Ակադեմիական ազատությունը Հայաստանում վտանգվա՞ծ է․ Էդիտա Գզոյանի դեպքը
Այս որոշման պատճառը այն է, որ Գզոյանը ԱՄՆ Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կողմից ՀՑԹԻ կատարած այցի ընթացքում նրան էր նվիրել հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը առնչվող գիրք։ Գզոյանը Վենսի այցից հետո «Ազատություն» ռադիոկայանին տեղեկացրել էր, որ ի թիվս այլ գրքերի, նա ԱՄՆ փոխնախագահին է նվիրել 1905–1921 թվականներին հայ-թաթարական բախումների վերաբերյալ գիրք:
Փաշինյանը, հիմնավորելով իր որոշումը, այս արարքը որակեց որպես կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակառակ և սադրիչ գործողություն։ Նա նշեց, որ Կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը այն է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը ավարտված է, և Հայաստանը այն չի շարունակելու։ Գզոյանը, Վենսին Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ գիրք նվիրելով, ըստ նրան, հակադրվել է կառավարության պաշտոնական դիրքորոշմանը։ Հատկանշական է, որ Գզոյանի կողմից նվիրված գիրքը 1905-1921 թվականներին հայ-թաթարական բախումների վերաբերյալ աշխատություն էր, որը պատմական վկայությունների ժողովածու է, ոչ թե Ղարաբաղյան հակամարտության արդի շրջափուլի մասին գիրք։
Վարչապետ Փաշինյանի ճնշման ներքո Էդիտա Գզոյանի հրաժարականը բուռն արձագանք առաջացրեց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային գիտական շրջանակներում։ Տասնյակից ավելի հեղինակավոր ցեղասպանագետներ հայտարարությամբ հանդես եկան՝ դատապարտելով Գզոյանի նկատմամբ ճնշումը և պահանջելով վերականգնել նրան թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում։ Այս զարգացումների պատճառով, ի նշան բողոքի, հրաժարականաի դիմում են ներկայացրել նաև ՀՑԹԻ հոգեբարձուների խորհրդի մի շարք անդամներ, նաև նախագահը՝ ֆրանսահայ ցեղասպանագետ Ռայմոնդ Գևորգյանը։ Հայաստանում գիտության զարգացմամբ ու հանրահռչակմամբ զբաղվող ամենահայտնի հասարակական նախաձեռնությունը՝ «Գիտուժը», ևս հանդես եկավ հայտարարությամբ, որի մեջ, մասնավորապես, նշվում է․
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանի պարտադրված հրաժարականի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում գիտական հաստատությունների ինքնավարության և ինստիտուցիոնալ անկախության տեսանկյունից։ Հանրային գիտահետազոտական հաստատության ղեկավարը քաղաքական պաշտոնյա չէ և չի կարող գնահատվել ընթացիկ ներքին կամ արտաքին քաղաքական նպատակահարմարության չափանիշներով։ Եթե գիտական հաստատության ղեկավարի մասնագիտական գործողությունները ներկայացվում են որպես «արտաքին քաղաքականությանը հակասող» կամ «սադրիչ», ապա ստեղծվում է վտանգավոր նախադեպ, ըստ որի՝ գիտական և, տվյալ դեպքում նաև, հիշողության ինստիտուտների գործունեությունը կարող է ենթարկվել քաղաքական վերահսկողության»։
Վարչապետ Փաշինյանի ճնշման ներքո Գզոյանի հրաժարականը խնդրահարույց է մի շարք պատճառներով։ Նախ, սա վարչապետ Փաշինյանի պերսոնալիստական կառավարման ոճի հերթական դրսևորումն է։ Չնայած ՀՑԹԻ-ն գործում է պետական ֆինանսավորմամբ, այն, ինչպես արդեն նշվեց, ունի հոգեբարձուների խորհուրդ, որը լիազորված է տնօրենին նշանակելու և հեռացնելու լիազորություններով։ Այդ առումով վարչապետի գործողություններ լիովին հակաիրավական են և խախտում են ՀՑԹԻ ինքնավարությունը։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Փաշինյանը, գերազանցելով իր լիազորությունները, հասնում է անկախ մարմինների ղեկավարների հրաժարականին։ Այդպիսի դեպքերից ամենախնդրահարույցը տեղի էր ունեցել 2024-ի նոյեմբերին, երբ Փաշինյանի SMS հաղորդագրությունից հետո հրաժարական տվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը։
Փաշինյանի գործողություններն ու հայտարարությունները խնդրահարույց են նաև ակադեմիական ազատության խաթարման տեսանկյունից։ Փաշինյանի պնդումը այն մասին, որ Գզոյանի գործողությունները հակասում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, չի դիմանում որևէ քննադատության։ Փաստացիորեն, այսօրինակ որոշումները նպաստում են Հայաստանում մի իրավիճակի ձևավորմանը, երբ տարբեր ոլորտներում աշխատող գիտնականների համար կարող են ստեղծվել տաբուացված թեմաներ, որոնց վերաբերյալ հետազոտությունների իրականացումը, այդ թեմաների հիշատակումը ոչ միայն չեն խրախուսվում, այլև կարող են լուրջ հետևանքների պատճառ դառնալ։ Սա, անշուշտ, գրաքննության դրսևորում կարելի է համարել, որը կարող է սահմանափակել ազատ բանավեճի հնարավորությունները Հայաստանում։

The reason for this decision was that, during U.S. Vice President J.D. Vance’s visit to the AGMI in February of this year, Gzoyan presented him with a book related to the Armenian-Azerbaijani conflict. Following the visit, Gzoyan told Radio Free Europe/Radio Liberty that, among other books, she had gifted the U.S. Vice President a volume on Armenian–Tatar clashes between 1905 and 1921.
Justifying his decision, Pashinyan described this act as contrary to the government’s foreign policy and as provocative. He stated that the government’s official position is that the Nagorno-Karabakh conflict is over and that Armenia will not continue it. By giving Vance a book related to the conflict, Gzoyan, in his view, had contradicted the government’s official stance. Notably, the book gifted by Gzoyan was actually a collection of historical accounts about Armenian–Tatar clashes between 1905 and 1921, rather than a work about the contemporary phase of the Karabakh conflict.
Gzoyan’s resignation under pressure from Prime Minister Pashinyan sparked strong reactions both in Armenia and in international academic circles. More than a dozen prominent genocide scholars issued a statement condemning the pressure on Gzoyan and calling for her reinstatement as director of the museum-institute. As a result of these developments, several members of the AGMI Board of Trustees also submitted their resignations in protest, including its chairman, French-Armenian genocide scholar Raymond Kévorkian. Armenia’s most well-known civic initiative promoting science and its popularization, “Gituzh,” also issued a statement, which noted in particular:
“The situation surrounding the forced resignation of Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum & Institute, raises serious concerns regarding the autonomy and institutional independence of scientific institutions. The head of a public research institution is not a political official and cannot be evaluated based on the criteria of current domestic or foreign political expediency. Labeling the professional actions of the head of a scientific institution as "contradictory to foreign policy" or "provocative" establishes a dangerous precedent. It suggests that the activities of scientific and, in this specific case, memory institutions can be subjected to political control.”
Gzoyan’s resignation under pressure from Prime Minister Pashinyan is problematic for several reasons. First, it represents yet another manifestation of Pashinyan’s personalist style of governance. Although the AGMI operates with state funding, it has a Board of Trustees, which is empowered to appoint and dismiss the director. In this regard, the Prime Minister’s actions are fully unlawful and violate the autonomy of the AGMI.
This is not the first time Pashinyan has exceeded his authority to secure the resignation of the heads of independent bodies. One of the most controversial such cases occurred in November 2024, when the Chairman of the Supreme Judicial Council, Karen Andreasyan, resigned following a text message from Pashinyan.
Pashinyan’s actions and statements are also problematic from the perspective of academic freedom. His claim that Gzoyan’s actions contradict Armenia’s foreign policy does not withstand criticism. In practice, decisions of this kind contribute to the formation of an environment in Armenia where taboo topics may emerge for scholars working in various fields—topics that are not only discouraged but may also lead to serious consequences if studied or even mentioned. This can undoubtedly be seen as a manifestation of censorship, potentially restricting the space for free debate in Armenia.