Հայաստանին պետք է ոչ թե անձերի, այլ քաղաքական մրցակցություն
Հայկական առցանց տիրույթում հաճախ ենք տեսնում քաղաքական ուժերի, որոնք տարակարծիք մարդկանց պիտակավորում են «թուրքեր», «դավաճաններ» կամ «ռուսական գործակալներ»: Ցանկացած հասարակության բնորոշ է բևեռացման որոշակի աստիճան, բայց երբ այն վերածվում է «մենք ընդդեմ նրանց» տարբերակման, դառնում է թունավոր և ազդարարում է ավելի մտահոգիչ բանի՝ ժողովրդավարական զարգացման հիմնարար խնդիրների մասին։
2020-2023 թթ. Արցախի կորուստը սասանեց հայերի ազգային ինքնությունը, որն այժմ մեծ ցնցումներ է ապրում՝ կոտրելով կոլեկտիվ բազմաթիվ հիմնարար ընկալումներ։ Նոր ընդհանուր տեսլականի ձևավորմանը զուգահեռ՝ քաղաքական տարբեր ուժեր հետագա իրադարձությունների վրա ազդելու պայքար են սկսել: Նման պահերին տարատեսակ հնարավորություններ են առաջ գալիս, ու տարբեր խմբակցություններ փորձում են նոր մոտեցումներ որդեգրել՝ տեսնելու, թե որն է աշխատում:
Փոխզիջում գտնելը և ընդհանուր հայտարարի շուրջ համաձայնության գալը ավելի հեշտ է, երբ քննարկվում են սոցիալական ծախսերն ու ներդրումային առաջնահերթությունները։ Սակայն երբ խոսքը գոյաբանական սպառնալիքների մասին է, որոնց բախվում է Հայաստանը, խաղադրույքներն ավելի մեծ են, իսկ փոխզիջումը՝ ավելի անորսալի։ Բևեռացումն այստեղ դառնում է «կամ/կամ»՝ հիմնվելով անփոփոխ թվացող ինքնությունների վրա:
Նույնիսկ լիովին ժողովրդավարական հասարակություններում բևեռացման որոշակի աստիճանը ոչ միայն նորմալ է, այլև շահավետ: Այն ընտրողներին առաջարկում է հստակ ծրագրային այլընտրանքներ, ինչը մեծացնում է քաղաքական ներգրավվածությունը: Սակայն բևեռացումը դառնում է թունավոր, երբ դուրս է գալիս քաղաքական ազնիվ բանավեճի սահմաններից: Այդ դեպքերում հասարակական տարբերությունները գնալով ավելի ու ավելի են բաժանվում երկու ճամբարների երկայնքով, և սկսում է գերակայել «մենք՝ ընդդեմ նրանց» մտածելակերպը:
Երբ ապրիլին ես և իմ գործընկեր Տիգրան Գրիգորյանը սկսեցինք Democracy Watch-ը, մեր նպատակն էր համակարգված կերպով ուսումնասիրել Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման մտահոգիչ միտումները: 2018-ի ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո Հայաստանը գովելի առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության զարգացման գործում, և մենք ողջունում ենք այս առաջընթացը։ Այնուամենայնիվ, 2020-ի Արցախյան պատերազմից հետո մենք նկատում ենք հետընթաց դեպի այն միտումները, որոնք, թերևս, պատշաճ ուշադրության չեն արժանանում ներքին և արտաքին լսարանի կողմից:
Հիմնական խնդիրներից մեկը, որը մենք նկատել ենք Democracy Watch-ի մեր աշխատանքում, ինչպես իշխող կուսակցության, այնպես էլ ընդդիմադիր հիմնական խմբակցությունների կողմից թունավոր, բևեռացնող հռետորաբանության խնդիրն է: Այս հռետորաբանությունը ոչ միայն բևեռացնող է, այլև ամրապնդում է Հայաստանին բնորոշ անձնավորված քաղաքականությունը և երկրի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ամենամեծ խոչընդոտներից է:
Ինչու՞ կենտրոնանալ ժողովրդավարական ինստիտուտների կառուցման վրա: Որովհետև այն ստեղծում է թափանցիկ, հաշվետու և կանոնների վրա հիմնված համակարգեր, որոնք պաշտպանում են քաղաքացիների իրավունքները և խթանում լավ կառավարումը: Այս ինստիտուտները երաշխավորում են, որ քաղաքական որոշումները կայացվեն սահմանված ընթացակարգերով՝ ամրապնդելով հետևողականության, հաշվետվողականության և կանխատեսելիության քաղաքական մշակույթը: Սրանք պետության երկարաժամկետ դիմակայունության և կարողությունների կարևոր կողմերն են: Ի հակադրություն՝ անձակենտրոն քաղաքականությունը, որտեղ առաջնորդությունը սնվում է անհատ գործիչների խարիզմայով կամ ուժով, կարող է հանգեցնել կամայական կառավարման և գիշատիչ էլիտայի գործելաոճի՝ խաթարելով քաղաքացիներին աջակցելու և պաշտպանելու մեխանիզմները:
Այս ամառ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը համակարգված տեղեկատվական արշավ սկսեց ապրիլին ի հայտ եկած բողոքի շարժման առաջնորդների դեմ, որոնք դեմ էին չորս անբնակ գյուղերն Ադրբեջանին հանձնելուն: Այս ցուցարարները, որոնք արագ սկսեցին պահանջել վարչապետի հրաժարականը, սոցցանցերում ներկայացվեցին որպես Ռուսաստանի անունից հանդես եկող անձինք։ «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ փոխկապակցված օգտատերերը, առանց ապացույցների, պնդում էին, որ բողոքի ակցիաների առաջնորդ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանին պաշտպանում են նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և Կրեմլը: Ֆոտոշոփով արված որոշ նկարներում արքեպիսկոպոսը գտնվում է ռուս նշանավոր գործիչների, այդ թվում՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ռուսական մեդիաների ղեկավար Մարգարիտա Սիմոնյանի կողքին:
Թեև բողոքի շարժումը կարող էր որոշակիորեն առնչվել ռուսական շահերին՝ ապակողմնորոշիչ և փաստացի սխալ էր այն որակել որպես ամբողջովին Մոսկվայի կողմից կազմակերպված շարժում: Պարզ ասած՝ ապատեղեկատվական այս արշավը նպատակ ուներ ապալեգիտիմացնելու քաղաքական հակառակորդներին և շեղելու Հայաստանի ազգային անվտանգության շուրջ քաղաքականության քննադատությունը:
Էական է, որ ոչ միայն իշխող կուսակցությունն է նման հռետորաբանություն որդեգրում: Հունիսին X սոցիալական հարթակում Գալստանյանի էջը հրապարակել էր տարօրինակ ձևակերպված, բայց անսխալական սպառնալիք. «Ուր էլ փորձես փախչել, մենք քեզ կգտնենք և կգանք։ Եթե պետք լինի, մենակ կգանք; եթե պետք լինի, ուրիշների հետ կգանք։ Եթե պետք լինի, էշով կամ մետրոյով կգանք»։
Փաշինյանին քննադատելու շատ բան կա, բայց քաղաքականությունների, սկզբունքների կամ այլ քաղաքականություն վարելու շուրջ քննարկումների փոխարեն անհատներին թիրախավորելը հակաարդյունավետ է: Ո՞րն է դրական փոփոխությունների տեսլականը: Որո՞նք են դրան հասնելու քայլերը: Կառուցողական այլընտրանք ներկայացնելու փոխարեն Գալստանյանի հայտարարությունները պարունակում են անձնական սպառնալիքներ՝ առաջացնելով պառակտող, թշնամական դիսկուրս։
Ե՛վ իշխող կուսակցության զրպարտչական մարտավարությունը, և՛ ընդդիմության առճակատողական հռետորաբանությունը ընդգծում են երկխոսության ժողովրդավարական նորմերի քայքայումը: Քաղաքական ասպարեզը դառնում է անձնավորված հարձակումների, ահաբեկման և ապատեղեկատվության մարտադաշտ, ինչը վտանգում է պետության ճկունությունը՝ խորացնելոով պառակտումները և խաթարելով ինստիտուտների ամբողջականությունը։
Հայաստանին պետք է քաղաքականության և գաղափարների, ոչ թե անձերի հիման վրա քաղաքական մրցակցություն։ Սա էական նշանակություն ունի երկարաժամկետ ժողովրդավարական համախմբման համար, քանի որ նպաստում է այնպիսի միջավայրի ձևավորմանը, որտեղ քաղաքացիները կարող են վստահ լինել՝ իրենց ձայնը լսելի է՝ անկախ նրանից, թե ով է իշխանության: Ավելին, ինստիտուտները գերակա են առանձին առաջնորդների նկատմամբ և ապահովում են կառավարման կայունություն ու փոխարինելիություն, ինչը չի կարող անել անձնավորված քաղաքականությունը: Ինստիտուտներն օգնում են քաղաքական հակամարտությունը տեղափոխել խաղաղ քննարկումների դաշտ՝ նվազեցնելով բռնության և ավտորիտար հետընթացի վտանգը:

Armenia needs political competition based on policies, not personalities
In online Armenian spaces, it is not uncommon to see political forces labeling people they disagree with “Turks,” “traitors,” or “Russian agents.” Some degree of polarization is typical in any society, but at a certain point, when it becomes about “us versus them,” it becomes toxic and signals something more troubling — fundamental problems in democratic development.
The loss of Artsakh in 2020-2023, has shaken Armenians’ national identity, which is now undergoing major shifts, with many collective core assumptions being rapidly broken. While a new shared vision is still taking shape, different political forces are struggling to influence what comes next. At times like this, windows of opportunity appear and disappear, with–different factions trying new approaches to see what sticks.
Finding compromise and agreeing on an acceptable middle ground is easier when discussing social spending or investment priorities, but when it comes to the existential threats that Armenia is dealing with, the stakes are higher, and compromise is more elusive. The polarization here becomes “either/or,” based on seemingly unchangeable identities.
Even in fully democratic societies, a certain degree of polarization is not only normal, but also beneficial. It offers voters clear programmatic alternatives, which increases political engagement. However, polarization becomes toxic when it moves beyond genuine political debate. In those cases, societal differences increasingly align along one single axis to two camps with an overriding "us versus them" mentality.
When my colleague Tigran Grigoryan and I started Democracy Watch in April, our goal was to examine troubling trends in Armenia's democratic institution building in a systematic way. Since the 2018 democratic revolution, Armenia has made commendable progress in democratic development, and we welcome these advancements. However, following the 2020 Karabakh War, we noticed a shift toward concerning trends that we felt many of our peers were not adequately highlighting, both for domestic and international audiences.
One of the main problems we have noticed in our Democracy Watch work is the problem of toxic, polarizing rhetoric, both from the ruling party and from the main opposition factions. This rhetoric is not only polarizing, but also reinforces personalistic politics —characteristic for Armenia, but also one of the biggest hindrances to the health of the country’s democratic institutions.
Why focus on democratic institution building? Because it establishes transparent, accountable, and rules-based systems that protect citizens' rights and promote good governance. These institutions ensure that political decisions are made through established procedures, nurturing a political culture of consistency, accountability, and predictability. These are precisely the aspects of long-term state resilience and capacity. In contrast, personalistic politics, where leadership is driven by the charisma or power of individual figures, can lead to arbitrary rule and predatory elite practices, undermining the mechanisms in place to support and protect citizens.
This summer, Armenia’s ruling Civil Contract party launched a coordinated information campaign targeting the leaders of the protest movement that emerged in April to oppose the transfer of four abandoned villages to Azerbaijan. These protesters, who quickly began calling for Prime Minister Nikol Pashinyan’s resignation, were portrayed on social media as acting on Russia’s behalf. Users affiliated with Civil Contract claimed, without evidence, that Bagrat Galstanyan, the archbishop-turned-protest leader, was backed by former President Robert Kocharyan and the Kremlin. Some of the images shared depicted the archbishop photoshopped alongside prominent Russian figures, including President Vladimir Putin and media executive Margarita Simonyan.
While the protest movement may have some connections to Russian interests, it is both misleading and factually incorrect to brand it as entirely orchestrated by Moscow. Simply put, this disinformation campaign was aimed at delegitimizing political opponents and deflecting criticism of policies related to Armenia’s national security.
But crucially, it is not just the ruling party engaging in such rhetoric. In June, Galstanyan’s account on the social platform X posted a bizarrely worded, yet unmistakable, threat: “No matter where you try to escape, we will find you and come. If necessary, we will come alone; if necessary, we will come with others. We will come on a donkey or by metro if needed.”
There is much to criticize Pashinyan for, but resorting to confronting individuals instead of focusing on policies, principles, or expounding on how to do politics differently is counterproductive. What is the vision for positive change? What are the steps to achieve it? Rather than presenting a constructive alternative, Galstanyan's statements make personal threats, creating divisive, hostile exchanges.
Both the ruling party’s smear tactics and the opposition’s confrontational rhetoric highlight the erosion of democratic norms for dialogue. The political arena is becoming a battleground for personal attacks, intimidation, and disinformation, all of which endanger Armenia's state resilience by inflaming divisions and undermining the integrity of its institutions.
Armenia needs political competition based on policies and ideas, rather than personalities. This is essential for long-term democratic consolidation because it fosters an environment where citizens can trust that their voices will be heard, regardless of who is in power. Moreover, institutions outlast individual leaders, providing stability and continuity in governance that personalistic politics cannot. Institutions help to channel political conflict into peaceful contestation, reducing the risk of violence and authoritarian backsliding.