Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումները՝ վտանգված. ինչ պետք է և չպետք է անի Արևմուտքը
2018-ի թավշյա հեղափոխությանը հաջորդած տարիներին Հայաստանին դրվատանքի են արժանացրել ժողովրդավարական առաջընթացի համար։ Ավելի թափանցիկ, հաշվետու և ներառական կառավարության խոստումը հույս արթնացրեց Հայաստանի քաղաքացիների մոտ և գրավեց միջազգային հանրության ուշադրությունը։ Այնուամենայնիվ, ընտրական գործընթացներում և խոսքի ազատության ոլորտում զգալի առաջընթացին զուգահեռ վերջին տարիներին երկրի ժողովրդավարական հետագծում մտահոգիչ միտումներ են նկատվում:
Այս միտումները հատկապես ակներև են դարձել Արցախյան երկրորդ պատերազմում Հայաստանի պարտությունից և դրան հաջորդած ներքին անկայունության և աշխարհաքաղաքական փխրունության ժամանակաշրջանում: Իշխող կուսակցությունը, բախվելով ներքին և արտաքին մարտահրավերներին, որդեգրել է 2018-ի թավշյա հեղափոխության հիմքում ընկած արժեքներին չհամապատասխանող մոտեցումներ։ Փոխանակ կենտրոնանալու ուժեղ ինստիտուտների կառուցման վրա, որոնք կապահովեն առկա հասարակական և քաղաքական տարաձայնությունների խաղաղ հանգուցալուծում, իշխող կուսակցությունը ներքաղաքական պայքարում փոխառել է իր հակառակորդների գործելաոճն ու հռետորաբանությունը։ Սա կասկածի տակ է դնում իշխող կուսակցության հանձնառությունըՀայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներին։
2021-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո ի հայտ են եկել վարքագծի որոշակի օրինաչափություններ և միտումներ, որոնք վտանգում են թավշյա հեղափոխության ժողովրդավարական ձեռքբերումները։ Այս զարգացումները կարելի է դասակարգել՝ ըստ հիմնական ոլորտների:
Առաջինը քաղաքական բևեռացումն է և պառակտող հռետորաբանությունը: 2018-ին իշխանափոխությունից հետո նախկին, իսկ այսօր՝ ընդդիմադիր վերնախավերը սկսեցին թիրախավորել նոր իշխանություններին՝ նրանց պիտակավորելով որպես Ջորջ Սորոսի հետևորդներ և արտաքին դերակատարների կողմից Հայաստանի քաղաքական դաշտ ներմուծված անհատներ: Արցախյան երկրորդ պատերազմում կրած պարտությունից հետո ընդդիմությունը սաստկացրեց իր հարձակումները՝ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա թիմին անվանելով «դավաճաններ»։
Պառակտող և բևեռացնող քաղաքական հռետորաբանության խնդրով զբաղվելու փոխարեն իշխող կուսակցությունը հետևեց ընդդիմության օրինակին և մշակեց քաղաքական հակառակորդներին թիրախավորող սեփական բառապաշարը: Ինչ-որ պահից Նիկոլ Փաշինյանը և իր թիմը սկսեցին դիրքավորվել որպես ինքնիշխանության պաշտպան՝ իրենց բոլոր մրցակիցներին անվանելով «հինգերորդ շարասյուն»։ Այս մոտեցման կիզակետը 2022-ի Երևանի քաղաքապետի ընտրություններն էին, որոնց ընթացքում Փաշինյանը և իշխող կուսակցության մյուս անդամները թիրախավորեցին իրենց նախկին դաշնակից և գլխավոր մրցակից Հայկ Մարությանին։
Այս քաղաքականության արդյունքում էլ ավելի է սրվել քաղաքական բևեռացման և պառակտիչ հռետորաբանության խնդիրը։ Սա մահացու վտանգ է ներկայացնում նոր ձևավորվող հայկական ժողովրդավարության համար, քանի որ բոլոր հիմնական քաղաքական դերակատարները հակված են ապալեգիտիմացնել իրենց հակառակորդներին և տեղ չթողնել քաղաքակիրթ քաղաքական բանավեճի համար: Երկընտրանքի, «սևի ու սպիտակի» բաժանումները պարարտ հող են ստեղծում քաղաքական արմատականության համար:
Մեկ այլ մտահոգիչ միտում, որը կարող է Հայաստանին մղել դեպի ժողովրդավարական հետընթաց, իշխող կուսակցության կողմից անկախ մարմինների վերահսկողության տակ առնելն է: Այս միտումը սրվեց 2021-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Հանդիպելով մարտահրավերների ինչպես համակարգի ներսից, այնպես էլ դրսից՝ իշխող կուսակցությունը սկսեց համակարգված վերահսկողություն հաստատել այն ինստիտուտների վրա, որոնք պետք է ինքնավար լինեն:
Օրինակ՝ Հայաստանի նախագահը, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի ղեկավարը, Փաշինյանի կառավարության նախկին նախարարներ են։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահը իշխող կուսակցության նախկին պատգամավոր է։ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը նույնպես վերահսկվում է իշխող կուսակցության նախկին պատգամավորների և Փաշինյանների ընտանիքին մոտ կանգնած անհատների կողմից։
Իշխող կուսակցության՝ հանրային անկախ ինստիտուտների գոյության հանդեպ անհանդուրժողականությունը վերջերս դրսևորվեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի տնօրեն Գարեգին Խումարյանի փոխարինմամբ։ Այս գործընթացում ներգրավված առանցքային պաշտոնյան խոստովանեց, որ որոշման առաջնային պատճառը Խումարյանի կողմից վարչապետ Փաշինյանի քաղաքականության հրապարակային քննադատությունն էր։
Այս գործողությունների հիմքում ընկած տրամաբանությունը պարզ է՝ հետպատերազմյան բուռն շրջանից հետո իշխող կուսակցությունը ձգտում է լիակատար վերահսկողություն սահմանել պետական բոլոր ինստիտուտների վրա։ Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ ինստիտուցիոնալ զսպումների և հավասարակշռության բացակայության պայմաններում ժողովրդավարությունը դժվար թե ամրապնդվի։
ՏԻՄ ընտրությունները ևս մեկ խնդրահարույց ոլորտ է, որը հարցեր է առաջացնում իշխող կուսակցության՝ ժողովրդավարական նորմերին հավատարմության վերաբերյալ: Թեև հեղափոխությունից հետո բոլոր մակարդակներում ընտրությունների որակը զգալիորեն բարելավվել է, իշխող կուսակցությունը մի քանի քաղաքներում ընտրված ընդդիմադիր քաղաքապետներին հեռացնելու և իր դաշնակիցներին նշանակելու նպատակով հետընտրական գործընթացներ է նախաձեռնել: Այս օրինաչափությունը լուրջ կասկածի տակ է դնում իշխող կուսակցության հավաստիացումները, թե ընտրակեղծիքների դարաշրջանին վերադարձ չի լինի։
Վերոհիշյալ միտումները հիշեցնում են այն գործընթացները, որոնք Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում վերջին տասնամյակում հանգեցրել են ժողովրդավարական հետընթացի: Այս առումով Հայաստանը ներկայում ավելի մոտ է «հունգարացմանը», քան ժողովրդավարության զարգացմանը։ Հայաստանի համար մեկ այլ նախազգուշացնող օրինակ է հարևան Վրաստանը, որտեղ նմանատիպ գործընթացներ են ծավալվել վերջին տարիներին։
Որպեսզի այս սցենարները Հայաստանում իրականություն չդառնան, Հայաստանի արևմտյան գործընկերները պետք է վերանայեն իրենց մոտեցումները։ Շատ հաճախ արևմտյան կառավարություններն անտեսում են Հայաստանի իշխող վերնախավի լուրջ բացթողումներն ու թերությունները։ Օրինակ, և՛ ԱՄՆ-ը, և՛ ԵՄ-ն շարունակում են գովաբանել Հայաստանի կառավարությանը բարեփոխումների գործընթացին իր հանձնառության համար, չնայած այն հանգամանքին, որ արտաքին դերակատարների կողմից աջակցություն ստացած որոշ լայնածավալ բարեփոխումներ ձախողվել են:
Դրա ամենավառ օրինակը ոստիկանության բարեփոխումներն են։ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման հիմքում ընկած ամբողջ հայեցակարգը անվտանգության ինստիտուտների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության ապահովումն էր: Սակայն այս ծրագիրն ավարտվեց նրանով, որ Նիկոլ Փաշինյանը նորաստեղծ նախարարության ղեկավար նշանակեց ոստիկանապետ, վարչապետի մերձավոր ու դպրոցական ընկեր Վահե Ղազարյանին։ Այս դեպքում ներքաղաքական նպատակները գերակայել են իրական ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների անհրաժեշտության նկատմամբ:
Արևմուտքի կողմից աջակցվող բարեփոխումների այս միտումնավոր սաբոտաժից հետո ո՛չ ԵՄ-ի, ո՛չ էլ ԱՄՆ-ի կողմից կոշտ արձագանք չի եղել: Նույնը պատկերն էր հունիսի 12-ին ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանական ուժի անհամաչափ կիրառումից հետո: Հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության մի շարք կազմակերպություններ և միջազգային իրավապաշտպաններ դատապարտեցին ոստիկանական բռնությունը, մինչդեռ արևմտյան կառավարությունների արձագանքը նկատելիորեն թույլ էր:
Արևմտյան գործընկերների այս պասիվ և երբեմն աջակցող դիրքորոշումը կարող է դրդել Հայաստանի իշխող կուսակցությանը ժողովրդավարությունը զարգացնելու փոփոխարեն առաջնահերթություն տալ իր իշխանության ամրապնդմանը:
ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը պետք է կենտրոնանան ժողովրդավարական ինստիտուտների և նորմերի աջակցության, այլ ոչ թե անհատների և քաղաքական ուժերի վրա, որոնց համարում են ժողովրդավարության կողմնակից: Ավելին, Հայաստանին պետք է տնտեսական աջակցություն տրամադրել այն պայմանով, որ ժողովրդավարության հետընթաց տեղի չի ունենա։
Հոդվածի անգլերեն տարբերակը՝ հղմամբ։
Նյութը պատրաստվել է ՄԹ միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում, Միացյալ Թգավորության կառավարության կողմից։ Արտահայտված տեսակետները պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Միացյալ Թագավորության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը:

Armenia's democratic gains at risk: what the West should and shouldn't do
Armenia has been lauded for its democratic progress in the years following the 2018 Velvet Revolution. The promise of a more transparent, accountable, and inclusive government ignited hope among its citizens and caught the attention of the international community․ However, alongside notable advancements in electoral processes and freedom of speech, concerning trends have been occurring in recent years in the country’s democratic trajectory.
These trends have become especially evident since Armenia’s defeat in the Second Karabakh War and the subsequent period of domestic instability and geopolitical fragility. The ruling party, facing internal and external challenges, has adopted approaches that are not in line with the values that underpinned the Velvet Revolution of 2018. Instead of focusing on building strong institutions that would channel existing societal and political conflicts toward non-violent solutions, the ruling party has borrowed its opponents' practices and rhetoric in the domestic political struggle. This has raised questions about the ruling party’s commitment to the process of democratic consolidation in Armenia.
Since the snap parliamentary elections of 2021, certain patterns of behavior and trends have emerged that jeopardize the democratic achievements of the Velvet Revolution. These concerning developments can be categorized into several key areas.
The first is political polarization and divisive rhetoric. After the transition of power in 2018, the former ruling elites, now in opposition, began targeting the new government, labeling them as disciples of George Soros and as individuals inserted into Armenia’s political scene by external actors. Following the defeat in the Second Karabakh War, the opposition escalated its attacks, labeling Nikol Pashinyan and his team as 'traitors.'
Instead of addressing the problem of divisive and polarizing political rhetoric, the ruling party followed the opposition's lead and created its own narratives targeting political opponents. At some point, Nikol Pashinyan and his team began positioning themselves as defenders of sovereignty, labeling all their challengers as a "fifth column." The pinnacle of this approach was the 2022 Yerevan mayoral race, when Pashinyan and other members of the ruling party targeted their former ally and main contender, Hayk Marutyan, with these narratives.
As a result of this policy, the problem of political polarization and divisive rhetoric has become more severe. This poses a deadly threat to the newly emerging Armenian democracy, as all the main political actors tend to delegitimize their opponents and shrink the space for civilized political debate. The dichotomous, black-and-white narratives create fertile ground for political radicalization.
Another concerning trend that could push Armenia toward democratic backsliding is the ruling party's takeover of independent bodies. This trend intensified after the snap parliamentary elections of 2021. Facing challenges both from within and outside the system, the ruling party began systematically taking control of institutions that are supposed to be autonomous.
For example, the President of Armenia is a former minister in the Pashinyan government, as is the head of the Supreme Judicial Council. The head of the Central Electoral Commission is a former MP from the ruling party. Armenia's public television is also controlled by former ruling party MPs and individuals close to the Pashinyan family.
The ruling party's intolerance toward the existence of independent public institutions was recently demonstrated by the replacement of the director of Armenia’s public radio, Garegin Khumaryan. A key official involved in this process admitted that the primary reason for the decision was Khumaryan’s public criticism of Prime Minister Pashinyan’s policies.
The logic behind these actions is clear: after a tumultuous post-war period, the ruling party seeks to have full control over all state institutions. However, it is obvious that in the absence of institutional checks and balances, democratic consolidation is not feasible.
Local elections are another problematic area that raises questions about the ruling party’s commitment to democratic norms. Although the quality of elections at all levels has significantly improved after the revolution, the ruling party has initiated post-electoral processes in several towns to oust elected opposition mayors and appoint its allies. This pattern casts serious doubt on the ruling party’s assurances that there won’t be a return to the era of electoral fraud.
The aforementioned trends are reminiscent of the processes that led to democratic backsliding in Central and Eastern Europe over the past decade. In this sense, Armenia is currently closer to "Hungarization" than to democratic consolidation. Another cautionary tale for Armenia is neighboring Georgia, where similar processes have unfolded in recent years.
To prevent these scenarios from unfolding in Armenia, the country’s Western partners should reconsider their approach. Too often, the serious mistakes and shortcomings of Armenia’s ruling elite are overlooked by Western governments. For instance, both the US and the EU continue to praise the Armenian government for its commitment to the reform process, despite the fact that some major reforms supported by these external actors have failed.
The most vivid example of this is the police reform. The entire concept behind establishing the Ministry of Internal Affairs was to ensure civilian oversight of security institutions. However, this plan ended with Nikol Pashinyan appointing Vahe Ghazaryan, the chief of police and a close ally and schoolmate of the prime minister, as the head of the newly created ministry. In this case, domestic political goals took precedence over the need for genuine institutional reform.
After this intentional sabotage of a Western-supported reform, there has been no strong reaction from either the EU or the US. The same was true following the brutal use of police force against protesters on June 12. While several Armenian civil society organizations and international watchdogs condemned the police violence, the reaction from Western governments was notably weak.
This passive and at times supportive stance of Western partners might encourage Armenia’s ruling party to prioritize consolidating its power over democratic consolidation. The EU and the US should focus on supporting democratic institutions and norms, rather than individuals and political forces they consider pro-democracy. Moreover, the increasing economic support to Armenia should also include conditionalities designed to mitigate the risks of democratic backsliding.