերեն և ռուսերեն։
Այս լրատվամիջոցները Մոսկվայի քաղաքական-քարոզչական գիծն են առաջ տանում և որպես կանոն՝ քննադատում Հայաստանի ներկա կառավարությանը։
Հատկապես ավագ սերունդը, որ ավանդաբար դիտել է ռուսերեն հաղորդումներ, այս լրատվամիջոցների լսարանն է։
Հատկանշական է, որ հայկական շատ լրատվամիջոցներ իրենց միջազգային լուրերը վերցնում են ռուսալեզու կայքերից, ինչը պայմանավորված է ռուսերենի դեռ մեծ (բայց մարող) ազդեցությամբ։
4․ Դրամաշնորհներով գործող լրատվամիջոցներ
Այս խմբի լրատվամիջոցները ամբողջությամբ կամ մասամբ կախված են արևմտյան կառավարությունների և կազմակերպությունների ֆինանսավորումից։ Ի տարբերություն նախորդ երեք խմբերի՝ սրանք ունեն որոշակի թափանցիկություն ֆինանսավորման աղբյուրների և խմբագրակազմի վերաբերյալ, քանի որ դա նաև դրամատուների պահանջն է։
Չնայած արևմտյան դոնորները լրատվամիջոցներին հիմնականում աջակցություն են տրամադրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, բարեփոխումների, խաղաղաշինության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղություններով՝ այս խումբը տարասեռ է թե՛ բովանդակության, թե՛ խմբագրական մոտեցումների առումով։
Այս խմբում կարելի է դասել նաև «Ազատությանը», որը վերջին երկու-երեք տարում թերևս դարձել է Հանրայինի որակյալ այլընտրանքը, իհարկե՝ որոշակի վերապահումներով։
5․ Եվ այլն
Կան նաև փոքր ու միջին չափի այլ լրատվամիջոցներ, որոնք ֆինանսավորման աղբյուրների և խմբագրական քաղաքականության թափանցիկություն չունեն։
Մեծացնել վստահությո՞ւնը, թե՞ լսարանը
Վերոնշյալ բոլոր խմբերի լրատվամիջոցները ձգտում են հնարավորինս մեծացնել իրենց տարածումը՝ թե՛ վերգետնյա հեռարձակմամբ, թե՛ կայքերում և թե՛ սոցցանցերում։
Սակայն միշտ չէ, որ լսարանի մեծացումը երկարաժամկետ կտրվածքով նպաստում է վստահության կառուցմանը։ Սա հայկական մեդիա դաշտի ամենամեծ խնդիրներից է, որին առերեսվում են ոչ միայն քաղաքականացված, այլև մյուս լրատվամիջոցները։
Ամենամեծ գայթակղությունը դիտումներ ապահովելու համար փորձագիտական գիտելիք չունեցող մեդիա գլուխներին որպես փորձագետ հարթակ տրամադրելն է, որոնք կեղծ իրականություն են ստեղծում։ Դա արվում է կա՛մ դիտումների համար, որովհետև, որպես կանոն, էքսցենտրիկ ապուշներին ավելի շատ են դիտում; կա՛մ քաղաքական որոշակի նպատակահարմարություններով; կա՛մ էլ ելնելով լրատվամիջոցի ղեկավարների քաղաքական նախասիրություններից, որոնք իրենք իրենց սեփական «էխո-խցիկն» են ստեղծում։
Մեդիան ընդհանրապես ու լրագրողները մասնավորապես քայքայում են երկարաժամկետ վստահությունը մի շարք այլ պատճառներով ևս։ Դրանցից առավել տարածվածը (որ, բնականաբար, փաստեր ստուգողների ուշադրությանը չի արժանանում) որևէ նյութի վերջնարդյունքն ի սկզբանե որոշելն է՝ կա պայմանական «դատավճիռը», և պետք է «ճիշտ» մարդկանց բերանով հաստատել դատավճիռը։
Խնդրի ձևակերպման և վերջնարդյունքի միջև այս խզումը քայքայում է ոչ միայն վստահությունը մեդիայի նկատմամբ, այլև պետության հիմքերը։
Տարատեսակ խեղկատակ վլոգերների ու ինքնակոչ «քաղաքագետների» դեմ իսկական մեդիան չի կարող պայքարել նրանց հետ մրցելով։ Առավել ևս՝ նրանց իր բովանդակության մաս դարձնելով։ Այդ մրցակցությունում հաղթելու շանս չկա։
Մեդիան՝ հանրային օրակարգ սպասարկող լրատվամիջոցները, հաղթել կարող են միայն երկարաժամկետ վստահություն կառուցելու միջոցով։
Լրագրողական ազնվությունը և պրոֆեսիոնալիզմը չեն կարող զոհաբերվել դիտումներին ու քլիքներին։
Դասական ճշմարտությունն ասում է, որ մեդիան ժողովրդավարական հասարակության կարևորագույն հենասյուն է, որովհետև տեղեկատվություն և վերլուծություն մատուցելով՝ թույլ է տալիս, որ քաղաքացիները կատարեն գիտակցված ընտրություն։

Armenian media should build trust, not sacrifice it for more clicks
The media is the least trusted institution among the Armenian public. According to the results of the CRRC’s Caucasus Barometer survey, in 2022, 73% of respondents said they do not trust the media.
Another survey conducted by the Friedrich Ebert Foundation among youth in Armenia in 2022 again indicated low trust in the media. Only 12% of respondents said they “fully” or “rather” trusted the media. Among young people, the media came in as the second-least trusted, only after political parties.
These studies were carried out several years ago. During that time, political polarization in Armenia continued, and the public’s level of trust in the media has certainly not improved, if not to say that it has worsened.
Why is trust in the media so low?
The answers to this question are multi-layered. They include: growing waves of disinformation and fake news; political polarization reflected in the media; constant security threats that create fertile ground for various manipulations and analyses, which in turn, silence genuine expert voices; the promotion of external actors’ agendas through locally contextualized content and rhetoric; the dominance of social media, where there are no ethical norms or standards of responsibility; low level of media literacy; and an “echo chamber” phenomenon, where people, regardless of educational background, consume information and analyses that reaffirm their own beliefs. Added to all of this are gaps in journalistic education in Armenia and the severe lack of beat reporters.
However, distrust of the media is a broad concept. It is necessary to understand whether this distrust applies to everyone indiscriminately or to a certain group of media or even specific media.
The Armenian media sphere can be divided into the following main groups:
1. Media serving the ruling party
Among these, there are new private TV stations and many websites, including the Armenian Times (Haykakan Zhamanak), owned by Prime Minister Nikol Pashinyan’s family. This group also includes media belonging to “satellite parties” of the ruling elite.
The most important member of this group is the Public TV company, which has the widest distribution of any outlet. It has never become a media serving the public agenda and instead continues to serve the government of the day. Despite increased pluralism after the 2018 Velvet Revolution and its practice of giving more voice to opposition figures, Public TV is clearly either under the censorship of the ruling party or self-censorship. For example, the purchase of new buses for Yerevan in late 2021 did not appear on Public TV, because the ruling Civil Contract party was at odds with then-Mayor Hayk Marutyan. Similarly, because the relations between the ruling party and the Armenian Apostolic Church are strained, the New Year’s message of Catholicos Karekin II was not broadcast on Public TV for the first time since Armenia’s independence. Public TV defends the government’s ever-changing policies in other issues as well, especially on the issue of Artsakh (which no longer even exists, courtesy of this government).
2. Media serving the former authorities
Among these, first of all, there are the media connected with the second and third presidents and promoting their political positions, including TV stations and websites with a wide outreach. The media connected with the ARF (Dashnaktsutyun) can also be placed here.
The first and second groups of media have very opposite stances toward each other, using the terms “thieves” and “traitors” back and forth at each other.
3. Russian media and their Armenian subsidiaries
In this group are, first of all, the Russian state TV channels, which have terrestrial broadcasting in Armenia and are also present in all cable packages. Armenian subsidiaries of Russian media also create localized content in Armenian and Russian.
These media advance Moscow’s political line and propaganda and, as a rule, criticize Armenia’s current government.
The older generation, which has traditionally watched Russian programs, is often the audience for these media.
Notably, many Armenian media source their international news from Russian-language websites, which is due to the still great (though fading) influence of the Russian language.
4. Donor-funded media
The media of this group depend in whole or in part on the funding of Western governments and organizations. Unlike the previous three groups, these media have some transparency about funding sources and editorial staff, as this is a donor requirement.
Although Western donors mainly provide support to the media in the areas of democracy, human rights, reforms, peacebuilding, and the fight against corruption, this group is heterogeneous in terms of both content and editorial approaches.
Radio Azatutyun (RFE/RL) can also be included in this group. In recent two-three years, it has perhaps become a quality alternative to Public TV, with certain reservations, of course.
5․ Others
There are also other small and medium-sized media that lack transparency of funding sources and editorial policies.
Increase trust or audience?
The media of all the groups mentioned above strive to increase their reach as much as possible, both through terrestrial broadcasting and on websites and social networks.
However, increasing one’s audience by all means does not always contribute to building trust in the long term. This is one of the biggest problems in the Armenian media field, faced not only by politically biased media, but also all other media.
The biggest temptation is to give a platform to talking heads with no expertise and present them as experts to generate views, creating a false reality. This may be for views, because as a rule, useful idiots generate more views. Or it may be done with certain political interests, or based on the political preferences of the media bosses, who create their own echo chamber.
The media in general and journalists in particular must be cautious in order not to erode long-term trust for a number of other reasons as well. The most common temptation here is to determine the outcome of any story from the very beginning. In this case, there is a conditional outcome, which is then necessary to corroborate through the mouths of the “right” people.
This gap between the formulation of the problem and the final result erodes not only trust in the media, but also the foundations of the state.
The real media cannot fight against various clown vloggers and self-proclaimed “political experts” by competing with them. Even more, by making them a part of their content. There is no chance of winning that competition. It is a zero-sum game.
The media – the media serving the public agenda – can win only by building long-term trust. Journalistic integrity and professionalism cannot be sacrificed for views and clicks. It is a classic truism that the media is the most important pillar of a democratic society because providing information and analysis allows citizens to make informed choices. The keywords here are “information and analysis” and “informed choice.”